Peeling cukrowy – jak stosować? Działanie

Staranny peeling to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, które są niezbędne dla zachowania pięknej i zdrowej skóry. Peeling cukrowy można wykonać w gabinetach kosmetycznych, ale także w zaciszu własnej łazienki. Aby stworzyć skuteczny kosmetyk wystarczy nam kilka prostych składników.

Peeling cukrowy

.

Peeling cukrowy

Regularny peeling jest kluczem do posiadania pięknej i gładkiej skóry. Jednym z rodzajów peelingu, który z łatwością poradzi sobie ze zrogowaciałym naskórkiem, jest peeling cukrowy. Jego wielkimi zaletami są cena i dostępność. Jednak nawet jeśli nie mamy czasu iść do drogerii, kosmetyk z łatwością przygotujemy w domu. Podstawą peelingu cukrowego jest bowiem cukier i olej (świetnie sprawdzi się np. kokosowy) lub oliwa z oliwek. Resztę składników dodajemy według własnego uznania. Mogą to być olejki eteryczne w ulubionych zapachach, starta skórka pomarańczy, kawa, świeże zioła lub zmielone przyprawy

Czytaj też: Peeling do twarzy - rodzaje peelingów do twarzy

 

Peeling cukrowy – jak stosować?

Najważniejsza jest regularność. Dokładny peeling ciała powinno się wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej co 2-3 dni. Gotową miksturę, niezależnie, czy jest to produkt przygotowany przez nas, czy kupiony w drogerii, nakładamy na mokre ciało i okrężnymi ruchami masujemy skórę. Dla lepszego efektu możemy użyć gąbki lub rękawicy do kąpieli.

Więcej uwagi przy masażu warto poświęcić zrogowaciałemu naskórkowi kolan, łokci czy stóp. Zbyt mocne tarcie w wrażliwych partiach naszego ciała może skończyć się podrażnieniem, dlatego trzeba być ostrożnym, zwłaszcza, jeśli stosujemy peeling z cukru o grubych ziarnach (przygotowany np. z cukru trzcinowego).

Sprawdź: Peeling enzymatyczny – jak działa i jak stosować?

 

Peeling cukrowy – działanie

Głównym zadaniem peelingów cukrowych jest oczywiście złuszczenie martwego naskórka i odświeżenie skóry. Niewiele osób wie jednak, że cukier, szczególnie brązowy, ma także właściwości antybakteryjne. Dzięki regularnemu wykonaniu zabiegu możemy więc również zapobiec infekcjom skóry. Poza tym olej czy oliwa, które są bazą naszego peelingu, doskonale natłuszczą ciało. O regularnym peelingu nie powinny zapominać osoby, które skarżące się na cellulit. Masowanie skóry w problematycznych miejscach wspomoże walkę z tymi uciążliwymi zmianami. Inne zalety stosowania cukrowego peelingu to:

  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • zapobieganie wrastaniu włosków w skórę,
  • poprawa mikrokrążenia,
  • przygotowanie skóry na przyjęcie kosmetyków pielęgnacyjnych.


Peeling cukrowy do twarzy

Regularne stosowanie peelingu to niezwykle ważny element pielęgnacji także skóry twarzy. Zabieg oczyszcza pory oraz usuwa martwy naskórek i nadmiar sebum. Trzeba jednak pamiętać, że skóra twarzy jest niezwykle wrażliwa, dlatego używanie na niej gruboziarnistego peelingu cukrowego nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Posiadacze cer wrażliwych, naczynkowych czy trądzikowych niekiedy powinni zupełnie zrezygnować ze stosowania peelingów mechanicznych i zastąpić je łagodniejszymi peelingami enzymatycznymi, które z pewnością nie spowodują podrażnień skóry.

Jeśli jednak nasza skóra nie jest problematyczna i jesteśmy pewni, że mocne tarcie jej nie zaszkodzi, to jak najbardziej możemy pozwolić sobie na wykonanie peelingu cukrowego na twarzy. Warto jednak postawić wtedy na kosmetyk na bazie drobnoziarnistego cukru, a grube ziarna cukru trzcinowego wykorzystać np. do peelingu stóp.

Peeling cukrowy do twarzy przygotowujemy tak samo, jak ten do skóry całego ciała. Bazą jest cukier (drobno lub gruboziarnisty, w zależności od naszych potrzeb) i ulubiony naturalny olej lub oliwa. Reszta zależy już od naszej inwencji. Jeśli chodzi o peelingi przeznaczone do twarzy, to warto dodać do nich np. ampułkę z witaminą E czy odrobinę miodu, które dodatkowo wygładzą naszą skórę.


Peeling cukrowy do skóry głowy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że peelingu wymaga także skóra głowy. Zadaniem tego zabiegu jest oczyszczenie skóry z pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych i do stylizacji, a także martwego naskórka. Na peeling powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które narzekają na szybkie przetłuszczanie się włosów u nasady i swędzenie skóry głowy.

Regularnie wykonywany zabieg pomoże pozbyć się tych dolegliwości, a także poprawi kondycję włosów, odżywi skórę i usunie podrażnienia. Peeling będzie także doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy walczą z powracającym łupieżem. Efektów można się jednak spodziewać dopiero po regularnym wykonywaniu zabiegu.

Peeling do skóry głowy można kupić w drogeriach lub też samemu przygotować go w domu. Najprostszym sposobem na wykonanie peelingu cukrowego będzie dodanie cukru trzcinowego do szamponu. Kosmetyk nakładamy na zmoczone wcześniej włosy i skórę głowy, a następnie wykonujemy dokładny masaż. Cukier rozpuszcza się w wodzie, więc spłukanie specyfiku nie powinno sprawić trudności.

Po wszystkim należy jeszcze raz dokładnie umyć włosy szamponem i nałożyć na nie ulubioną odżywkę. Pamiętajmy, że masaż jest także świetnym sposobem na poprawę ukrwienia skóry głowy, więc niewykluczone, że po serii takich zabiegów nasze włosy zaczną rosnąć szybciej!  

Czytaj także: Odżywka do włosów - jaką odżywkę do włosów wybrać?

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.