Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) – zastosowanie

Olejek migdałowy

Olejek migdałowy to naturalna substancja pozyskiwana z migdałów - posiada właściwości pielęgnacyjne, ochronne i nawilżające. Jest naturalnym kosmetykiem, który może być stosowany nawet do pielęgnacji niemowląt.

Olejek migdałowy

Olejek migdałowy to naturalny wyciąg z owoców migdałowca. Pozyskuje się go ze słodkich migdałów lub odmiany gorzkiej. W drugim przypadku konieczne jest odsączenie z olejku toksyn, w tym m.in. trującej amigdaliny. Do produkcji kosmetyków lub oleju spożywczego zawsze stosowane są dokładnie przebadane składniki, dlatego nie ma znaczenia, czy w składzie znajduje się olej ze słodkich migdałów, czy też z odmiany gorzkiej. Warto jednak pamiętać, że olej ze słodkich migdałów jest bardziej naturalny i bogatszy w wartości odżywcze.

Olejek migdałowy jest powszechnie stosowany w kosmetologii, jako produkt spożywczy lub składnik substancji leczniczych. Olej ze słodkich migdałów, czyli olejek organiczny, nierafinowany można poznać m.in. po barwie - jest jasnozłoty, czasem określany jako bursztynowy, natomiast olej migdałowy rafinowany czyli poddany “czyszczeniu” ma mniej intensywny, delikatnie żółty kolor.

Osoby uczulone na orzechy powinny przed rozpoczęciem stosowania olejku migdałowego, posmarować nim niewielki obszar skóry i zaobserwować, czy w ciągu 24h nie wywołał reakcji alergicznej. Olejek migdałowy ma specyficzny, orzechowy zapach, który czasem jest wzmacniany substancjami zapachowymi. Niektórzy producenci zalecają przechowywanie olejku migdałowego w lodówce, dla maksymalnej świeżości i zachowania wszystkich właściwości odżywczych. W dalszej części opisujemy, jakie zastosowanie ma olejek migdałowy.

Olejek migdałowy jest stosowany najczęściej jako:

  • Odżywka do włosów i skóry.
  • Środek nawilżający.
  • Naturalna substancja do demakijażu.
  • Składnik mydeł.
  • Środek do pielęgnacji skóry niemowląt.
  • Środek do pielęgnacji głowy noworodków - do usuwania tzw. ciemieniuchy.
  • Olejek do masażu.
  • Dodatek do kąpieli.

Olejek migdałowy zawdzięcza swoje właściwości odżywcze składnikom. Zawiera:

  • Kwasy tłuszczowy z grup: omega-9,  omega-6 i omega-3.
  • Witaminy, takie jak: A, E, D i B.
  • Minerały, m.in. żelazo, wapń, fosfor, potas, cynk i sód.
  • Proteiny.

Olejek migdałowy do włosów

Do pielęgnacji włosów najlepiej wybrać olej ze słodkich migdałów, czyli olej nierafinowany, tłoczony na zimno, ponieważ będzie on zawierał więcej substancji odżywczych (w procesie rafinacji utracone zostaje część składników, co powoduje m.in. obniżenie zawartości kwasów tłuszczowych i witamin). Olej ze słodkich migdałów to “bomba” witaminowa dla włosów, które są łamliwe, suche i zniszczone.

Olej ze słodkich migdałów jest stosowany do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy, ponieważ:

  • Natłuszcza włosy zapobiegając ich przesuszeniu oraz nadmiernemu puszeniu się.
  • Wygładza strukturę włosa.
  • Sprawia, że włosy stają się odżywione i lśniące.
  • Poprawia ukrwienie skóry głowy, co przekłada się na lepszą pracę cebulek włosowych.
  • Zabezpiecza włosy przed rozdwajaniem się i nawilża je, co z kolei eliminuje problem łamliwości włosów.
  • Łagodzi podrażnioną skórę głowy.
  • Stosowany regularnie sprawia, że włosy stają się bardziej miękkie, błyszczące, głęboko zregenerowane i łatwiejsze do ułożenia.

Zobacz także: Witaminy na wypadanie i porost włosów

Olej ze słodkich migdałów na włosy  jak stosować?

Olejowanie włosów to najlepszy sposób na poprawę ich kondycji. Olejek migdałowy najlepiej sprawdzi się do pielęgnacji włosów suchych, łamliwych oraz takich, które się puszą i elektryzują. Dzięki swoim właściwościom wygładza ich strukturę i znacznie ogranicza ich podatność na zniszczenia, a jednocześnie ułatwia rozczesywanie.

Istnieją dwa sposoby na pielęgnację włosów za pomocą olejku migdałowego. Można to robić przed ich umyciem, nakładając olejek na całość włosów oraz wmasowując go w skórę głowy; lub po umyciu - stosując olejek tylko na część włosów, np. same końcówki. Olejowanie włosów warto wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Przeczytaj także: Olejowanie włosów - wskazówki dla początkujących

Olejek migdałowy  kompleksowe odżywianie włosów (przed umyciem)

Odżywianie włosów za pomocą olejku migdałowego to bardzo prosty zabieg pielęgnacyjny, który każdy może z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu.

Wystarczy zwilżyć włosy ciepłą wodą, a następnie nanieść na nie olejek migdałowy. Dla uzyskania lepszego efektu, można go delikatnie rozgrzać wlewając niewielką ilość olejku do szklanki, a następnie wkładając naczynie do garnuszka z ciepła wodą - należy pamiętać, że woda nie może być zbyt gorąca. Następnie olejek migdałowy należy wmasować dokładnie w skórę głowy i pokryć nim całą długość włosów.

Warto poświęcić trochę czasu na to, aby dokładnie rozprowadzić substancję i odżywić nie tylko włosy, ale także skórę głowy, poprawiając jej ukrwienie. Tak nawilżone włosy można pozostawić na ok. 10 minut, aby olejek migdałowy mógł dokładnie wniknąć w ich strukturę. Po upływie tego czasu, włosy można umyć.

Olejek migdałowy na rozdwajające się końcówki (po umyciu włosów)

Olejek migdałowy można potraktować także jako ekspresową odżywkę do włosów, które się puszą i są łamliwe. Wystarczy nanieść niewielką ilość olejku (dosłownie kroplę lub dwie) na końcówki, a pozostałość wgnieść delikatnie we włosy podczas ich układania. Dzięki temu włosy staną się gładsze i łatwiej będzie je wystylizować. Ten rodzaj odżywiania sprawdzi się u osób, których włosy szybciej się przetłuszczają. Jest to dobry sposób na dodatkową dawkę odżywczych substancji podczas codziennej pielęgnacji.

To może Cię zainteresować: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Olejek migdałowy do twarzy

Olejek migdałowy jest stosowany także jako środek do pielęgnacji twarzy. Świetnie ujędrnia, uelastycznia i nawilża skórę. Jest dobrze i szybko wchłaniany przez skórę dlatego z powodzeniem zastąpi gotowe preparaty drogeryjne. Dzięki właściwościom wypełniającym, ujednolica strukturę skóry, spłycając zmarszczki. Olejek migdałowy świetnie sprawdza się jako środek nawilżająco-ochronny przed nałożeniem bazy makijażu.

Wystarczy delikatnie wmasować go w skórę za pomocą dłoni lub specjalnej szczoteczki. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób borykających się z przesuszoną skórą oraz osób ze skórą wrażliwą z tendencją do pękania naczynek. Olejek migdałowy stanowi dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV, wzmacnia także naturalną barierę ochronną naskórka czyli płaszcz hydrolipidowy.

Zobacz także: Rodzaje cery - sprawdź, jaki masz rodzaj cery

Olejek migdałowy może być stosowany także jako środek do demakijażu - wystarczy nawilżyć nim płatek kosmetyczny i przetrzeć delikatnie skórę. Dla uzyskania lepszego efektu, zalecane jest pozostawienie nawilżonego  płatka na skórze przez ok 2 minuty.

Olejek migdałowy sprawdza się świetnie jako składnik peelingu do twarzy i skóry. Wystarczy dodać do niego np. zmielone ziarna kawy i wmasować delikatnie w skórę. Taki peeling idealnie sprawdzi się także jako środek zwalczający cellulit i peeling do stóp.

Olej ze słodkich migdałów na twarz, zastosowanie:

  • Środek głęboko regenerujący i nawilżający.
  • Pielęgnacja skóry twarzy  przed naniesieniem makijażu.
  • Dodatkowa ochrona skóry twarzy przed promieniowaniem UV oraz pękaniem naczynek.
  • Składnik peelingów.
  • Substancja oczyszczająca, do demakijażu.

Olejek migdałowy na rozstępy

Ze względu na swoje właściwości nawilżające, olejek migdałowy jest polecany jako środek pielęgnacyjny dla kobiet w ciąży oraz dla pań po porodzie. W trakcie ciąży olejek migdałowy należy wcierać w napiętą skórę brzucha, aby ją uelastycznić, zmniejszyć uczucie naprężenia i złagodzić zaczerwienienia.

Olejek migdałowy może być stosowany także do masażu krocza przed porodem w celu  rozluźnienia i odprężenia skóry. Olejek migdałowy można wcierać w skórę także po porodzie, aby szybciej się zregenerowała i w jak największym stopniu powróciła do kondycji sprzed 9 miesięcy.

Polecamy: Jakie witaminy dla kobiet w ciąży?

Olejek migdałowy dla niemowląt

Olejek migdałowy, a zwłaszcza olej ze słodkich migdałów, jest środkiem naturalnym i bezpiecznym nawet dla najmłodszych. Można go stosować do pielęgnacji nawet najbardziej wrażliwej skóry, jaką jest skóra niemowlęcia. Olejek migdałowy świetnie sprawdza się jako środek delikatnie złuszczający i nawilżający skórę głowy po wystąpieniu tzw. ciemieniuchy - wystarczy nasączyć wacik olejkiem i przyłożyć go na kilka minut do skóry maluszka, a następnie bardzo łagodnie zetrzeć złuszczoną skórę.

Taki zabieg warto powtarzać codziennie, aż do całkowitego wyczyszczenia ciemieniuchy. Olejek migdałowy można stosować także jako środek nawilżająco-łagodzący na miejsca po otarciach np. od pampersa czy pieluchy. Olejek migdałowy można też dodać do kąpieli maluszka - wystarczy kilka kropel, aby dodatkowo nawilżyć jego skórę.

Olej migdałowy  gdzie kupić?

Olejek migdałowy lub konkretnie olej ze słodkich migdałów można kupić w każdej dobrej drogerii oraz w aptekach. Olejek migdałowy można też zamówić w sklepach internetowych - także na naszej stronie!


Autor: Urszula Karpińska

Łucja Cymkiewicz

Łucja Cymkiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.