Obowiązkowe pozycje w wakacyjnej apteczce

 spakowana walizka

Bez względu na to, czy jedziemy na wakacje sami, z przyjaciółmi, ukochaną osobą czy z gromadką dzieci, zawsze warto mieć przy sobie podstawowe leki i środki opatrunkowe, spakowane w wygodną i poręczną apteczkę. Nigdy nie wiemy, w którym momencie dopadnie nas ból gardła, biegunka albo migrena. Nie zawsze apteka znajduje się w pobliżu, często potrzebna jest natychmiastowa reakcja, a na zagranicznym urlopie dochodzi bariera językowa. Zamiast dokładać sobie dodatkowego stresu, spożytkujmy energię na przyjemne spędzanie czasu z bliskimi.

Zawartość wakacyjnej apteczki w dużej mierze zależy do tego, z kim jedziemy na wczasy, dokąd się wybieramy i co będziemy robić na miejscu. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe nie mogą zapomnieć o zabraniu ze sobą regularnie przyjmowanych leków, w ilości wystarczającej aż do momentu powrotu do domu. Gdy braknie nam leku, na który wymagana jest recepta lekarska, nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty, a to może stwarzać niemałe problemy. Bez względu na to, gdzie jedziemy, z kim i na jak długo, zawsze warto mieć przy sobie podstawowe środki, takie jak leki przeciwbólowe, tabletki na biegunkę i dolegliwości żołądkowe, środki dezynfekujące i plastry opatrunkowe.

Dolegliwości układu pokarmowego

Wybierając się na urlop poza Europę musimy być przygotowani na dolegliwości związane z układem pokarmowym. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą leków na biegunkę, probiotyków, które pomogą odbudować florę bakteryjną i środków uzupełniających poziom elektrolitów. Przyda się również lek na wzdęcia, które często towarzyszą niestrawności. Problemy z wypróżnianiem to kolejna dolegliwość ze strony układu pokarmowego, która może wiązać się zarówno ze stresem wywołanym podróżą, jak i zmianą żywienia. Zaopatrzmy się więc w środki przeczyszczające. Najwygodniejszą formą będą tabletki lub kapsułki, które zażyte przed snem, pozwolą rano na prawidłowe wypróżnienie. Warto zabrać również krople żołądkowe oraz lek na zgagę i niestrawność, a także tabletki rozkurczowe na wypadek bólu brzucha.

Ból i gorączka

Katar, ból gardła, kaszel i chrypka to nie tylko dolegliwości, z którymi zmagamy się zimą. Nasza odporność może spaść także latem i uprzykrzyć wakacyjny wypoczynek. Zwłaszcza, gdy lubimy zimne napoje, kąpiel w jeziorze, a po niej wylegiwanie na słońcu. Bez względu na pogodę i porę roku warto mieć ze sobą witaminę C, tabletki do ssania, które przyniosą ulgę w bólu gardła, paracetamol, zwalczający nie tylko gorączkę, ale i ból głowy. Tabletki pomogą zarówno na migrenę, jak i nieoczekiwany ból zęba czy bóle menstruacyjne. Nie wahajmy się zabrać leków złożonych, które skutecznie zwalczą pierwsze objawy przeziębienia. Dostępne są zarówno w formie rozpuszczalnego napoju, jak i wygodnych do połknięcia tabletek.

Skaleczenia i stłuczenia

Upadek podczas jazdy na rowerze, stłuczone kolano, zadrapanie czy zwykłe zacięcie nożem. Wypadki zdarzają się zawsze i wszędzie. Podczas aktywnego wypoczynku tym bardziej o nie nietrudno. Każdorazowo musimy mieć ze sobą środek dezynfekujący, plaster z opatrunkiem, najlepiej wodoodporny, a przy poważniejszych urazach także jałowy kompres, bandaż i plaster samoprzylepny na rolce. Na stłuczenia przyda się maść lub żel przeciwzapalny i łagodzący ból oraz zmniejszający opuchliznę. Warto zabrać ze sobą również małe nożyczki i pęsetę.

Ochrona przed słońcem i poparzenia

Bez względu na to, czy spędzamy urlop wylegując się na plaży, pływając na kajakach czy wspinając po górach jesteśmy narażeni na poparzenia słoneczne, które kończą się czerwoną i piekącą skórą, bąblami i brzydkimi przebarwieniami. Bez względu na to gdzie będziemy, balsam do opalania z wysokim faktorem jest rzeczą niezbędną. Jeśli towarzyszą nam dzieci, musimy zapewnić im większą ochronę, gdyż ich skóra jest delikatniejsza i szybciej ulega poparzeniom. Kosmetyki ochronne z filtrem 30 to podstawa, jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo podczas kontaktu z promieniami UV. Nie zapomnijmy także o preparatach chłodzących i nawilżających, którymi zawsze warto posmarować opalone miejsca po kąpieli. Nie tylko złagodzą skutki oparzenia słonecznego, ale zapewnią skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Na poparzenia wszelkiego rodzaju dobrze sprawdzą się preparaty z pantenolem. 

Choroba lokomocyjna

Dotyczy nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Nudności, wymioty, zawroty głowy i ślinotok. Podróż z takimi dolegliwościami nie należy do przyjemnych. Na szczęście mamy do wyboru wiele leków, które skutecznie rozprawią się z chorobą lokomocyjną. Prócz tabletek, kapsułek i drażetek w sprzedaży dostępne są również gumy do żucia,  syropy dla dzieci, krople, lizaki, opaski i plastry akupresurowe.

Nieoczekiwana alergia i ukąszenia owadów

Podstawą jest wapno, po które sięgamy w pierwszej kolejności, gdy na skórze pojawi się wysypka. Warto na takie ewentualności mieć przy sobie lek przeciwhistaminowy zawierający np. cetyryzynę czy loratadynę, który przyniesie ulgę w przypadku kataru alergicznego, zapalenia spojówek, w pokrzywce i różnego rodzaju wysypce. Nie możemy zapomnieć o ochronie przeciwko komarom, muszkom i kleszczom, zwłaszcza gdy wybieramy się nad jezioro, w tereny leśne i górzyste. Koniecznie zabierzmy preparat odstraszający owady, czy to w formie aerozolu, płynu do smarowania ciała czy wygodnej opaski na nadgarstek lub chusteczek, którymi nacieramy skórę. Większość z nich zawiera także pantenol, który od razu załagodzi dolegliwości po ugryzieniu.

 

 Autor: Ewelina Malka, 30.06.2015r.


 

Ewelina Malka

Ewelina Malka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.