Olej z pestek winogron – właściwości i wartości odżywcze

 Olej z pestek winogron

Olej z pestek winogron  gdyby wierzyć reklamom  to samo zdrowie. Niestety, o ile same winogrona właściwości mają całkiem korzystne, o tyle wyciąg z pestek winogron niekoniecznie powinien być istotnym składnikiem naszej diety. Dużo lepiej ekstrakt z pestek winogron sprawdzi się w łazience niż w kuchni. Bardzo dobry jest bowiem olej z pestek winogron na twarz i na włosy.

Olej z pestek winogron

Olej z pestek winogron pozyskiwany jest z nasion, będących produktem odpadowym w procesie produkcji wina. Dawniej pestki te były uważane za bezużyteczne, dziś – po rozkruszeniu – poddaje się je ekstrakcji w wysokiej temperaturze. Bardzo sporadycznie olej z pestek winogron tłoczony jest na zimno. Dzięki dużej zawartości witaminy E, świetnie sprawdzi się olej z pestek winogron na twarz, na włosy, czyli generalnie – w kosmetologii i kosmetyce. Gorzej z jego właściwościami „prozdrowotnymi”, jeśli chodzi o codzienną dietę. Dlaczego?

Czytaj także: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Olej z pestek winogron – właściwości

Olej z pestek winogron bywa reklamowany jako niewyczerpane źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega 6 i omega 3 - w odróżnieniu od tłuszczy zwierzęcych, zasobnych głównie w kwasy tłuszczowe. Teoretycznie się to zgadza i teoretycznie jest zaletą. W istocie, olej z pestek winogron składa się praktycznie z samych tłuszczów nienasyconych, problem w tym, że nie z tych, które są korzystne dla naszego zdrowia. Zarówno kwasy omega 6 jak i omega 3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, tyle że omega 3 same w sobie uchodzą za zdrowe, a omega 6 – niekoniecznie.

Ponieważ spełniają one rolę niejako konkurencyjną w procesie przemian metabolicznych, istotna jest ich proporcja. Uważa się, że w sytuacji idealnej organizm ludzki powinien otrzymywać tego typu kwasy w proporcji 1 do 1. Tymczasem w składzie oleju z pestek winogron kwasów omega 6 jest 700 razy więcej (!), niż omega 3. Te pierwsze stanowią bowiem około 70 procent składu wyciągu z pestek winogron, drugie zaś – zaledwie 0,1 procent. Spożywanie oleju z pestek winogron w dużych ilościach może więc tylko pogłębić problem dotyczący diety przeciętnego Polaka, w której za dużo jest kwasów omega 6, a za mało omega 3. Niekorzystna dysproporcja w tej materii może zaś być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, dotyczących na przykład serca, układu nerwowego, czy odporności.

Sprawdź: Olejek miętowy - jak zrobić? Zastosowanie i właściwości

Winogrona – witaminy

O ile olej z pestek winogron w roli dostarczyciela „cennych kwasów omega 6 i omega 3” to daleko idąca manipulacja, o tyle faktycznie są pestki winogron są zasobne w witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem, a także fenole o właściwościach antyseptycznych i sterole obniżające poziom cholesterolu. Tyle, że organizm ludzki na szczególne braki witaminy E nie narzeka, można ją w łatwy sposób dostarczyć za pośrednictwem wielu innych pokarmów, niekoniecznie oleju z pestek winogron.

Zobacz: Preparaty z witaminą E

Wyciąg z pestek winogron – w kuchni

Niekorzystna proporcja kwasów omega 6 i omega 3 w oleju z pestek winogron sprawia też, że nie nadaje się on do smażenia. Kwasy omega 6 źle znoszą obróbkę termiczną, w pewnych okolicznościach w czasie smażenia mogą nawet nabrać właściwości lekko toksycznych. Dlatego olej z pestek winogron spożywany może być jedynie na zimno, na przykład jako dodatek do sałatek. W porównaniu z innymi olejami, ekstrakt z pestek winogron jest niemal całkowicie pozbawiony smaku i zapachu, co może być poczytane tyleż za jego zaletę, co i wadę. To już kwestia gustów kulinarnych.

Czytaj też: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

Olej z pestek winogron na twarz

Żeby w końcu przestać się pastwić nad olejem z pestek winogron, powiedzmy teraz o jego mocnych stronach. W tym miejscu wchodzimy na pole kosmetologii. Olej z pestek winogron świetnie nadaje się do pielęgnacji cery suchej, działając na nią natłuszczająco, a także – zapobiegając utracie wody. Dzięki swoim właściwościom, olej z pestek winogron wzmacnia płaszcz hydrolipidowy. Zawarta w wyciągu z pestek winogron witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki, opóźniając tym samym procesy starzenia. Olej z pestek winogron ma też właściwości kojące i regenerujące naskórek.

Olej z pestek winogron na twarz nakładać można w sposób bezpośredni, wystarczy kilka kropel naniesionych za pomocą płatka kosmetycznego.

Zobacz też: Kremy na cerę suchą

Olej z pestek winogron na włosy

Na podobnej zasadzie działa olej z pestek winogron na włosy. Używa się wyciągu z pestek winogron na włosy suche, zniszczone i łamiące się. Uszczelnia on ich strukturę i lekko natłuszcza, nadając zdrowszego, bardziej lśniącego wyglądu. Olej z pestek winogron na włosy nakładamy bezpośrednio – kilka kropel wmasowujemy w skórę głowy, a także rozcieramy na całej długości włosów. Zmywamy szamponem po ok. godzinie.

Sprawdź Odżywki do włosów

Zobacz: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.