Odbijanie po jedzeniu - przyczyny częstego odbijania

Odbijanie po jedzeniu jest naturalną reakcją organizmu na zgromadzone w czasie posiłku powietrze w układzie pokarmowym. Jeśli jednak pojawia się zbyt częste odbijanie, puste odbijanie na czczo czy odbijanie kwasem warto skonsultować się z lekarzem. Dowiedz się, jakie są przyczyny częstego odbijania po jedzeniu oraz w ciąży.

Odbijanie po jedzeniu

Odbijanie, choć w towarzystwie niekulturalne, jest naturalnym i bezwarunkowym odruchem. Jeśli pojawia się zbyt często, warto zwrócić uwagę na dietę oraz higienę spożywania posiłku. Natomiast towarzyszące  mu mdłości, wzdęcia, zgaga czy wymioty powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty.

 

Odbijanie po jedzeniu – czym jest?

W czasie normalnej wielkości posiłku do układu pokarmowego dostaje się od 100 do 200 ml powietrza. Odbijanie jest naturalnym odruchem pozbywania się tego zgromadzonego w żołądku lub przełyku powietrza.

Po posiłku napięcie zwieracza przełyku jest obniżone, natomiast motoryka żołądka oraz napięcie jego ścian się zwiększa, co sprawia, że połknięte powietrze zostaje wydalone. Jest to odruch fizjologiczny, który odbywa się bez woli człowieka.

Odbijanie po jedzeniu występuje zazwyczaj do około godziny po posiłku, aż do całkowitego opróżnienia układu pokarmowego z powietrza.

Poznaj: Karczochy - właściwości, smak, skutki uboczne. Tabletki, sok

 

Częste odbijanie powietrzem  – choroba czy naturalny odruch?

Zazwyczaj częste odbijanie jest naturalnym odruchem, który nie jest spowodowany żadną chorobą gastrologiczną, a jedynie niewłaściwą dietą.

Zdarza się jednak, że nadmierne połykanie powietrza wynika z aerofagii, czyli przypadłości osób chorych na nerwicę. Jest to nawyk połykania powietrza, co sprawia, że gromadzi się ono w dużych ilościach w przełyku i żołądku. Taki stan wywołuje nie tylko częste odbijanie i gazy, ale również dodatkowy stres.

Jeśli odbijanie i mdłości występują po jedzeniu należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być oznaka nieprawidłowości gastrologicznych.

Zobacz: Domowe sposoby na zgagę - co pomaga na zgagę?

 

Częste odbijanie – przyczyny

Puste odbijanie to odbijanie, któremu nie towarzyszy nieprzyjemny zapach z układu pokarmowego i jest ono również spowodowane gromadzeniem się powietrza w żołądku
i przełyku. Jeśli występuje na czczo może być objawem choroby wrzodowej.

 Częste odbijanie może być wywołane przez:

  • zbyt tłuste i ciężkie posiłki,
  • zbyt obfite posiłki,
  • zbyt słodkie posiłki,
  • aerofagię,
  • niestrawność,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
  • gastroparezę,
  • przerostowe zwężenie odźwiernika,
  • zmiany hormonalne u kobiet,
  • otyłość.

Jeśli oprócz odbijania występują dodatkowo bóle i mdłości po jedzeniu, zgaga, biegunki, zaparcia lub wymioty należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

 

Częste odbijanie – jak sobie z nim radzić?

Częste odbijanie, jeśli nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy należy zwalczać odpowiednią dietą i higieną spożywania posiłków. Warto zastosować poniższe zasady. 

  1. Płyny oraz stałe pokarmy należy przyjmować często, ale w niewielkich ilościach.
  2. Posiłki trzeba spożywać bez pośpiechu, jeść niewielkimi kęsami, dokładnie je przeżuwając.
  3. Unikać rozmów w czasie posiłku, ponieważ sprzyjają połykaniu powietrza.
  4. Wyeliminować z diety napoje gazowane.
  5. Zaprzestać spożywania alkoholu.
  6. Ograniczyć picie kawy.
  7. Unikać produktów zawierających miętę oraz czekoladę.
  8. Unikać ciężkich, tłustych i słodkich potraw.
  9. Jeśli jest to możliwe, ograniczyć spożywanie musujących preparatów, jeśli nie to stosować je dopiero po całkowitym rozpuszczeniu.

Należy pamiętać, że jeśli mimo wprowadzenia powyższych zasad częste odbijanie nadal występuje należy zgłosić się do gastrologa w celu dalszej diagnostyki.

Zobacz też: Lek na wzdęcia – co na wzdęcia? Domowe sposoby

 

Odbijanie kwasem – co oznacza?

Odbijanie kwasem jest objawem stanu chorobowego. Odbijaniu towarzyszy wtedy nieprzyjemne cofanie się treści żołądka, które może świadczyć o zaburzeniach trawiennych żołądka lub uszkodzonej motoryce jelit.

Odbijanie kwasem może być symptomem:

  • choroby refluksowej przełyku,
  • przetoki okrężniczo-żołądkowej,
  • gastroparezy.

Długotrwałe zaleganie pokarmów w układzie pokarmowym sprawia, że zaczynają one wytwarzać dodatkowe gazy, które są również wydalane przez odbijanie. Towarzyszy temu nieprzyjemny zapach i niekomfortowe uczucie w przełyku.

 

Odbijanie w ciąży

Odbijanie jest niezależnym od człowieka procesem fizjologicznym, które towarzyszy mu na każdym etapie życia – w ciąży również. Jednak w tym stanie może być ono wzmożone, co staje się uciążliwe dla kobiety. Przyczyny zależne są od trymestru.

  • W pierwszym trymestrze przyczynia się do tego progesteron, który wpływa na rozluźnienie mięśni między przełykiem a żołądkiem.
  • W drugim oraz trzecim trymestrze odbijanie wywołane jest rozrastaniem się macicy, która uciska na żołądek powodując nie tylko odbijanie, ale również zgagę. Oprócz rozrostu macicy wpływ na to mają także ruchy dziecka.

Jeśli odbijanie w ciąży jest wyjątkowo uciążliwe, warto zapytać lekarza prowadzącego
o bezpieczne leki wspomagające trawienie. Można również skonsultować spożywanie ziół takich jak rumianek czy herbata z imbirem. Warto także zastosować lekkostrawną dietę
w formie 5 posiłków.

 

Odbijanie po karmieniu

Odbijanie po karmieniu jest zupełnie naturalne jednak jego częstotliwość zależna jest od techniki karmienia.

Dzieci, które są karmione piersią są mniej narażone na połykanie powietrza w czasie jedzenia. Dlatego też nie zawsze mają potrzebę odbicia. Należy obserwować dziecko – jeśli po odłożeniu do łóżeczka odczuwa dyskomfort, trzeba wziąć z powrotem maluszka na ręce i poczekać, aż mu się odbije. W przeciwnym razie zgromadzone powietrze będzie powodowało nieprzyjemne uczucie w brzuszku.

Dzieciom karmionym butelką po każdym karmieniu powinno się odbić. W czasie picia
z butelki dziecko połyka znacznie więcej powietrza niż przy karmieniu piersią. Jeśli odbicie nie nastąpi przed kolejnym karmieniem warto ponosić kilka minut niemowlę.

Należy pamiętać, że każde dziecko ma indywidualne potrzeby. Obserwacja pomaga na nie odpowiadać i zmniejszać uczucie dyskomfortu.

Czytaj także:

 Autor: Dominika Rusek

 

 

Dominika Rusek

Dominika Rusek

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.