Masło shea – właściwości, stosowanie na włosy i twarz

 Masło shea

Masło shea to olej roślinny pozyskiwany z pestek owoców egzotycznego drzewa. Ma silnie nawilżające działanie, nie uczula i nie podrażnia skóry. Może być stosowane jako uniwersalny środek pielęgnacyjny do większych partii ciała oraz do włosów. Inna nazwa masła shea, to - masło karita.

Masło shea

Masło shea, mimo nazwy kojarzącej się z substancją o konsystencji stałej, jest olejem roślinnym. Pozyskuje się je z owoców afrykańskiego drzewa o nazwie Masłosz Park, które może osiągnąć nawet 25 metrów wysokości! Owoce masłosza to żółte, duże jagody o kształcie elipsy. Każdy owoc ma pojedyncze nasiono o długości 2,5cm.

Masło shea, które jest z nich pozyskiwane jest białe, ma konsystencję pasty i słabo wyczuwalny smak oraz zapach. Masło shea jest popularne jako kosmetyk o właściwościach odżywczych, ale swoje zastosowanie ma także w kuchni - można je znaleźć np. w składzie droższych margaryn lub czekolad. W Europie raczej nie spotyka się surowego masła shea sprzedawanego jako produkt spożywczy. Natomiast jako kosmetyk jest niezwykle popularne.

Masło shea składa się w większości z kwasu oleinowego i nasyconego kwasu stearynowego. Poza tym zawiera m.in. witaminę A i przeciwutleniacze. Przewaga kwasów decyduje o konsystencji i właściwościach masła shea. Warto dodać, że masło shea jest nazywane czasem masłem karite - jest to francuska nazw oznaczająca “drzewo życia”.

Masło shea to…

  • olej roślinny pozyskiwany z nasion owoców masłosza parka rosnącego w Afryce.
  • popularny składnik różnego rodzaju kosmetyków.
  • środek spożywczy, w Afryce używany do gotowania, w Europie jako dodatek do ekskluzywnych margaryn lub wyrobów czekoladowych.

Zobacz także: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

Masło shea  właściwości

Masło shea przede wszystkim silnie nawilża skórę, dlatego często jest stosowane jako składnik środków kosmetycznych.

Dzięki dużej zawartości kwasu oleinowego i stearynowego, masło shea nawilża, odżywia, zmiękcza skórę i nadaje jej gładkości. Przeciwutleniacze występujące w maśle shea hamują procesy starzenia się. Masło shea jest dobrze wchłaniane przez skórę, przedostając się do głębszych warstw naskórka, wzmacnia jego barierę ochronną. Masło shea wspomaga procesy gojenia, zapobiega przesuszeniu i łuszczeniu się skóry. Korzystnie wpływa na jej wygląd i kondycję. Może być stosowane na blizny, rozstępy i podrażnienia. Masło shea można znaleźć m.in. w składzie emolientów czyli środków nawilżających, także tych przeznaczonych dla niemowląt, ponieważ bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne.

Masło shea…

  • głęboko nawilża i regeneruje skórę,
  • wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry,
  • hamuje procesy starzenia się (dzięki przeciwutleniaczom),
  • wspomaga procesy gojenia,
  • zapobiega przesuszeniu i łuszczeniu się skóry,
  • pomaga w walce z rozstępami.

Masło shea  zastosowanie

Masło shea można znaleźć w składzie takich kosmetyków, jak:

  • pomadka do ust,
  • balsam do ciała,
  • krem do twarzy,
  • olejek do masażu,
  • balsam do kąpieli,
  • szampon,
  • odżywka do włosów,
  • krem przeciwzmarszczkowy,
  • emolienty.

 Zobacz też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Masło shea na włosy

Masło shea można znaleźć w składzie szamponów i odżywek do włosów. W czystej postaci także może być stosowane jako odżywka do włosów. Odrobina masła shea rozpuszczona w dłoniach, posłuży jako odżywka regenerująca końcówki i zapobiegająca puszeniu się włosów. Masło shea można też stosować jako maskę do włosów - rozpuszczone w kąpieli wodnej masło należy rozprowadzić na całą długość włosów  oraz lekko wmasować w skórę głowy. Zaleca się pozostawienie masła na około 20 minut. Po upływie tego czasu można umyć włosy.

Masło shea może być stosowane w pielęgnacji włosów, jako:

  1. Odżywka na rozdwajające się końcówki - odrobina masła rozpuszczonego w dłoniach, świetnie nawilży zniszczone i przesuszone końcówki dzięki czemu włosy będą się lepiej układały.
  2. Maska do włosów - masło shea można stosować do kompleksowej regeneracji włosów, nakładając je na całą długość włosów i skórę głowy.

To może Cię zainteresować: Olej jojoba - właściwości. Stosowanie na twarz i włosy

Masło shea na twarz

Masło shea jest zalecane przede wszystkim osobom, które mają problem z bardzo suchą skórą oraz skłonności do alergii lub atiopii. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym, znajdziemy je w składzie kremów przeciwzmarszczkowych. Masło shea wzmacnia płaszcz hydrolipidowy skóry, który stanowi naturalną ochronę m.in. przed nadmierną utratą wody oraz promieniowaniem słonecznym.

Jak stosować masło shea do pielęgnacji twarzy? Wystarczy nanieść niewielką ilość masła na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, po delikatnym rozgrzaniu kosmetyku w dłoniach. Najlepiej wklepać je opuszkami palców w skórę, pobudzając ją tym samym do lepszego wchłaniania specyfiku.

Masło shea pod oczy

Masło shea jest na tyle delikatne i bezpieczne, że można go używać jako środka do łagodzenia objawów zmęczenia, przebarwień i opuchnięć wokół oczu. Wystarczy bardzo delikatnie wklepać masło od zewnętrznej strony oka, do środka. Uwaga! Nie należy smarować powiek, blisko linii rzęs, ponieważ kosmetyk może dostać się do oka i mocno je podrażnić. Jeżeli do tego dojdzie, trzeba dobrze przemyć oko lub oczyścić je zakrapiając sól fizjologiczną.

Masło shea w ciąży

Masło shea jest polecane jako środek nawilżający i uelastyczniający napiętą skórę brzucha w trakcie ciąży oraz jako kosmetyk do pielęgnacji skóry po porodzie - pomaga w walce z rozstępami i łagodzi blizny. Ma działanie kojące i regenerujące. Dla uzyskania dodatkowego efektu, rozpuszczone masło można dodać do kąpieli. Po wyjściu z wody skóra będzie odżywiona i nawilżona.

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, masło shea występuje także jako składnik środków do pielęgnacji skóry niemowląt - emolientów, które wzmacniają naturalną barierę skóry.

Warto wiedzieć: Masło shea w czystej postaci jest bardzo tłuste, pozostawia też wyraźne ślady na skórze, a na ubraniach plamy, które są trudne do wywabienia.

Sprawdź także: Maść z kasztanowca - właściwości. Na żylaki i hemoroidy

 

 

Łucja Cymkiewicz

Łucja Cymkiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.