Tonik do twarzy - jak wybrać najlepszy tonik do twarzy?

Tonik do twarzy to kosmetyk, który powinien się znaleźć w każdej kosmetyczne. Nie wolno pomijać tego kroku w codziennej pielęgnacji, gdyż jest on bardzo ważny dla skóry. Jak wybrać najlepszy tonik do twarzy? Przede wszystkim dopasować go do indywidualnych potrzeb skóry.

 Tonik do twarzy

Co to jest tonik do twarzy?

Tonik to twarzy to ciecz na bazie wody zawierająca substancje wspomagające. Są to m.in. naturalne olejki, ekstrakty, witaminy lub inne substancje czynne. Tonik może zawierać także barwniki, konserwanty, substancje zapachowe oraz alkohol.

Skład należy dobierać odpowiednio do potrzeb skóry, gdyż niektóre składniki tj. alkohol będzie dla cery suchej bardzo szkodliwy, natomiast przy skórze tłustej pomoże zapobiegać rozwojowi bakterii.

Przeczytaj: Peeling do twarzy - rodzaje peelingów do twarzy

Po co tonik do twarzy?

Tonik do twarzy jest jednym z najczęściej pomijanych kosmetyków w pielęgnacji twarzy. Nie należy jednak opuszczać tego kroku gdyż przynosi on wiele korzyści. Dlaczego tonik powinno się stosować po każdym umyciu twarzy?

  • Dokładnie oczyszcza cerę – usuwa pozostałości zanieczyszczeń, których nie zmył żel do twarzy czy płyn do demakijażu.
  • Odświeża i orzeźwia skórę.
  • Zachowuje naturalne pH skóry, które może być zachwiane przez inne kosmetyki oraz działanie czynników zewnętrznych.
  • W zależności od substancji czynnej użytej w produkcji nawilża, napina, ściąga pory lub koi skórę.
  • Wspomaga wchłanianie innych produktów stosowanych do pielęgnacji np. kremu czy serum do twarzy.

Należy pamiętać, że tonik nie jest produktem myjącym. Nie można go stosować zamiast żelu do twarzy, gdyż przeznaczony jest do usuwania pozostałości zanieczyszczeń, a nie całego makijażu.

Sprawdź: Krem do rąk - jak wybrać najlepszy krem do rąk?

Jak używać toniku do twarzy?

Jak stosować tonik do twarzy? Jest to bardzo proste. Najpierw należy wykonać dokładny demakijaż przy użyciu żelu do twarzy oraz w razie potrzeby płynu micelarnego bądź mleczka do demakijażu.

Następnie trzeba zmoczyć wacik niewielką ilością toniku i przetrzeć nim dokładnie całą twarz, szyję oraz dekolt. Czynność należy powtarzać do momentu uzyskania czystego płatka kosmetycznego.

Po wyschnięciu skóry można nałożyć ulubiony krem lub maseczkę. Bardzo ważne jest aby tonik do twarzy stosować zarówno wieczorem, jak i rano by zmyć powstałe przez noc sebum
i inne zanieczyszczenia.

Dowiedz się: Krem nawilżający - jak dobrać krem do cery?

Tonik do twarzy – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje toników do twarzy. Najczęściej spotykane to:

  • tonik łagodzący,
  • tonik odżywczy,
  • tonik kojący,
  • tonik oczyszczający,
  • tonik rozświetlający,
  • tonik odmładzający,
  • tonik nawilżający,
  • tonik odświeżający.

Choć ceny toników wahają się od kilku do nawet kilkuset złotych nie należy zrażać się do tych z niskiej półki cenowej, gdyż bardzo często mają one skład bardzo przyjazny dla skóry.

Czy wiesz: Krochmal do kąpieli – kiedy używać krochmalu do kąpieli?

Jaki jest najlepszy tonik do twarzy?

Najlepszy tonik do twarzy to tonik odpowiednio dobrany do potrzeb skóry. W przeciwnym razie może być szkodliwy dla cery.

  • Tonik do twarzy trądzikowej – powinien zawierać substancje antybakteryjne
    i wspomagające leczenie trądziku. Są to m.in. cynk, zielona glinka, nagietek i siarka.
  • Tonik do twarzy wrażliwej – powinien opierać się na naturalnych substancjach
    i zawierać jak najmniejszą ilość alkoholu, a najlepiej być całkowicie bezalkoholowy. Dodatkowo warto unikać konserwantów i barwników, które również mogą podrażniać skórę. W składzie może się znaleźć aloes, woda różana, alantoina, kozie mleko i rumianek.
  • Tonik do cery dojrzałej -  ma właściwości nie tylko oczyszczające i łagodzące, ale również napinające skórę i przeciwdziałające wolnym rodnikom. W składzie może znaleźć się kwas hialuronowy, witamina C, A i E.

Przed zakupem odpowiedniego dla siebie toniku należy dokładnie zapoznać się z jego przeznaczeniem i składem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to czy posiada badania dermatologiczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku cery wrażliwej.

Czytaj także: Olejki eteryczne - rodzaje i zastosowanie

Autor: Dominika Rusek

 

Dominika Rusek

Dominika Rusek

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.