Cztery produkty na dobrą pamięć i koncentrację

 pamięć i koncentracja

Kiedy mamy trudności z zapamiętywaniem i koncentracją, warto sięgnąć po produkty, które szybko poprawią pracę mózgu.

Koncentracja to proces, który pozwala skupić uwagę na określonym zadaniu lub czynności. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać pracę w krótkim czasie. Niestety, nawet cicha muzyka lub przemęczenie mogą doprowadzić do osłabienia koncentracji. A wtedy wolniej pracujemy, słabiej zapamiętujemy, gorzej kojarzymy. Słabnie również nasza kreatywność. Oto produkty, które mogą okazać się szybko działającym antidotum na spadek koncentracji.

Woda

Nasz mózg w większości składa się z wody, dlatego odpowiednie nawodnienie jest niezbędne dla zachowania jego dobrej pracy. Badania opublikowane na łamach „Journal of Nutrition” opisują, że odwodnienie organizmu, wynikające z niedostatecznej ilości wypijanych płynów, jest jedną z głównych przyczyn braku koncentracji i złego samopoczucia. U osób odwodnionych zaobserwowano pogorszenie pamięci, zmęczenie oraz zaburzenia nastroju. Proste zadania zaczęły wydawać się trudniejsze, pojawiły się bóle głowy.

Dietetycy na poprawę pracy mózgu zalecają pić podczas nauki małymi łykami wodę mineralną niegazowaną. Szklankę w ciągu godziny. Dobowa porcja wody dla dorosłego człowieka to nie mniej niż półtora litra. Jaki jest napój na lepszą pamięć? Do szklanki wody mineralnej dodaj kilka listków mięty i szczyptę brązowego cukru. Mięta zadziała orzeźwiająco, a cukier dostarczy porcję paliwa dla mózgu.

Czytaj więcej: Woda na zdrowie - którą wybrać?

Kawa

O tym, że kofeina zawarta w kawie i herbacie oddziałuje na centralny układ nerwowy, zwiększając refleks i koncentrację, słyszeli chyba wszyscy. Istnieje wiele dowodów naukowych, które potwierdzają poprawę wydolności mózgu po spożyciu kofeiny, która działa pobudzająco na korę mózgową oraz cały centralny układ nerwowy.

Naukowcy z uniwersytetu w Birmingham odkryli, że kofeina zmienia elektryczną aktywność komórek mózgowych, wzmacniając fale gamma, odpowiedzialne za procesy uczenia się i zapamiętywania. Ponadto dotlenia mózg i poprawia pamięć krótkotrwałą, zmniejsza uczucie zmęczenia, pomaga usunąć oznaki senności (choć u niewielkiego odsetka ludzi na świecie kawa i herbata nawet w niewielkich ilościach działają odwrotnie – usypiają, zamiast ożywiać). Pamiętamy jednak o umiarze, ponieważ nadmiar kofeiny, czyli picie więcej niż pięciu filiżanek kawy lub herbaty dziennie, jest szkodliwy.

Poznaj przepis na pobudzającą kawę

do zaparzonej kawy dodajmy szczyptę cynamonu i imbiru oraz odrobinę nutelli lub czekolady (musi być mleczna, bo gorzka dziwnie się zachowuje). Można dosłodzić miodem.

Jaki jest przepis na pobudzającą herbatę?

Łyżeczkę suszu czarnej herbaty zalewamy wodą, gdy tylko zacznie wrzeć i parzymy krócej niż trzy minuty. Inaczej zadziała uspokajająco.

Zielona herbata

Wytwarzana jest z liści rośliny zwanej herbatą chińską (Camellia sinensis) i zawiera teinę, która wykazuje właściwości porównywalne do obecnej w kawie kofeiny. Ułatwia koncentrację i działa lekko pobudzająco, więc warto ją wypijać o poranku zamiast tradycyjnej małej czarnej. Filiżanka zielonej herbaty może zatem skutecznie pobudzić mózg do intensywnej pracy, podobnie jak poranne espresso.

Czytaj więcej: Zielona herbata – właściwości. Czy można pić w ciąży?

Shake z zielonej herbaty i cynamonu

Pół filiżanki schłodzonej zielonej herbaty, taką samą ilość mleka migdałowego bez cukru, pół banana i łyżeczkę cynamonu oraz łyżeczkę miodu zblenduj i dodaj trochę lodu. Miksuj do uzyskania jednolitej barwy. Przelej do szklanki i wypij zamiast porannej kawy. Jeżeli lubisz zieloną herbatę, możesz zaparzyć jej więcej, nawet dwie filiżanki, a następnie schłodzić w lodówce. Napój ten zawiera mniej kofeiny niż czarna kawa, jednak dostarcza mnóstwo energii. Ponadto cynamon i zielona herbata wspomogą metabolizm.

Guarana

To roślina tropikalna, występująca w Ameryce Południowej. Zawiera związki o składzie podobnym do kofeiny, nazywane naturalną kofeiną. Substancja aktywna tej rośliny, guaranina, ze względu na dużą ilość garbników i włókien wchłaniana jest przez organizm bardzo powoli i w nieszkodliwy sposób.

Nie zawiera zanieczyszczających środków balastowych, które powodują zakwaszanie organizmu. Dlatego specyfiki zawierające wyciąg z guarany dość szybko usuwają zmęczenie, poprawiają koncentrację i zwiększają zdolność do pracy intelektualnej. Porcja preparatu, który przyjmuje się przed posiłkiem wystarcza na osiem godzin.

Napój z guaraną

Do szklanki gotującej się wody wsyp łyżeczkę guarany, zagotuj. Dodaj odrobinę ksylitolu. Można pić napój ciepły lub przestudzony.

Autor: Marzena Maciejczyk

Zobacz też: Guarana - w proszku i mielona. Właściwości, działanie

 

 

Polecane produkty

 

 

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.