Opalanie - kiedy jest bezpieczne? Zdrowe opalanie

Opalanie na słońcu poważnie szkodzi zdrowiu - alarmują specjaliści. Ekspozycja na słońce może nie tylko dotkliwie poparzyć skórę, ale także doprowadzić do powstania zmian nowotworowych. Opalanie w solarium, mimo, że nie emituje promieniowania UVB, a jedynie promieniowanie UVA, również nie jest bezpieczne. Przyspiesza bowiem proces starzenia się skóry. Czy istnieje zatem bezpieczne opalanie? Za takie uchodzi natryskowe opalanie. Na czym polega opalanie natryskowe? Ile utrzymuje się opalanie natryskowe? Jakie przynosi efekty?

Opalanie - kiedy jest bezpieczne

Opalanie na słońcu a opalanie w solarium

Zdecydowanie najmniej bezpieczne dla zdrowia jest opalanie na słońcu. Promieniowanie słoneczne dzieli się bowiem na trzy rodzaje promieniowania - promieniowanie podczerwone, światło widzialne i najbardziej szkodliwe - promieniowanie ultrafioletowe.

Promieniowanie UV ma trzy pasma - UVA, UVB i UVC. O ile jedno z nich - promieniowanie UVC, nie jest szkodliwe dla zdrowia, gdyż w ogólnie nie dociera do Ziemi, o tyle na dwa pozostałe należy uważać.

Promieniowanie UVA stanowi aż 95 proc. promieniowania UV, które dociera do naszej planety. Ten rodzaj promieniowania wnika w głąb skóry, uwalnia wolne rodniki, przez co przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry. Promieniowanie UVB, mimo, że dociera do Ziemi w zaledwie 5 procentach, szkodzi nam najbardziej. Promienie UVB są odpowiedzialne za oparzenia słoneczne oraz za choroby nowotworowe związane z ekspozycją na słońce.

Opalanie bez słońca, ale za pomocą lamp UV również nie uchodzi za zdrowe.

Opalanie w solarium to wystawianie ciała na działanie promieniowania UVA, gdyż lampy zamontowane w łóżkach i kabinach solaryjnych emitują ten rodzaj promieniowania. Długotrwałe opalanie w solarium przyczynia się więc do przedwczesnego starzenia się skóry. Promienie emitowane przez solaryjne lampy wnikają w głębokie warstwy naskórka, uwalniają wolne rodniki, niszczą włókna kolagenu i elastyny w skórze, a także prowadzą do depolimeryzacji kwasu hialuronowego. Efekt?

Skóra staje się mniej elastyczna i mniej napięta, powstają na niej zmarszczki. W założeniu opalanie w solarium miało być bezpiecznym opalaniem z uwagi na wyeliminowanie szkodliwego promieniowania UVB. Jednak badania prowadzone nad opalaniem lampami UV dowodzą, że nie tylko UVB jest winowajcą skórnych zmian nowotworowych. Zdaniem badaczy promienie UVA również mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów. Zatem szukając sposobu na zdrowe opalanie, wybór powinien paść na natryskowe opalanie, ewentualnie smarowanie ciała samoopalaczem

 Czytaj też: Uczulenie na słońce - objawy, jak leczyć?

Natryskowe opalanie

Natryskowe opalanie (opalanie airbrush, opalanie opryskowe) to metoda opalania, która eliminuje nie tylko promieniowanie UVB, ale także UVA - eliminuje promieniowanie w ogóle. Natryskowe opalanie polega na opryskiwaniu ciała mgiełką zawierająca dihydroksyaceton (DHA), który wchodzi w reakcję z aminokwasami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka (argininą, glicyną, lizyną) i powoduje, że skóra staje się brązowa.

DHA nie przenika do warstw głębokich skóry. Ponadto nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego możliwe jest opalanie natryskowe w ciąży. Dodatkowo składniki zawarte w mgiełkach służących do opryskiwania ciała nawilżają i odżywiają skórę. Jeżeli komuś zależy na szybkim opalaniu i zdrowym, to zdecydowanie powinien wybrać opalanie natryskowe. Efekt w postaci złoto-brązowej opalenizny można uzyskać w zaledwie 15 minut.

Czytaj także: Przyspieszacz opalania - z filtrem czy bez? Jak używać?

Opalanie natryskowe - ile się utrzymuje i jak wygląda?

Do natryskowego opalania trzeba się odpowiednio przygotować. Minimum 24 godziny przed planowanym opalaniem należy wydepilować ciało. Wykonuje się także peeling przed opalaniem i również nie później niż dobę przed. Po zmyciu peelingu nie należy ciała smarować żadnymi kremami czy balsamami. Nie można także używać perfum, dezodorantów, kosmetyków do makijażu.

Zabieg natryskowego opalania przeprowadza kosmetyczka w specjalnie do tego przystosowanej kabinie. Do kabiny wchodzi się w kostiumie kąpielowym lub bieliźnie, a na głowę zakłada się czepek. Można także przeprowadzić opalanie natryskowe nago. Kosmetyczka opryskuje ciało mgiełką z barwnikiem aż do uzyskania pożądanego odcienia skóry. Natryskowe opalanie trwa około 15 minut. Po zakończeniu zabiegu należy odczekać kilka minut, aby opalenizna utrwaliła się, dopiero wtedy można się ubrać. Przez kilka godzin po natryskowym opalaniu nie można się kąpać. Do kąpieli nie można używać gąbki ani żelu z peelingiem, najlepiej umyć się mydłem. Dopiero po kąpieli można używać balsamów do ciała, a nawet są wskazane, zwłaszcza te nawilżające.

Ile utrzymuje sie opalanie natryskowe?

Opalenizna powinna utrzymać się przez tydzień, ale należy pamiętać, że DHA jest rozpuszczalne w wodzie, podatne na utleniania się i nie utrzymuje się w wysokiej temperaturze. Dlatego dla podtrzymania opalenizny niewskazana jest kąpiel w basenie z chlorowaną wodą oraz korzystanie z sauny.

Zobacz też: Krem do opalania - jaki wybrać? Co daje?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.