Maść rumiankowa – na katar, hemoroidy, dla niemowląt

Maść rumiankowa stosowana jest pomocniczo w stanach zapalnych skóry. Jest to skuteczny lek na walkę z trądzikiem oraz hemoroidami, który cechuje się działaniem przeciwzapalnym. Inhalacje z rumianku są sprawdzoną metodą na zatkane zatoki i katar. Sprawdź, jakie ma maść rumiankowa zastosowanie i właściwości.

masc-rumiankowa

Maść rumiankowa przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego, miejscowo na skórę. Zwykle należy nakładać ją na zmienione chorobowo miejsca 2-3 razy w ciągu doby, jednak przed użyciem warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Można nabyć ją w aptece bez recepty, a jej cena waha się w granicach ok. 10 zł.

Po zauważeniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, w pierwszej kolejności warto udać się do specjalisty, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz wykonaniu badań, zaleci odpowiednią formę leczenia.

Poznaj: Podbiał - podbiał pospolity, właściwości lecznicze. Sok, syrop

Maść rumiankowa – co to jest?

Rumianek to roślina o cennych właściwościach leczniczych, nie dająca żadnych działań niepożądanych. Rumianek działa przeciwzapalnie i jest chętnie stosowany w czasie takich dolegliwości, jak:

  • zapalenie gardła,
  • hemoroidy,
  • zapalenie błon śluzowych,
  • bóle menstruacyjne,
  • infekcje zapalne żeńskich okolic intymnych.

Rumianek zawiera:

Maść rumiankowa, jak sama nazwa wskazuje zrobiona jest z ekstraktu z koszyczka rumianku pospolitego. Zwykle w składzie znajduje się również wazelina oraz etanol.  Dzięki wielu właściwościom jest to preparat chętnie stosowany również w celach profilaktycznych.

Sprawdź: Sól fizjologiczna - do oczu, nosa, inhalacji. Jak zrobić?

Maść rumiankowa – działanie

Kiedy warto sięgnąć po maść rumiankową? Ma ona działanie przeciwzapalne, dlatego zalecana jest przede wszystkim podczas:

  • trudno gojących się ran,
  • oparzeń,
  • stanów zapalnych skóry,
  • owrzodzeń żylakowatych.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania maści to wyróżnić należy głównie uczulenie na którykolwiek ze składników leku, karmienie piersią i ciążę. Nie zaleca się również używania maści rumiankowej u niemowląt.

Poznaj: Spray do nosa - spray do nosa na zatoki, alergie, katar

Maść rumiankowa – na co?

Poza wyżej opisanym działaniem maści rumiankowej, warto wiedzieć w jakich jeszcze sytuacjach można po nią sięgnąć.

Maść rumiankowa – zastosowanie

  • Maść rumiankowa na hemoroidy – czyli inaczej żylaki odbytu, które dla wielu osób są wstydliwym problemem, przez co często nie są konsultowane ze specjalistą. Wczesne rozpoczęcie leczenia jest ważne, gdyż łagodzi występujące objawy, a także hamuje rozwój choroby. Jednym ze sposobów niwelowania nieprzyjemnych symptomów jest zewnętrzne stosowanie maści rumiankowej dwa razy dziennie.
  • Maść rumiankowa na trądzik – krostki i wypryski na twarzy to częsty problem nie tylko nastolatków, ale i osób dorosłych. Jest to choroba skóry, która wymaga wizyty u dermatologa i wprowadzenia odpowiedniej kuracji. Pomocna może okazać się maść rumiankowa, która działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antywirusowo, zmniejszając zmiany skórne i prowadząc do ich szybszego gojenia się.

Czytaj: Olejek łopianowy - właściwości, efekty, stosowanie

Maść rumiankowa na katar

Istnieją również zwolennicy wykorzystywania rumianku podczas kataru, ponieważ ma on właściwości odkażające i udrażniające zatkany nos oraz zatoki. W szczególności zaleca się wykonywanie inhalacji, którą można w prosty sposób przygotować samodzielnie.

Wystarczy torebkę herbaty rumiankowej zaparzyć w szklance wody. Następnie zagotować litr wody, przelać napar do większej miski i dodać do niego zagotowaną wodę. Gdy całość nieco przestygnie należy pochylić się nad naczyniem i wdychać parę wodną przez czas kilku minut. Należy pamiętać, by woda nie była zbyt gorąca, w innym razie może dojść do poparzenia.

Jeśli chodzi o stosowanie maści na katar to w pierwszej kolejności polecana jest maść majerankowa, która udrażnia drogi nosowe w czasie oddychania.

Maść rumiankowa dla niemowląt

Maść rumiankowa dla niemowlaka jest niewskazana. Z zachowaniem ostrożności można stosować ją u nieco starszych dzieci, jednak przed zastosowaniem jej warto skonsultować się z pediatrą. Maść należy przechowywać w suchym miejscu, niewidocznym dla dzieci.

Czytaj również: Nawłoć pospolita – zastosowanie, działanie i właściwości

Autor: Katarzyna Pawlik

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.