Probiotyk dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?

 probiotyki dla dzieci, żywe kultury bakterii, probiotyki dla dzieci

Probiotyk to żywe kultury bakterii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jelit oraz całego organizmu. Obecnie mikroflora jelit stanowi jeden z najbardziej popularnych obszarów badań medycznych. Okazuje się, że odgrywa ona dużo większą rolę, niż dotychczas przypuszczano. Probiotyk może być podawany także najmłodszym. 

Probiotyki

Probiotyki to żywe kultury bakterii lub drożdży, które korzystnie wpływają na mikroflorę bakteryjną jelit. Ta z kolei ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o odporność organizmu oraz jego ogólne funkcjonowanie. Zaburzenie mikroflory jelit może doprowadzić do częstszego chorowania na infekcje oraz powodować dolegliwości takie, jak:

  • zaburzenia snu,
  • gorsze samopoczucie,
  • alergie.

Zadaniem probiotyków jest przywrócenie odpowiedniej ilości drobnoustrojów, które są potrzebne organizmowi m.in. do zwalczania i hamowania rozwoju patogennych mikroorganizmów. Probiotyki występują w formie gotowych preparatów lub naturalnie - w niektórych produktach spożywczych.

Zobacz także: Paracetamol w ciąży - czy jest bezpieczny?

Probiotyki farmakologiczne

Zawierają specjalnie wyselekcjonowanie szczepy bakterii. Najpopularniejsze z nich to pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus i Bifidobacterium. Probiotyki są powszechnie zalecane przy antybiotykoterapii. Obecnie jednak coraz większą uwagę skupia się na ogólnej kondycji jelit i probiotyki zaczynają być stosowane przy leczeniu różnych innych schorzeń.

Bardzo istotne jest, aby lekarz zalecił odpowiednie probiotyki (odpowiednie szczepy bakterii) do różnych etapów leczenia po antybiotykoterapii lub podczas przywracania odpowiedniej mikroflory jelit z innych powodów.

Sprawdź: Prebiotyki - czym są? Prebiotyk a probiotyk

Naturalne probiotyki

To te, które występują w żywności. Można je dostarczyć organizmowi spożywając m.in.

  • kapustę kiszoną,
  • ogórki kiszone,
  • kwas chlebowy,
  • zakwas z czerwonych buraków.

Część źródeł podaje jako probiotyki także produkty mleczne, takie jak kefir, maślanka i jogurt naturalny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy na etykiecie są wymienione szczepy bakterii. Jeśli nie, produktu nie należy traktować jak probiotyk.

Probiotyk dla noworodka

Probiotyki są stosowane także w leczeniu najmłodszych; są dla nich bezpieczne i często odgrywają znaczącą rolę w procesie rozwoju odpowiedniej mikroflory jelit maluszka. Jest to szczególnie ważne w przypadku porodu poprzez cesarskie cięcie - noworodek, który nie miał kontaktu ze środowiskiem bakteryjnym mamy, nie ma w pełni uzupełnionego składu flory bakteryjnej, przez co jest narażony na częstsze zachorowania.

Probiotyk dla noworodka ma zazwyczaj formę kropel, które mogą być dodawane do mleka. Ważne jest, aby przed zastosowaniem probiotyków, skonsultować tę decyzję z lekarzem i poprosić go o rzetelną rekomendację konkretnego preparatu oraz określenie optymalnej dawki dla maluszka.

To też może Cię zainteresować: Laktuloza - właściwości. Dla dzieci, kobiet w ciąży, zwierząt

Probiotyk dla niemowląt

Probiotyki są włączane do diety niemowlęcia, gdy boryka się ono z częstymi kolkami, bardzo często choruje lub ma problemy żołądkowe, np. biegunkę. W takich sytuacjach lekarze coraz częściej zalecają “podreperowanie” mikroflory jelit dziecka właśnie poprzez podawanie mu odpowiednich probiotyków. Probiotyki są także zalecane w przypadku występowania atopowego zapalenia skóry, które ma związek z zaburzeniami immunologicznymi organizmu.

Probiotyk dla dzieci - kiedy jest zalecany?

Probiotyk dla dzieci (noworodków, niemowląt oraz dzieci starszych) jest stosowany najczęściej podczas leczenia i zapobiegania takim dolegliwościom, jak:

  • biegunka,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • alergie pokarmowe,
  • częste infekcje,
  • biegunka podróżnych (wywołana nowym środowiskiem bakteryjnym w innym otoczeniu),
  • kolka jelitowa niemowląt,
  • antybiotykoterapia.

Przeczytaj także: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?

Dobry probiotyk dla dziecka

Aby ułatwić podanie leku najmłodszym, producenci wprowadzili m.in. probiotyk dla dzieci w kroplach, probiotyk w żelkach (probiotyk dla dzieci misie), w saszetkach lub tabletkach. To lekarz określa, jakie szczepy bakterii są najlepsze jeśli chodzi o konkretne przypadki. O radę można także zapytać farmaceuty, który posiada odpowiednią wiedzę na temat składu leków i suplementów diety dostępnych w aptekach.

Czytaj także: Probiotyk - jaki wybrać? Probiotyki na jelita, naturalne

Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.

 

Łucja Cymkiewicz

Łucja Cymkiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.