Zatrzymanie wody w organizmie - objawy

Zatrzymanie wody w organizmie

Kiedy nagle buty stają się za ciasne, pierścionki nie mieszczą się na palcach, a spodnie przestają dopinać w pasie, czasem świadczy to o zatrzymaniu wody w organizmie. Zjawisko to może być niebezpieczne. Dlatego lepiej wiedzieć, jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój i reakcję.

Zatrzymanie wody w organizmie, nazywane również obrzękiem, pojawia się, gdy ucieka ona z naczynia krwionośnego lub układu limfatycznego i gromadzi się w otaczających obszarach ciała.

Sprawdź także: Woda na zdrowie - którą wybrać?

Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny

Przyczyn gromadzenia się wody w naszym ciele może być wiele. Może na przykład stać się tak, bo za mało pijemy. Wtedy organizm, mając niewystarczającą ilość wody do prawidłowego funkcjonowania, zaczyna gromadzić ją na cięższe czasy. Aby temu zapobiec, powinniśmy dostarczać naszemu ciału około dwóch litrów płynów w ciągu doby. Kolejnym dość powszechnym powodem, przez który mamy w sobie za dużo wody, jest nadmiar soli w diecie.

Dzienna porcja nie powinna przekraczać 5 gramów, czyli około 2 g sodu, tymczasem jemy jej 2,5 razy więcej. Retencję wody może też spowodować zbyt mała ilość białka w menu. Może być też skutkiem terapii lekowej, na przykład podczas stosowania leków przeciw nadciśnieniu, depresji, stanom zapalnym czy zaburzeniom hormonalnym.

W przypadku kobiet katalizatorem może być wzrost stężenia estrogenów, szczególnie przed miesiączką lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Ale też ciąża, w przypadku której przyczyną są zmiany hormonalne, a w trzecim trymestrze fakt, że dziecko naciska na duże żyły w jamie brzusznej – i dosłownie wyciska z nich wodę. Warto wiedzieć, że aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, spowodowanego powyższymi przyczynami (z wyjątkiem ciąży), zazwyczaj wystarczą:

  • zmiana diety,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • zwiększenie w menu ilości potasu, na przykład w postaci suszonych owoców, bananów, awokado, melonów, ziemniaków i ryżu.

Potas reguluje równowagę wodną w ciele. Inne łagodne i naturalne metody to: picie herbatek moczopędnych, np. pokrzywy, mięty pieprzowej, liści brzozy. Zioła te przyniosą też ulgę, gdy mamy do czynienia z opuchlizną po uderzeniu, przeciążeniu stawów lub ukąszeniach owadów. Chociaż zazwyczaj wtedy obrzęk ustępuje samoistnie, proces ten może przyspieszyć kompres z altacetu lub octu.

Gorzej, jeśli przez dłuższy czas mamy spuchnięte nogi, ręce, opuchniętą twarz, powieki albo nagle znacznie powiększył się nam brzuch. Wtedy powinniśmy jak najszybciej pokazać się lekarzowi. Po pierwsze, tego typu zatrzymywanie się wody może być pierwszą oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych: chorób serca, wątroby i nerek, niedoczynności tarczycy, a nawet nowotworów. Po drugie, gromadzący się płyn może uszkodzić sąsiednie tkanki.

Poznaj: Oznaki odwodnienia organizmu

Obrzęki mogą być zwiastunem wielu poważnych chorób

Objaw związany z zatrzymaniem wody, jakiego nie powinno się bagatelizować, czyli obrzęk twarzy (a szczególnie powiek) może być spowodowany zapaleniem lub niewydolnością nerek. Na opuchnięte powieki i policzki skarżą się także osoby cierpiące na nadczynność tarczycy. Szczególnie alarmujący powinien być powiększający się obwód brzucha z towarzyszącym mu pobolewaniem i nudnościami. Może świadczyć o wodobrzuszu. Bywa ono powiązane z marskością wątroby, chorobą nowotworową rozwijającą się w jamie brzusznej.

U kobiet powiększona ilość płynów w tym miejscu może być jednym z pierwszych objawów guza jajnika. Wiarygodnym badaniem potwierdzającym wodobrzusze jest USG lub tomografia komputerowa, która wykrywa również płyn w płucach, który może być symptomem niewydolności serca. Jeśli chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z obrzękiem, możemy naciskać palcem przez kilka sekund zmieniony obszar, a następnie szybko cofnąć palec. Jeśli jest wgłębienie, które powoli się cofa, możemy założyć, że chodzi o retencję wody.

Autor: Marzena Maciejczyk 

Czytaj też:

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.