Sól fizjologiczna - do oczu, nosa, inhalacji. Jak zrobić?

Sól fizjologiczna czyli płyn fizjologiczny to absolutny must have każdej domowej apteczki oraz damskiej kosmetyczki. Sól fizjologiczna do oczu, nosa, uszu, na ranki, alergie oraz pryszcze – te i wiele więcej zastosowań posiada w swoim zanadrzu malutka ampułka roztworu chlorku sodu. Jak ją stosować i jak zrobić domową wersję tego środka?

sol-fizjologiczna

Sól fizjologiczna – co to jest?

Sól fizjologiczna, określana też jako płyn fizjologiczny, to nic innego jak wodny roztwór soli, czyli chlorku sodu. Przeciętne stężenie soli w wodzie morskiej, jakie jest dostępne w sprzedaży, to 0,9 %.

Co to jest sól fizjologiczna? Sól fizjologiczna to bardzo ważny dla samoleczenia ale także dla medycyny oraz przydatny w codziennej pielęgnacji preparat.

Ma on ogromne zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń, jak choćby katar, czy zapalenie gardła, wspiera też kurację poważniejszych chorób, takich jak np. mukowiscydoza, a także jest szeroko stosowany w kosmetologii oraz w domowej łazience.

W szpitalach używa się tej substancji do uzupełnienia płynów ustrojowych u pacjentów, którzy przeszli operację, wstrząs po jakimś urazie, odwodnili się silnie wymiotując, czy defekując oraz są po poparzeniu ciała. Wówczas podaje się sól fizjologiczną w formie kroplówki.

Można ją też wykorzystywać do rozpuszczania leków, by podać je drogą dożylną. Inny sposób użycia soli fizjologicznej to bezpośrednie stosowanie na skórę, do nosa, czy oczu oraz przez nebulizację (czyli inhalację).

Sól fizjologiczna – zastosowanie

Jak już wcześniej wspomniano, ten cudowny preparat, który kosztuje kilka złotych i jest dostępny w aptece bez recepty, można wykorzystać m.in. jako:

  • sól fizjologiczna do oczu;
  • sól fizjologiczna do nosa;
  • sól fizjologiczna do inhalacji;
  • sól fizjologiczna do iniekcji;
  • sól fizjologiczna na rany;
  • sól fizjologiczna do przemywania twarzy.

Płyn fizjologiczny ma zbawienne działanie na zapalenie płuc oraz oskrzeli, na nieżyt nosa, nieżyt gardła, problemy z krtanią, na astmę oskrzelową i mukowiscydozę. Można nim przemywać oczy, by usunąć nieczystości z gałki ocznej, można używać jej jako kompresu na zmęczone oczy, można polewać nią niewielkie rany, zakraplać uszy oraz pozbywać się makijażu i tonizować skórę twarzy.

Roztwór soli morskiej jest również chętnie stosowany w zaciszu domowej łazienki, po to by wykonać demakijaż (jednak skuteczność soli fizjologicznej jest większa jeśli makijaż był oszczędny i niewodoodporny) ale także po to by rozprawić się z trądzikiem i niechcianymi krostami na twarzy.

Czytaj też: Inhalator na zatoki, astmę i kaszel – zastosowanie

Sól fizjologiczna do nosa – jak stosować?

Okazuje się, że trudno obejść się bez środka, jakim jest sól fizjologiczna. Zastosowanie tej substancji jest olbrzymie: od zakraplania oczu, czy nosa po inhalowanie specjalistycznym urządzeniem – nebulizatorem.

Sól fizjologiczna dla niemowląt powinna stanowić rutynę w wieczornej pielęgnacji dziecka. Można ją stosować już od 1. dnia życia maleństwa np. do przemywania oczu bobasa (przy czym wacik nasączony solą fizjologiczną należy stosować od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka).

Sól fizjologiczna w ampułkach może być też wykorzystana do inhalacji. Do właściwego pojemnika wlewa się zawartość ampułki i inhaluje nos oraz gardło przez około 10 minut. Substancje odżywcze docierają wówczas bardzo głęboko, nawet do oskrzeli i płuc. Warto jednak pamiętać by zużyć całą fiolkę soli fizjologicznej w ciągu jednego dnia, gdyż pozostawienie otwartego pojemniczka grozi przedostaniem się do jego wnętrza niebezpiecznych drobnoustrojów. Taki zabieg można powtórzyć od 2 do 5 razy na dobę. Niektórzy lekarze polecają rozrzedzić roztwór sól fizjologiczną przegotowaną wodą. Nie ma limitu jeśli chodzi o długość trwania takiej kuracji. Można stosować nebulizacje dopóki nie przyniosą one oczekiwanego rezultatu.

Niewielką ilością soli fizjologicznej można ponadto polewać niegroźne ranki, części ciała zaatakowane przez alergię skórną, przemywać uszy, wkraplać sobie do nosa (np. przy użyciu pipety).

Sprawdź: Nebulizator dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?

Sól fizjologiczna - jak zrobić?

Tę wartościową substancję można przygotować samemu. Jak zrobić sól fizjologiczną?

Jedna z metod podpowiada żeby kupić saszetkę izotonicznego roztworu chlorku sodu i rozpuścić jej zawartość w szklance przegotowanej wody (może być też destylowana). Po wymieszaniu obu składników można stosować miksturę jak wyżej. Jednak po jednym – góra – dwóch dniach taką domową mieszankę należy wyrzucić.

Inny sposób na domową sól fizjologiczną polega na rozpuszczeniu 0,9 g niejodowanej soli kuchennej (oczyszczonej) w 100 g przefiltrowanej wody. Jednak niska cena i dostępność gotowych produktów sprawiają, że nie trzeba stosować domowych przepisów.

Sól fizjologiczna – przeciwwskazania

Pomimo licznych pozytywnych właściwości leczniczych i kosmetycznych, sól fizjologiczna nie zawsze i nie dla każdego jest wskazana.
Osobami, które nie powinny stosować soli fizjologicznej są m.in. chorzy na nowotwór, gruźlicę, ropne zapalenie migdałków, cierpią na niedrożność oddechową oraz krążeniową, a także krwotoki.
Przed zastosowaniem soli fizjologicznej kobiety będące w ciąży oraz mamy karmiące dzieci piersią powinny zasięgnąć porady swojego lekarza czy i w jaki sposób oraz w jakich dawkach przyjmować ten środek.

Zobacz także: Sól do kąpieli - jak zrobić sól do kąpieli?

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.