Lek na wymioty – jak powstrzymać wymiotowanie?

 Lek na wymioty

Wymiotowanie, o ile to możliwe, należy powstrzymywać. Przede wszystkim jednak przy wymiotach powinno się pamiętać o stałym nawadnianiu organizmu. Poza tym na rynku aptecznym dostępne są leki przeciwwymiotne bez recepty oraz preparaty na receptę hamujące odruch wymiotny. Warto u lekarza ustalić przyczynę wymiotów i stosować właściwe środki powstrzymujące wymiotowanie.

Wymioty – przyczyny

Wymioty mogą mieć wiele czynników wywołujących. Najczęstsze z nich to:

  • zatrucie pokarmowe;
  • zatrucie po alkoholu;
  • choroby przewodu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego, grypa jelitowa, zapalenie wyrostka robaczkowego);
  • problemy z układem krążenia (np. zawał mięśnia sercowego);
  • choroba lokomocyjna;
  • schorzenia neurologiczne i otolaryngologiczne (np. migrena, choroba Meniera);
  • reakcja na leki;
  • reakcja na chemioterapię;
  • ciąża (zwłaszcza pierwszy trymestr).

Wymioty mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli organizm nie jest systematycznie nawadniany. Dlatego tak ważne jest stałe uzupełnianie płynów (wodą i elektrolitami) w czasie trwania wymiotów. Niejednokrotnie nieodzowny będzie wskazany przez lekarza lek na wymioty.

Jak powstrzymać wymiotowanie?

Istnieją różne sposoby na wymiotowanie, a właściwie na powstrzymanie torsji. Przed sięgnięciem po leki warto wypróbować metody, które złagodzą odruch wymiotny.

Należy do nich między innymi picie napoju z dodatkiem imbiru, który hamuje chęć wymiotowania. Do takiego naparu można wcisnąć także kilka kropli soku z cytryny, która również działa przeciwwymiotnie.

Jak powstrzymać wymiotowanie? Można spróbować pić herbatki ziołowe z rumianku, melisy, czy mięty. Dzięki nim nudności powinny ustąpić, a organizm zostanie nawodniony.

Czytaj też: Laktuloza - właściwości. Dla dzieci, kobiet w ciąży, zwierząt

Sposoby na wymiotowanie

Zatrzymać wymiotowanie może jeszcze ocet jabłkowy, którego ostry zapach i smak neutralizuje się odrobiną miodu. Na wymioty skuteczne może się okazać uciskanie punktu akupresyjnego po wewnętrznej stronie przedramienia, kilka centymetrów nad nadgarstkiem.

Podczas problemów z wymiotami ważna jest dieta osoby chorej. W tym czasie dobrze jest jeść lekkostrawne, lekko lub wcale nie przyprawione posiłki, jak np. chudy rosół, galaretka owocowa, sok jabłkowy, itp.

Lek na wymioty – jaki wybrać?

Poważniejsze przypadki schorzeń związanych z wymiotami powinny być leczone środkami przeciwwymiotnymi. Co jest dobre na wymiotowanie?

W sytuacji kiedy mamy do czynienia z chorobą lokomocyjną, czy kłopotami z błędnikiem, dobrym wyborem są tabletki przeciwwymiotne i inne preparaty służące zahamowaniu wymiotów. Słusznym wyborem będą tutaj leki przeciwhistaminowe (np. cyklizyna, hydroksyzyna).

W przypadku uporczywych wymiotów pooperacyjnych, a także po przyjęciu chemii lub po radioterapii, zaleca się stosowanie kannabinoidów.

Zarówno leki przeciwwymiotne bez recepty (np. dimenhydrynat), jak i na receptę (np. droperidol, haloperidol, lewopromazyna) warto skonsultować z lekarzem.

Co na wymioty u dziecka?

Powody, dla których dziecko wymiotuje zazwyczaj są następujące:

  • zakażenie przewodu pokarmowego (często wywołane rotawirusami);
  • nietolerancja pokarmowa;
  • infekcja organizmu (wymioty mogą stanowić jeden z początkowych objawów, np. zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli);
  • poważniejsza choroba ustrojowa (np. zapalenie wyrostka robaczkowego);
  • inne.

Co robić w takiej sytuacji? Co na wymioty u dziecka? Im młodsze dziecko, tym istnieje większe ryzyko odwodnienia, zwłaszcza jeśli wymiotom towarzyszy biegunka i gorączka. Bardzo istotne jest wówczas uzupełnianie płynów (powinna to być przegotowana ale nie gorąca woda, elektrolity – które zasilą organizm w wypłukane wraz z wymiotami witaminy i minerały, niektórzy zalecają także picie coca-coli). Nie mniej ważny jest sposób dostarczania picia dziecku – powinny to być 2-3 łyżeczki wlewane do buzi malucha co około 10 minut.

Co jeszcze można podać dziecku na wymiotowanie? Najwygodniej byłoby zaaplikować małemu choremu lek przeciwwymiotny dla dzieci, jednak nie należy robić tego na własną rękę. To pediatra powinien zdecydować jaki lek i jakie dawkowanie stosować w konkretnym przypadku. Wśród znanych preparatów przeciwko wymiotom dla dzieci znajdują się środki z imbirem.

Czytaj też: Zatrzymanie wody w organizmie - objawy

Nieleczone wymioty – skutki uboczne

Nieleczone wymioty mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Wymioty mogą mocno odwodnić organizm i zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie systemu krążeniowego, czy układu nerwowego.

Jeśli chory wymiotuje wszystkie podawane mu płyny, nie ma z nim kontaktu, nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, należy niezwłocznie udać się do lekarza lub od razu na pogotowie. Często jedynie dożylne podanie płynów elektrolitowych przywróci chorego do zdrowia.

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też: Lek na biegunkę - co na biegunkę u dziecka i dorosłego?

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.