Krochmal do kąpieli – kiedy używać krochmalu do kąpieli?

Krochmal do kąpieli jest stosowany w celu łagodzenia podrażnień skóry. To środek używany od wielu lat, dawniej nie było tak dużego wyboru kosmetyków jak dziś, stąd kąpiel w krochmalu zyskała dużą popularność. Zalety krochmalu do kąpieli to przede wszystkim niska cena, łatwa dostępność, ale i skuteczność.

Krochmal do kąpieli

Co to jest krochmal?

Warto rozpocząć od tego, czym właściwie jest krochmal? To mieszanka dwóch łatwo dostępnych składników - skrobi roślinnej i wody. Najczęściej używa się skrobi ziemniaczanej, którą należy zagotować we wrzątku.

Krochmal może być wykorzystywany w celu konserwowania tkanin (pościeli, obrusów, serwet, firan lub zasłon), dzięki wykrochmaleniu materiały zyskują większą odporność na brud i bakterie, a tym samym dłużej zachowują świeżość. Dawniej ta metoda była nieco popularniejsza, dziś odchodzi się już od krochmalenia pościeli czy obrusów.

Dowiedz się: Grzybica skóry - jakie leki bez recepty na grzybicę skóry?

 

Krochmal do kąpieli – po co?

Kąpiel w krochmalu ma właściwości lecznicze, zaleca się ją szczególnie w przypadku problemów skórnych. Można wymienić następujące sytuacje, w których krochmal sprawdzi się znakomicie:

  • krochmal na odparzenia – łagodzi skórę, zmniejszając widoczne krostki
    i przynosząc ulgę;
  • krochmal na uczulenie – np. w czasie skazy białkowej, działa „wyciszająco” na skórę, prowadząc do zmniejszania się widocznych objawów uczulenia czy alergii;
  • przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)redukuje uczucie swędzenia oraz widoczne krostki, łagodząc skórę;
  • u osób z tendencją do skóry suchej i podrażnionej;
  • podczas zmian występujących po trądziku – krochmal prowadzi do szybszego gojenia się zmian potrądzikowych.

Kąpiel w krochmalu chroni naskórek przed utratą wilgoci, redukuje widoczne zmiany skórne, jak krostki czy zadrapania, a także ma działanie odbudowujące i wspomagające funkcję ochronną skóry.

Sprawdź: Maść z arniki - kiedy stosować maść arnikową?

 

Kąpiel w krochmalu – jak zrobić?

Kąpiel niemowlaka w krochmalu powinna być odpowiednio przygotowana, zachowując odpowiednie proporcje wody względem skrobi roślinnej. Jak ją zatem odpowiednio wykonać?

Po pierwsze, należy zdecydować czy krochmal będzie przygotowywany samodzielnie, czy kupiony w formie saszetek, gdyż takie również są obecne na rynku. Jeśli mieszanina będzie wykonywana w domu, należy dwie stołowe łyżki krochmalu połączyć z dwoma szklankami zimnej wody.

Do tak sporządzonego roztworu należy dolać wrzątku i całość energicznie mieszać, by nie zrobiły się grudki. Następnie otrzymany krochmal zaleca się wlać do wanienki z wodą
o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilka, kilkanaście minut.

Czytaj: Pękające pięty - krem na popękane i suche pięty

 

Krochmal dla dzieci – czy jest bezpieczny?

Krochmal dla dzieci zwykle zalecany jest w przypadku występowania problemów skórnych, co istotne w przypadku tego środka nie ma znaczenia wiek dziecka, dozwolona jest nawet kąpiel noworodka w krochmalu, jednak przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi konieczność oraz w razie potrzeby pomoże ustalić odpowiednie proporcje.

Czynność ta powinna trwać nie dłużej niż 10-15 minut, po jej zakończeniu nie należy pocierać skóry dziecka ręcznikiem, a jedynie w delikatny sposób ją osuszyć.

Sprawdź: Sól do kąpieli - jak zrobić sól do kąpieli?

W obecnych czasach środowisko jest mocno zanieczyszczone, w konsekwencji przekładając się na większą skłonność do podrażnień skóry i alergii. Ważne jest, by przy wyborze kosmetyków do mycia ciała, nabywać takie, które nie posiadają w swoim składzie barwników, parabenów oraz substancji zapachowych, gdyż mogą one dodatkowo wysuszać
i podrażniać skórę. Tutaj dobrze sprawdzi się właśnie krochmal.

Kąpiel dziecka w krochmalu powinna dać efekty po kilku zastosowaniach, jeśli jednak nie będą one widoczne lub zmiany skórne zaczną się pogłębiać, należy zaprzestać praktykowania tej metody.

Kąpiel w krochmalu niemowlaka jest bezpieczna, ale dla pewności można skonsultować ją
z lekarzem, by nie doprowadzić do niechcianych przesuszeń. Należy również bacznie obserwować skórę maluszka po każdej kąpieli.

Warto wiedzieć: Płyn do kąpieli - jaki płyn do kąpieli wybrać dla dziecka?

 

Kąpiel w krochmalu – jak często?

Krochmal do kąpieli dla niemowląt można stosować przez czas, w którym występują dolegliwości, pod warunkiem, iż widać postępy. Jeśli efekty nie będą widoczne, nie warto dłużej korzystać z tego sposobu.

Oczywiście z tej metody mogą korzystać również osoby dorosłe, które borykają się z problemami skórnymi, jak alergie czy atopowe zapalenie skóry. Kąpiel w krochmalu przyniesie ulgę oraz zredukuje widoczne objawy, jak krostki czy swędzenie. Od razu po wytarciu skóry może pojawić się niewielkie zaczerwienienie, które po kilku minutach powinno samoistnie ustąpić.

Czytaj również: Krem do rąk - jak wybrać najlepszy krem do rąk?

Autor: Katarzyna Pawlik

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.