Farba do włosów - trwałe, zmywalne, ziołowe. Rodzaje farb

Farbowanie włosów to zabieg niezwykle popularny. Niektórzy decydują się na niego, bo chcą po prostu zmienić swój wygląd, innym zależy na ukryciu zdradzających wiek siwych włosów. Niezależnie od motywów, farba do włosów powinna być dobrana indywidualnie do naszych potrzeb.

 Farba do włosów 

Farba do włosów

Farbowanie włosów to na pozór nic skomplikowanego, jednak brak wiedzy, doświadczenia i źle dobrana farba mogą skończyć się katastrofą dla naszej fryzury. Jeśli decydujemy się na radykalną zmianę (np. ciemne włosy chcemy rozjaśnić na blond) najlepiej będzie udać się do zaufanego fryzjera. Jeżeli jednak planujemy domową koloryzację, trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego kosmetyku.

Rodzaj farby, którą wybierzemy, powinien zależeć od kondycji naszych włosów, ich aktualnego koloru, a także tego, jak trwały efekt farbowania chcemy osiągnąć. Na drogeryjnych półkach znajdziemy farby trwałe, zmywalne farby do włosów, farby naturalne do włosów, farby do włosów bez amoniaku jak i zawierające ten składnik. Możliwości jest bardzo wiele, jak więc wybrać odpowiednią farbę dla nas?

Zobacz także: Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny, zapobieganie i sposoby

 

Trwała farba do włosów

Trwała farba do włosów, jak sama nazwa wskazuje, zapewni nam niezmywalny i długotrwały efekt. Aby zmienić kolor trzeba więc będzie poddać się ponownej koloryzacji lub poczekać, aż odrosną nam nasze naturalne włosy. To z kolei może się jednak wiązać z posiadaniem widocznych, nieestetycznych odrostów. Jeśli więc decydujemy się na ten rodzaj farbowania, warto być przekonanym co do koloru, szczególnie że składniki zawarte w farbie nie są obojętne dla włosów.

Kosmetyki do włosów trwale farbujące wnikają bowiem głęboko w strukturę włosa, przez co ulega on osłabieniu. W składzie takich produktów prawdopodobnie znajdziemy amoniak i nadtlenki, które dodatkowo niszczą włosy. Częste farbowanie, a szczególnie poddawanie naszej fryzury radykalnym zmianom kolorów, może sprawić, że włosy staną się suche i pozbawione blasku. Podrażnieniu może ulec także skóra głowy, dlatego przed zabiegiem dobrze jest wykonać test kosmetyku na udzie czy w zgięciu łokcia. Jeśli po kilkunastu godzinach na skórze nie pojawi się reakcja alergiczna, to z powodzeniem możemy nakładać produkt na włosy. Wykonanie takiego testu szczególnie poleca się przy stosowaniu farb rozjaśniających.

Trwała koloryzacja ma jednak wiele plusów, a wśród nich między innymi to, że trwałe farby najlepiej radzą sobie z pokryciem pozbawionych pigmentu siwymi włosami. Zabiegu nie trzeba również powtarzać tak często, jak w przypadku stosowania zmywalnych farb do włosów.


Zmywalne farby do włosów

Zmywalne farby do włosów to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować z kolorem swojej fryzury lub nie są jeszcze gotowe na długotrwałe zmiany. W zależności od rodzaju i trwałości produktu może się on utrzymywać się na włosach od 2-3 do nawet 24 myć. Farby do włosów zmywalne często są pozbawione amoniaku (lub zawierają jego śladowe ilości) i nie wnikają w strukturę włosa tak głęboko, jak ich trwałe odpowiedniczki. Dodatkowym plusem jest także to, że po takim farbowaniu prawdopodobnie nie będziemy musieli martwić się o odrosty. Zanim zaczną się pojawiać, to po kolorze nie powinno być już śladu.

Ten rodzaj będzie najlepszą farbą do włosów dla młodych osób, które nie zmagają się jeszcze z problemem siwych włosów. Zmywalne farby nie poradzą sobie bowiem ze zmianą ich barwy (lub efekt będzie krótkotrwały). Minusem jest to, że zabieg przy użyciu tego rodzaju produktu trzeba często powtarzać, a wypłukujący się kolor może bardzo odbiegać od tego, który widzieliśmy na opakowaniu naszej farby.

Na rynku znajdziemy również koloryzujące pianki, maski, żele czy spraye, które znikną z powierzchni naszych włosów już przy pierwszym myciu. Stanie się tak, ponieważ produkty tego typu nie wnikają w strukturę włosa, a tylko osadzają się na jego powierzchni.

Polecamy: Przetłuszczające się włosy – przyczyny i sposoby na nadmiar sebum

 

Farby naturalne do włosów

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują farby naturalne do włosów. Są to kosmetyki, które nie zawierają amoniaku, silikonów, parabenów i metali ciężkich, dzięki czemu są mniej szkodliwe dla włosów. Brak tych składników sprawia, że mogą je stosować nawet osoby z wrażliwą skórą głowy, skłonną do podrażnień (choć mimo wszystko najlepiej wykonać najpierw test uczuleniowy).

To zazwyczaj ziołowe farby do włosów, produkowane na bazie wyciągów z ziół i substancji roślinnych. Substancją barwiącą jest np. lawsonia bezbronna, z której powstaje również henna. Kosmetyki tego typu przyciemnią kolor i nadadzą mu głębi, jednak nie nadają się do rozjaśniania włosów. To sprawia, że naturalne, ziołowe farby do włosów nie są rozwiązaniem dla każdego.


Farba do włosów bez amoniaku

Amoniak z jednej strony jest składnikiem, który sprawia, że farba wnika w strukturę naszego włosa i kolor fryzury utrzymuje się na długo. Z drugiej jednak strony ma on wielki wpływ na kiepski stan naszych włosów po koloryzacji. Do tego amoniak ma dość nieprzyjemny, drażniący zapach, który może być szkodliwy dla naszych dróg oddechowych. Jeśli zależy nam na kondycji włosów, to dobra farba do włosów powinna być pozbawiona tego składnika. Substancje, które zastępują amoniak w farbach są zdecydowanie od niego łagodniejsze, ale co za tym idzie, mogą być mniej skuteczne. Narzekać będą szczególnie posiadaczki siwych włosów, ponieważ kolor może z nich zniknąć nieco wcześniej, niż w przypadku użycia tradycyjnej farby z amoniakiem.

Produkty pozbawione amoniaku to dobre farby do włosów dla kobiet w ciąży, a także osób, które narzekają na nadwrażliwość skóry.

Zobacz też: Maska do włosów - właściwości i zastosowanie masek

 

Farba do włosów dla mężczyzn

Koloryzacja włosów nie jest już tylko kobiecą domeną i dziś po farby coraz częściej sięgają także panowie. W drogeriach bez problemu można znaleźć farby przeznaczone specjalnie dla nich. Mężczyźni, którzy decydują się na farbowanie stawiają zazwyczaj na naturalny odcień, a celem ich działania jest pokrycie siwych włosów. Przygodę z koloryzacją w tym przypadku warto zacząć od zmywalnych farb, dzięki którym będzie można sprawdzić, jaki kolor najlepiej pasuje choćby do karnacji.

Inny typowo męski problem to łysienie. Panowie, którzy się z nim zmagają, mogą zdecydować się na delikatne rozjaśnienie. Jaśniejsze, bardziej zbliżone do koloru skóry włosy, sprawią, że przerzedzenia w fryzurze nie będą zwracały na siebie tak dużej uwagi.

Zobacz także: Olej lniany - świetny do pielęgnacji skóry oraz włosów!

 

Paulina Morawska

Paulina Morawska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.