Krople do uszu - jakie są najlepsze? Właściwości

 zapalenia ucha, krople do uszu, ucho

Po krople do uszu sięgamy zwykle, gdy mamy do czynienia z bólem czy zapaleniem ucha lub gdy chcemy pozbyć się zalegającej woskowiny. Jak wybrać najlepsze krople do uszu?

Dobre krople do uszu

W przypadku dolegliwości bólowych lub stanów zapalnych ucha, dobrze jest skorzystać z kropli do uszu. Dzięki nim można oczyścić uszy i pozbyć się nadmiaru płynu z ich tkanek. To z kolei zmniejsza obrzęk i ból mu towarzyszący. Szczególnie skuteczne będą zmiękczające lub rozgrzewające krople o działaniu antybakteryjnym.

Krople do uszu w sprayu

W aptekach znajdziemy także krople do uszu w sprayu, które stosuje się do usuwania woskowinowych korków i zapobiegania ich powstawaniu. W składzie tego rodzaju preparatów kryją się przede wszystkim naturalne oleje, np. migdałowy lub oliwa z oliwek.

Pomagają one rozpuścić zalegającą w przewodzie słuchowym woskowinę i przeciwdziałają tworzeniu się korków woskowinowych. Po tego rodzaju specyfiki powinny sięgać także osoby noszące aparaty słuchowe lub często korzystające z słuchawek, ponieważ pomaga to utrzymać odpowiednią higienę uszu. Spraye zapobiegają także nadmiernemu zaleganiu wody w uszach osób uprawiających sporty wodne.

Najlepsze krople do uszu

Na aptecznych półkach znajdują się również krople do uszu z nanokoloidem srebra i miedzi, czyli krople do uszu ze srebrem. Zwyczajowo stosuje się je wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego spowodowanych przez bakterie i grzyby.

Działanie tego rodzaju preparatów oparte jest na skojarzeniu dwóch aktywnych nanokoloidów. Nanokoloid srebra dezaktywuje enzym potrzebny do życia chorobotwórczych mikroorganizmów. Co ciekawe, ich gwałtowny rozpad sprawia, że nie mogą uodpornić się one na działanie substancji. Nanokoloid miedzi tworzy zaś trwałą warstwę ochronną na powierzchni skóry.

Czytaj też: Srebro koloidalne - do picia, na trądzik. Zastosowanie

Tanie krople do uszu

Stosunkowo niedrogimi kroplami do uszu są te z pochodnymi kwasu salicylowego. Stosuje się je doraźnie w stanach zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego objawiających się bólem, świądem i zaczerwienieniem. Pochodne kwasu salicylowego takie, jak np. salicylan choliny, stosowane miejscowo wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Często dodaje się do nich także glicerol, który zmiękcza znajdującą się w uszach woskowinę i ułatwia jej usunięcie. Kropli do uszu z salicylanami nie można stosować w przypadku krwawienia lub wycieku z ucha, bólu połączonego z pogorszeniem słuchu, wcześniejszego rozpoznania uszkodzenia błony bębenkowej oraz w przypadku alergii na salicylany.

Przeciwgrzybicze krople do uszu

Jeśli doszło do grzybiczego zakażenia uszu, należy zastosować odpowiednie krople, wykazujące działanie przeciwgrzybicze. Należą do nich m.in. preparaty zawierające klotrymazol, który skutecznie pozbywa się zarówno drożdżaków, pleśni, jak i innych grzybów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z zapaleniem ucha należy zwrócić się do lekarza.

Zapalenie ucha

Krople do uszu to leki bardzo pomocne przy wszelkiego rodzaju zapaleniach uszu, jednak aby mogły one zadziałać, należy dobrać je odpowiednio do danej infekcji. Jeśli więc zaczniemy odczuwać nasilający się przy ruchach żuchwą:

  • ból ucha,
  • pieczenie,
  • świąd,
  • zaczerwienienie,
  • wyciek ropnej wydzieliny,
  • niedosłuch,

najlepiej zwrócić się od razu do lekarza. Im wcześniej zastosujemy odpowiednie leki, tym szybciej zaczną one działać, dzięki czemu błyskawicznie uporamy się z infekcją i nie doprowadzimy do powstania powikłań. Nim sięgniemy po krople do uszu, pomóc można sobie również domowymi sposobami, robiąc rozgrzewające okłady z kamfory czy olejków eterycznych. 

Zobacz: Termometr elektroniczny - bezpieczny do czoła, ucha i pod pachę

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.