Przyspieszacz opalania - z filtrem czy bez? Jak używać?

Przyspieszacz opalania to produkt przeznaczony dla osób, które marzą o brązowej opaleniźnie, ale nie lubią bezczynnie wylegiwać się na słońcu. Przyspieszacz do opalania zadba nie tylko o opaleniznę, ale także o ochronę przeciwsłoneczną, gdyż zawiera filtry UV. Producenci kosmetyków pomyśleli też o osobach lubiących opalanie w solarium - dla nich stworzyli specjalny przyspieszacz do opalania w solarium. Jak używać przyspieszacza opalania? Czy nadaje się dla każdego?

przyspieszacz-opalania-filtrem

Przyspieszacz opalania - co to takiego?

Przyspieszacz opalania skraca czas przebywania na słońcu potrzebny do powstania opalenizny. Przyspieszacz do opalania to zatem produkt stworzony z myślą o osobach, które marzą o złocisto-brązowej opaleniźnie, a nie znoszą bezczynnie leżeć na słońcu i czekać aż opalenizna się pojawi. Jak to możliwe, że kosmetyk przyspiesza opalanie?

Dzieje się tak za sprawą tyrozyny, która jest składnikiem przyspieszaczy opalania. Tyrozyna to aminokwas, który stymuluje produkcję melaniny w organizmie. Melanina zaś jest naturalnym pigmentem znajdujący się w skórze człowieka, który odpowiada za barwę skóry, włosów i tęczówki oka. Ponadto melanina chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, gdyż posiada zdolność do rozpraszania i pochłaniania promieni UV.

Promieniowanie UV powoduje, że melanina uwalnia się do komórek skóry, dając efekt w postaci opalenizny. Promienie słoneczne mają także wpływ na powstawanie w organizmie nowych komórek nazywanych melanocytami, które produkują melaninie. To jednak nie wszystko. Melanina eliminuje też wolne rodniki, które mają istotny wpływ na procesy starzenia się skóry.

Przyspieszacze opalania z tyrozyną zawierają też filtry przeciwsłoneczne oraz substancje nawilżające skórę. Popularnym składnikiem jest na przykład masło kakaowe, które nawilża skórę oraz pozostawia na niej tzw. film ochronny, czyli powłokę odbijającą promienie słoneczne. Składniki nawilżające skórę, zawarte w przyspieszaczach do opalania, nie tylko zapobiegają wysuszaniu się naskórka, ale również mają wpływ na szybkość pojawiania się opalenizny. Skóra dobrze nawilżona opala się bowiem szybciej. Niektóre przyspieszacze opalania mają także w składzie ekstrakt z orzecha włoskiego, który utrwala opaleniznę.

Produkty przyspieszające opalanie są dostępne w kilku postaciach. Można kupić przyspieszacz opalania w

  • sprayu,
  • kremie, balsamie czy
  • olejku z atomizerem.

 Sprawdź: Opalanie - kiedy jest bezpieczne? Zdrowe opalanie

Przyspieszacz opalania w solarium

W aptekach i drogeriach można znaleźć przyspieszacze do opalania w solarium, przyspieszacze opalania na słońcu oraz produkty typu 2 w 1, czyli takie, które można wsmarować w ciało zarówno przed kąpielą słoneczną, jak i przed opalaniem się lampami UV. Przed opalaniem się w solarium zdecydowanie lepiej jest użyć kosmetyku “solaryjnego”.

Lampy zamontowane w łóżkach lub kabinach w solariach emitują bowiem tylko promieniowanie UVA, które odpowiedzialne jest za przedwczesne starzenie się skóry. Wylegując się na słońcu jesteśmy natomiast narażeni na promieniowanie UVA i UVB. Ten drugi rodzaj promieniowania powoduje oparzenia słoneczne oraz zmiany nowotworowe wywołane ekspozycją na słońce. Jak widać każdy z wymienionych sposobów opalania wymaga nieco innej ochrony. Dobry przyspieszacz opalania do solarium powinien zawierać witaminę E oraz inne substancje spowalniające proces starzenia się skóry, a także substancje nawilżające skórę.

Zobacz też: Krem do opalania - jaki wybrać? Co daje?

Przyspieszacz opalania - jak używać?

Przyspieszacz opalania nakłada się na skórę około pół godziny przed planowaną ekspozycją na słońce. Co bardzo ważne, należy go dokładnie i równomierne wetrzeć w skórę. W przeciwnym razie na skórze mogą pojawić się plamy, a opalenizna będzie nierówna. Po opalaniu przyspieszacz należy zmyć letnią wodą. Dla wzmocnienia efektu, po kąpieli dobrze jest zaaplikować na skórę balsam nawilżający lub utrwalacz opalania.

Czy przyspieszacz opalania jest dla każdego?

Przyspieszacz opalania to produkt nie dla każdego. Tego typu produktów nie powinny stosować osoby o bardzo jasnej karnacji, opalające się na czerwono, a także osoby uczulone na słońce. W ich przypadku ekspozycja na słońce po wcześniejszym posmarowaniu się przyspieszaczem opalania może się skończyć poparzeniem słonecznym. Również osoby, które zamierzają spędzić na słońcu kilka godzin nie powinny wcierać w ciało przyspieszacza opalania - to również grozi poparzeniem.

Marchewka -  naturalny przyspieszacz opalania

Zwolennicy domowych sposób na przyspieszenie opalania polecają picie soków z marchwi. Marchew to naturalny przyspieszacz opalania. Zawiera bowiem dużo beta-karotenu, który przyciemnia skórę oraz przyspiesza opalanie. Jeśli ktoś nie lubi marchewki może przyjmować beta-karoten w tabletkach.

Czytaj też: Uczulenie na słońce - objawy, jak leczyć?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.