Krople na kolki – krople na kolki dla niemowląt

 Krople na kolki

Kolka u niemowląt stanowi problem u co drugiego dziecka. Pomimo powszechności tej dolegliwości wciąż trudno ustalić dokładną jej przyczynę. Ocenia się, że kolkę może powodować m.in. niedojrzałość układu pokarmowego, nietolerancja laktozy, czy dieta mamy karmiącej niemowlę. Istnieje szereg sposobów na kolkę – jedną z nich są krople na kolki dla niemowląt.

Kolka u niemowląt

Kolka u niemowląt może pojawić się u malucha już w 2-4 tygodniu życia. Objawia się najczęściej następującymi symptomami:

  • przeraźliwym, trudnym do uspokojenia, długotrwałym płaczem;
  • twardym brzuszkiem;
  • wzdęciami;
  • zaciskaniem piąstek;
  • naprzemiennym podkurczaniem i prostowaniem nóżek.

Aby zakwalifikowaćniepokojące oznaki u dziecka do kolki, powyższe objawy muszą występować przynajmniej 3 godzinny dziennie (z reguły późnym popołudniem lub wieczorem) i co najmniej 3 razy w tygodniu. Na szczęście ta historia ma swój kres. Kolka u malutkich dzieci znika zazwyczaj około 3-4 miesiąca życia.

Co powoduje kolkę u niemowląt? Przyczyn kolki może być bardzo dużo, a niektórzy lekarze twierdzą, że nadal nie są one do końca poznane. Do powszechnie wymienianych powodów kolki zalicza się:

  • niedostateczną dojrzałość układu pokarmowego lub nerwowego;
  • nietolerancję laktozy;
  • nieprzyswajalność białka mleka krowiego;
  • zakłócenia zawartości jelitowej flory bakteryjnej;
  • nieumiejętne trzymanie dziecka podczas karmienia oraz sposób podawania mu piersi bądź butelki;
  • nerwowość, pośpiech podczas karmienia dziecka;
  • dieta mamy karmiącej.

Czytaj też: Kolka - jak ją powstrzymać?

Co na kolkę u niemowląt?

Kiedy zachodzi podejrzenie występowania kolki u dziecka, najrozsądniej będzie odwiedzić pediatrę, który postara się znaleźć przyczynę problemu i zalecić odpowiednie leczenie.

Warto, niezależnie od przyczyn pojawienia się kolki, stosować się do kilku sprawdzonych metod mogących złagodzić lub wyeliminować ten kłopot. Po pierwsze, dobrze aby dziecko było karmione w odpowiedniej pozycji (zarówno to karmione piersią, jak i to karmione butelką – tutaj ważny jest także rodzaj butelki i smoczka). Po drugie, po każdym karmieniu należy ponosić dziecko przez około 10-15 minut do odbicia. Następna ważna zasada polega na nieznacznym podniesieniu materaca w łóżeczku dziecięcym (na około 30 stopni u wezgłowia łóżka).

Krople na kolki

Krople na kolki zawierające simetikon albo dimetikon to propozycja dla brzuszków, które męczą wzdęcia. Wymienione związki chemiczne uwalniają jelita od pęcherzyków gazu. Dzięki nim system pokarmowy zaczyna sprawniej pracować wydalając zbędne substancje z organizmu. Poza tym krople na kolkę mające w składzie wyżej wymienione związki są bezpieczne dla niemowlęcia bo nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego.

Krople na kolki dla niemowląt przeważnie podaje się przed lub po jedzeniu. Można je rozpuścić w niewielkiej ilości wody lub mleka i dać dziecku. W niektórych preparatach znajdują się specjalne pipety, dzięki którym można w łatwy sposób zaaplikować środek dziecku bezpośrednio do buzi.

Krople na kolki dla niemowląt

Inne krople na kolki dla niemowląt od pierwszego dnia życia mają za zadanie zwiększyć obecność laktazy w małym ustroju. Kiedy występuje niedobór laktazy, może to doprowadzić do nietolerancji laktozy, a wówczas dziecko reaguje jak w przypadku kolki. Dodatkowa porcja laktazy podana np. w kroplach unormuje działanie układu pokarmowego niemowlęcia.

Krople na kolki – jako probiotyki

Poza wymienionymi wcześniej preparatami na rynku aptecznym dostępne są również probiotyki, także w postaci kropli na kolki, które mają za zadanie zmniejszenie dolegliwości bólowych. Polecane są szczepy bakterii Lactobacillus reuteri Procectis.

Sprawdź też: Probiotyk dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?

Inne sposoby na kolkę u niemowląt

O tym jakie krople na kolki u niemowląt będą najskuteczniejsze, najlepiej niech zdecyduje lekarz.

Obok powyższych sposobów na pozbycie się kolki można wypróbować także delikatny, kolisty masaż brzuszka dziecka. Taki masaż można stosować po wieczornej kąpieli dziecka, co dodatkowo je wyciszy.

Ponadto w walce z kolką mogą przydać się bezcukrowe herbatki z dodatkiem rumianku, czy kopru włoskiego, które można podawać niemowlęciu lub – w przypadku mamy karmiącej – wypijać samodzielnie przed porą karmienia.

Niemowlęta dobrze reagują na jednostajne dźwięki wydawane np. przez odkurzacz, suszarkę do włosów czy pochłaniacz. Warto wypróbować któryś z tych sprzętów bo może się okazać niezastąpionym „środkiem” uspakajającym.

Jeśli niemowlę jest karmione piersią, dobrze jest się przyjrzeć diecie mamy. Możliwe, że trzeba będzie wyeliminować z niej produkty mleczne pochodzące od krowy. Poza tym mama karmiąca nie powinna jeść potraw wzdymających (jak np. groch czy kapusta), pikantnych oraz pić kawy.

Autor: Olga Tomaszewska 

Zobacz też: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.