Krople miętowe - w ciąży, dla dzieci, na żołądek, na katar

Krople miętowe mają działanie rozkurczające. Stosuje się je na niestrawność, wzdęcia i inne zaburzenia trawienia. Pomagają także w infekcjach górnych dróg oddechowych. Ze względu na zawartość etanolu nie są jednak wskazane dla każdego. Na co jeszcze pomagają krople miętowe? Czy można zażywać krople miętowe w ciąży? Jak je dawkować?

krople-mietowe

Krople miętowe

Krople miętowe to w istocie nalewka zrobiona z liści mięty pieprzowej i etanolu. Mięta uchodzi za jedną z najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Jej lecznicze właściwości doceniano już w starożytnym Egipcie. Wierzono, że wpływa na jasność umysłu i poprawia koncentrację.

Mięta pieprzowa natomiast to dość nowy “wynalazek”. Powstała ze skrzyżowania dwóch gatunków mięty - zielonej i nadwodnej. W Europie z jej zdrowotnych właściwości zdano sobie sprawę w XVII wieku. Wtedy stała się rośliną uprawną. Miętę pieprzową zaczęto hodować w Anglii, a następnie w innych krajach europejskich. W Polsce stała się rośliną uprawną po zakończeniu I wojny światowej. Polacy pokochali napary z liści mięty pieprzowej, które do dzisiaj są powszechnie stosowane na niestrawność, wzdęcia i inne zaburzenia trawienia. Wkrótce do apteczek domowych trafiły także krople miętowe.

Krople miętowe w ciąży

Kropli miętowych nie mogą stosować kobiety w ciąży - taki zapis znajdziemy prawdopodobnie na wszystkich ulotkach dołączonych do kropli miętowych. Co prawda nie przeprowadzono do tej pory badań, które odpowiedziałyby na pytanie, jakie wpływ na rozwój dziecka ma zażycie kropli miętowych w ciąży, ale większość producentów leków przestrzega kobiety z uwagi na zawartość etanolu i to w stężeniu około 70 proc. Zdecydowanie lepszym preparatem na niestrawność dla kobiet w ciąży będzie miętowa herbatka. Ciężarne powinny pamiętać, by nie stosować żadnego leki i suplementy diety bez konsultacji lekarskiej.

Sprawdź też: Krople do nosa - dla dzieci, w ciąży. Na zatoki, alergię

Krople miętowe dla dzieci

Z powodu zawartości etanolu krople miętowe nie są wskazane także dla dzieci. Niektóre krople miętowe można podawać dzieciom powyżej siódmego roku życia, inne natomiast są przeznaczone dla dzieci, które skończyły 12 lat. W razie wątpliwości, co do tego, czy krople miętowe są odpowiednie dla dziecka, warto poszukać na rynku aptecznym kropli o podobnym działaniu, które nie mają w składzie etanolu.

Krople miętowe na żołądek

Krople miętowe to preparat zalecany na wszelkie dolegliwości żołądkowe - nudności, wymioty, wzdęcia. Krople miętowe pomogą strawić tłusty posiłek i złagodzą objawy kolki jelitowej.

Wszystko za sprawą olejku eterycznego i flawonoidów, które wykazują działanie rozkurczające i pobudzają wydzielanie soku żołądkowego.

Stosuje się też miętę na ból brzucha pochodzenia wątrobowego, jednak krople miętowe z etanolem nie są wskazane dla osób chorych na wątrobę. Kropli miętowych nie powinny też zażywać osoby chore na zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamicę żółciową oraz żółtaczkę. Ponadto nalewka z mięty pieprzowej nie jest zalecana w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego i nadkwasoty.

Czytaj też: Krople na alergię – jakie wybrać?

Krople miętowe na katar

Mięta pieprzowa jest zalecana w nieżytach górnych dróg oddechowych. W tego typu dolegliwościach możemy użyć kropli miętowych do inhalacji. Wystarczy wlać kilka kropel do gorącej wody i wdychać parę wodną. Kroplami miętowymi można też nacierać ciało lub skropić piżamę przed snem. Warto się zaopatrzyć w krople miętowe w sezonie zachorowań na przeziębienie i grypę.

Krople miętowe - inne zastosowania

W starożytności wierzono, że mięta wpływa na jasność umysłu i poprawia koncentrację. Współcześnie krople miętowe są dla wielu osób skutecznym lekarstwem na ból głowy, szczególnie migrenowy. Właściwości mięty są też wykorzystywane w kosmetyce, zwłaszcza w preparatach przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Mięta jest składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Miętę można też znaleźć w szamponach do włosów o działaniu przeciwłupieżowym.

Krople miętowe - dawkowanie

Krople miętowe należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta leku. Większość dostępnych na rynku aptecznym preparatów to krople przeznaczone do rozcieńczenia w wodzie. Zwykle producenci zalecają wlać około 30 kropli preparatu do 1/4 szklanki wody. Krople można też podawać na łyżeczce cukru. Taką dawkę można przyjmować trzy razy dziennie. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu trzech dni stosowania kropli miętowych, należy je odstawić i zasięgnąć porady lekarza.

Zobacz też: Krople żołądkowe - na co pomagają? Dawkowanie w ciąży

Autor: Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.