Preparaty na porost włosów – co jest skuteczne? Sposoby

 porost włosów, wypadanie włosów, łysienie, wzmocnienie włosów, odżywki, olejek rycynowy, witamina A

Na porost włosów działać będą zarówno specjalistyczne preparaty, jak i samodzielnie przygotowane maseczki i wcierki. Preparaty na porost włosów często wykorzystują właściwości czarnej rzepy, łopianu, olejku rycynowego czy różanego. Szybki porost włosów możliwy jest między innymi dzięki działaniu zawartych w nich witamin i minerałów. Zobacz jak przyspieszyć porost włosów nie wydając na to fortuny, poznaj najlepsze domowe sposoby na porost włosów.

Jak przyspieszyć porost włosów?

Jak przyspieszyć porost włosów? Można stosować odpowiednie szampony, odżywki i preparaty na porost włosów,dostępne w aptekach. Ale można też dla swoich włosów zrobić znacznie więcej. Przede wszystkim pamiętajmy, że na porost włosów i ich kondycję, wpływa to co jemy lub też to, czego nie jemy. Szybki porost włosów uzależniony jest między innymi od tego, czy dostarczamy włosom i skórze głowy odpowiedniej dawki witamin i minerałów w pokarmie.

Na porost włosów stosujemy też specjalne masaże głowy. W ostateczności możemy sięgnąć po tabletki na porost włosów lub inne specyfiki intensyfikujące ten proces, tyle że jest to materia znacznie wykraczająca poza domowe sposoby na porost włosów, zatem wszelkie działania powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą. W ostateczności na porost włosów pozostaje medycyna estetyczna – wymienić tu można choćby zabiegi mezoterapii, polegające na nastrzykiwaniu cebulek włosowych. To jednak zostawmy medykom i przyjrzyjmy się w tym miejscu domowym sposobom na porost włosów.

Na porost włosów – czarna rzepa

Jak przyspieszyć porost włosów? Wielu osobom w pierwszej kolejności nasuwa się na myśl czarna rzepa  czy to w postaci specjalistycznych preparatów na porost włosów, czy przygotowywanych samodzielnie wcierek. Dlaczego czarna rzepa jest tak dobra na porost włosów? Jest ona bogatym źródłem minerałów, takich jak wapń, potas, żelazo, fosfor i magnez a także witamin A, C oraz B – zwłaszcza te ostatnie odgrywają kolosalną rolę, jeśli chodzi o zdrowy wzrost włosów.

Czarna rzepa wzmacnia cebulki, przyspiesza nie tylko porost starych włosów, ale i stymuluje wzrost nowych. Zapobiega też przerzedzaniu się fryzury, poprzez hamowanie łojotoku. Szampony i odżywki z czarnej rzepy można kupić w każdej aptece, ale jeżeli interesują nas wyłącznie domowe sposoby na porost włosów – sok z rzepy można wykonać samodzielnie, wystarczy rzepę umieścić w sokowirówce lub zetrzeć ją drobno na tarce i przecisnąć przez gazę.

Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Odżywka na porost włosów

Odżywka na porost włosów może też zawierać olej z łopianu. Rozpuszczony w oleju wyciąg z korzenia łopianu zawiera duże ilości witaminy C, minerały takie jak fosfor i siarka, a także garbniki i proteiny. Łopian działa on oczyszczająco, antybakteryjnie i antyseptycznie. Pobudza cebulki i stymuluje porost włosów, a także zapobiega ich wypadaniu.

Szybki porost włosów  olejek rycynowy

Kolejnym naturalnym preparatem na porost włosów jest olejek rycynowy. Olejek ten tłoczny jest na zimno z rącznika pospolitego. Jest cennym źródłem witamin A i E. Olejek rycynowy wspomaga odrastanie włosów, które wypadły na przykład wskutek choroby lub problemów hormonalnych. Hamuje też wypadnie włosów, wzmacnia je i regeneruje.

Olejek rycynowy na szybki porost włosów możemy wcierać bez żadnych domieszek, ale możemy też przygotować bogatsze w składniki maseczki na porost włosów, dodając do rycyny żółtka jaj oraz cytrynę.

Sprawdź: Witaminy na włosy - na wypadanie i porost włosów

Domowe sposoby na porost włosów

Do domowych sposobów na porost włosów zaliczyć można wcieranie we włosy także olejku różanego. Nie tylko zmiękcza on i nawilża włosy, ale też:

  • odżywia skórę głowy,
  • oczyszcza ją,
  • hamuje wydzielanie łoju,
  • działa kojąco w stanach zapalnych mieszków włosowych.

I co najważniejsze – olejek różany działa na porost włosów. Można stosować go oddzielenie, tyle że mało kogo na to stać. W odróżnieniu od olejku rycynowego, prawdziwy różany olejek jest niemiłosiernie drogi. Dlatego lepiej jest dolać kilka jego kropel do tańszego olejku bazowego, którym może być nawet oliwa z oliwek.

Przeczytaj: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości

Preparaty na porost włosów z witaminą A

Jak zapewne dało się zauważyć, większość wyciągów roślinnych na porost włosów, zawiera duże ilości witamin. Nie jest to przypadek, witaminy pełnią bowiem kluczową rolę, jeśli chodzi o utrzymanie włosów w dobrej kondycji, ich szybki i stabilny wzrost oraz zapobieganie łysieniu.

Jedną z witamin pozytywnie oddziałujących na porost włosów jest retinol czyli witamina A. Retinol, a także jego pochodna – kwas retinowy, zapewniają właściwy metabolizm zrogowaciałych komórek macierzy włosa, a także rogowych komórek nabłonka skóry na głowie. Witamina A pozwala zachować zdrowy wygląd włosów oraz utrzymać dobre tempo ich wzrostu. Jej brak skutkuje suchością, łamliwością oraz wypadaniem włosów, a nawet łysieniem plackowatym.

Witaminy na porost włosów

Większość witamin z licznej grupy B to witaminy na porost włosów. Uczestniczą one w procesach wzrostu włosów a także zapobiegają ich wypadaniu, przetłuszczaniu się, powstawaniu łupieżu.

  • Witaminy B1 i B2, a także B12 regulują pracę gruczołów łojowych, chroniąc włosy i skórę głowy przed łojotokiem i łupieżem.
  • Witamina B3 rozszerza naczynia krwionośne, zapewniając włosom prawidłowe odżywienie i dotlenienie.
  • Witamina B6 działa na porost włosów biorąc udział w podziale komórek w mieszkach włosowych. Witaminą na porost włosów jest również witamina B9.
  • Witamina B7, czyli biotyna działa na porost włosów, gdyż jest naturalnym źródłem siarki, niezbędnej w procesie tworzenia kreatyniny, która jest budulcem włosów.

Zobacz: Pielęgnacja skóry, włosów i paznokci

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.