Czym są potówki u niemowląt? Jak je leczyć? Poradnik

Potówki u niemowląt to problem dość powszechny, na szczęście również łatwy do usunięcia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co stosować na potówki u niemowląt i jak odróżnić je od innych zmian skórnych.

potowki-u-niemowlaka

Potówki u niemowląt

Jak wyglądają potówki u niemowląt? To drobna wysypka, która ma postać jasnoczerwonych lub cielistych krostek. Najczęściej tworzą one niewielkie skupiska w miejscach, gdzie skóra jest szczególnie narażona na występowanie potu:

  • w fałdach szyi,
  • w pachwinach,
  • na twarzy,
  • na karku,
  • na pupie.

Na ich powstawanie szczególnie narażone są niemowlęta, ponieważ ich gruczoły potowe są jeszcze niedojrzałe. Gdy maluszek zaczyna się pocić, pot wypełnia pory i zatrzymuje się w ich ujściach, zamiast wydostać na zewnątrz. To wywołuje stan zapalny, czego efektem są właśnie krostki na ciele.

Sposoby na potówki u niemowląt

Co stosować na potówki u niemowląt? Oczywiście lepiej im zapobiegać, niż walczyć z tymi, które już powstały. Aby nie dopuścić do pojawienia się potówek, starajmy się nie ubierać dziecka zbyt grubo i sprawdzajmy czy się nie przegrzewa.

Latem ubierajmy maleństwo w przewiewną odzież, a przez cały rok pilnujmy, by była ona wykonana z naturalnych tkanin, które pozwalają skórze oddychać. Starajmy się też często wietrzyć skórę dziecka, np. podczas przewijania pozwólmy poleżeć chwilę maluszkowi bez pieluszki.

Co na potówki u niemowląt?

Czym zlikwidować potówki, które już się pojawiły? Niestety nie istnieje żaden magiczny specyfik, ani maść na potówki dla niemowląt. Warto natomiast pamiętać, by miejsca dotknięte wysypką nie były przesadnie natłuszczane. Choć potówki nie wywołują świądu i nie towarzyszą im żadne dodatkowe dolegliwości, nie należy ich lekceważyć. Zaniedbane krostki mogą bowiem przerodzić się w zmiany ropne. Co zatem robić, by wysypka szybko zniknęła i już nie wróciła?

Pomogą domowe sposoby, np. kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej). Dziecko można wykąpać również w wodzie z nadmanganianem potasu, który jest dostępny w aptece bez recepty. Wystarczy rozpuścić kilkanaście kryształków w szklance wody i roztwór dodać do wanienki. Woda powinna się zrobić wówczas bladoróżowa.

Przemywanie dobre na potówki u niemowląt

Oprócz kąpieli z dodatkiem mąki ziemniaczanej lub nadmanganianu potasu warto kilka razy dziennie przemywać potówki letnią przegotowaną wodą, a mokre ciałko osuszać ręcznikiem papierowym. Jeśli krostki są mocno czerwone, do szklanki przegotowanej wody można dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Jeżeli zmiany skórne staną się ropne, pora na wizytę u lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie. Warto również upewnić się czy trudno ustępująca wysypka nie jest czasem objawem infekcji zakaźnej lub reakcji alergicznej.

Potówki u niemowląt na twarzy – to nie trądzik!

Potówek nie należy mylić z trądzikiem niemowlęcym, który występuje zazwyczaj tylko na twarzy dziecka. Przybiera on postać niewielkich czerwonych krostek, które czasem są zwieńczone białym czubkiem. Tego rodzaju wysypka zwykle pojawia się w pierwszych dniach po porodzie i jest wynikiem działania matczynych hormonów, które pobudzają gruczoły łojowe dziecka.

Trądzik niemowlęcy nie wymaga interwencji lekarskiej – wystarczy delikatnie przemywać skórę dziecka przegotowaną wodą i osuszać papierowym ręcznikiem. Krostek nie należy wyciskać – zejdą same w ciągu kilkunastu dni. Jeśli trądzik nie zniknie w ciągu kilku tygodni lub pojawi się po 3. miesiącu życia, wówczas warto zasięgnąć opinii dermatologa.

Zobacz także:

Autor: Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.