Domowe sposoby na zaparcia - co na zaparcia? Leki, dieta

Domowe sposoby na zaparcia

Domowe sposoby na zaparcia – powinien je znać każdy, kogo męczą uciążliwe zatwardzenia. Domowe sposoby na zaparcia często są bardzo skuteczne i bardzo rzadko same w sobie mogą zaszkodzić. Jednak przyjmując zioła na zaparcia, pijąc herbatę na zaparcia, stosując dietę na zaparcia, nie zwalniamy się z obowiązku konsultacji lekarskiej, jeśli problemy z wypróżnieniem utrzymują się przez dłuższy czas. Domowe sposoby na zaparcia nie pomogą w przypadku ciężkich chorób, w których zatwardzenie jest jedynie jednym z objawów.

Domowe sposoby na zaparcia - czym jest zaparcie

Zaparcie, czy też inaczej zatwardzenie, polega na utrudnionym wydalaniu stolca z odbytnicy lub zbyt długim przebywaniu strawionego pokarmu w jelitach. Przyjmuje się, że z zatwardzeniem mamy do czynienia, jeśli do defekacji dochodzi rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Zatwardzenie trwające ponad tydzień powinno już być powodem do poważnego zaniepokojenia, ze względu na konsekwencje jakie samo w sobie niesie dla organizmu, jak też podejrzenie ewentualnych schorzeń, których może być objawem. Zatwardzenie przeciągające się powyżej miesiąca może być śmiertelne.

Zaparcia - przyczyny

Najczęstsze powody zaparcia, to:

  • zła dieta (w tym spożywanie pokarmu ubogiego w błonnik),
  • siedzący tryb życia,
  • wiek (zaparcia są częstsze u noworodków oraz osób starszych),
  • a także ciąża.

Jednak uporczywe, długotrwałe zaparcia oraz twarde, oddawane z bólem stolce, mogą świadczyć o poważnych chorobach (nowotwory, cukrzyca, hemoroidy), dlatego w tego typu sytuacjach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Suszone śliwki na zaparcia

Co na zaparcia działa najlepiej? Większość z nas zapewne słyszała, że suszone śliwki na zapacia sąwprost idealne. I nie jest to bynajmniej wyłącznie mądrość ludowa. Śliwki w swoim składzie zawierają całą paletę substancji uławiających wypróżnianie się i prawidłowe formowanie kału, dlatego są one doskonałym elementem diety przy zaparciach.

Chodzi przede wszystkim o pektyny, czyli rozpuszczalny błonnik, którego duże ilości znajdują się w świeżych, surowych, nieprzetworzonych śliwkach. Wymieszane z wodą pektyny pomagają kształtować prawidłową strukturę stolca. Jednak, jeśli chodzi o sposoby na zaparcia, jeszcze lepiej działać będą śliwki suszone, które mają w swoim składzie nawet kilka razy więcej błonnika. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że śliwki są bogate w substancję o nazwie sorbitol. Ma ona działanie przeczyszczające, nasila procesy fermentacyjne w jelitach, co zapobiega zaleganiu kału. Dodatkowo sorbitol zmiękcza stolec. Podobnie jak w przypadku błonnika, także sorbitolu jest znacznie więcej w śliwkach suszonych.

Domowe sposoby na zaparcia

Z podobnych powodów dieta na zaparcia może zwierać inne owoce, zwłaszcza w suszonej postaci. Mamy tu na myśli między innymi:

  • figi,
  • daktyle,
  • rodzynki,
  • gruszki,
  • jabłka,
  • morele,
  • brzoskwinie.

W tych owocach znajdują się spore dawki pektyn albo sorbitolu. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić. Nawet domowe sposoby na zaparcia mogą mieć nieprzyjemne skutki, jeśli nie znamy umiaru – przejadanie się suszonymi owocami może powadzić do biegunek.

Co na zaparcia - siemię lniane

Siemię lniane na zaparcia? Tak. To po śliwkach zapewne drugi najbardziej znany domowy sposób na zaparcia. Ze wszystkich składników, w które bogate jest siemię lniane, nas w kontekście uciążliwych zatwardzeń najbardziej interesuje duża zawartość błonnika. A błonnik, jak powiedzieliśmy, kształtuje właściwą strukturę stolca, zwiększa też jego objętość, co powoduje nacisk na ścianki jelita i powoduje odruch wypróżniania.

Ponieważ mówimy o sposobach na zaparcie, istotne są też właściwości siemienia sprzyjające lepszemu poślizgowi masy kałowej w jelitach, co również ułatwia wypróżnianie – chodzi tu o zawarty w siemieniu śluz.

Czytaj też: Siemię lniane - właściwości i przygotowanie

Domowe sposoby na zatwardzenie - woda

Wśród domowych sposobów na zatwardzenie wymienić można regularne picie dużych ilości wody. Brzmi to banalnie, jednak w sytuacji, gdy większość Polaków nie ma nawyku intensywnego nawadniania się, może się okazać, że w zwykłej wodzie tkwi klucz do rozwiązania problemów wielu osób. Na zatwardzenie poleca się zwłaszcza picie letniej lub ciepłej przegotowanej wody na czczo – będzie ona w doskonały sposób stymulować jelita do lepszej pracy. Pić też można wodę z cytryną albo suszonymi śliwkami.

Sprawdź: Woda na zdrowie - którą wybrać?

Zatwardzenie w ciąży

Zatwardzenie w ciąży to dolegliwość, która dopada wiele kobiet. Powodem jest ucisk macicy na jelita, a także podniesiony poziom progesteronu. Sprawdzone sposoby na zatwardzenie w ciąży? Te same, o których mówiliśmy powyżej – są one bowiem skuteczne i uniwersalne. A więc: śliwki i inne owoce bogate w pektyny oraz sorbitol, siemię lniane, woda. Do tego zestawu dorzucić można jeszcze mleko, kefir, maślankę. Dobra jest herbata na zaparcia, zawierająca wyciąg z rumianku czy mniszka lekarskiego.

Ciąża jest szczególnym okresem, w którym nie tylko zmienia się organizm kobiety, ale też ponosi ona podwójną odpowiedzialność za zdrowie swoje i dziecka. Dlatego stosowanie wszelkich specyfików na wypróżnienia - także naturalnych - należy skonsultować z lekarzem.

Czytaj też: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.