Maska do włosów - właściwości i zastosowanie masek

Maska do włosów to kosmetyk, którego zadaniem jest głęboka regeneracja włosów oraz odbudowa ich struktury. Maska na włosy ma silniejsze działanie od odżywki, ze względu na większą ilość składników aktywnych.

Maska do włosów

Najlepsza maska do włosów to taka, która dobrze działa na ich strukturę i pomaga w radzeniu sobie z dyskomfortem związanym np. z silnie puszącymi się lub bardzo łamliwymi włosami. Trudno wskazać konkretny produkt, czy choćby rodzaj masek, który byłby absolutnym numerem jeden na rynku; włosy różnych osób mogą różnie reagować na ten sam kosmetyk, dlatego wytypowanie najlepszego jest po prostu niemożliwe.

Konieczne jest testowanie różnych masek do włosów do momentu, aż któraś całkowicie spełni oczekiwania. Podczas wyboru maski warto jednak kierować się kilkoma informacjami.

Dobra maska do włosów to przede wszystkim taka, która jest odpowiednia dla danego typu włosów. Istnieją trzy podstawowe typy masek do włosów:

  • Maska do włosów proteinowa
  • Maska do włosów humektantowa
  • Maska do włosów emolientowa

Podział ten jest oparty na proporcjach występowania w składzie kosmetyku protein (białek), humektantów (substancji silnie nawilżających) i emolientów (dzięki nim woda zatrzymuje się we włosach, nie odparowuje).

W składzie maski proteinowejna pierwszym miejscu znajdują się właśnie białka np. keratyna, kolagen, proteiny pszenicy czy proteiny mleka; w masce humektantowej prowadzenie obejmują takie substancje jak m.in. gliceryna, pantenol, mocznik, natomiast na etykiecie emolientowej maski do włosów wysoko wymienione będą np. masło jojoba, masło shea i oleje roślinne. Jaką maskę wybrać? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w kolejnych częściach tekstu.

Zobacz także: Olej lniany - świetny do pielęgnacji skóry oraz włosów!

 

Maska nawilżająca do włosów

Nawilżająca maska do włosów to przede wszystkim kosmetyk, który zawiera wspomniane wcześniej humektanty; dzięki nim włosy są silnie nawilżone. Wadą dużej ilości humektantów w składzie maski do włosów jest to, że mogą one powodować puszenie się włosów lub ich szorstkość gdy wilgotność powietrza jest wysoka lub bardzo niska. Maska na suche włosy może być także maską emolientową. To, jaka maska do suchych włosów będzie najlepsza w Twoim przypadku, zależy od tego, jakie masz włosy.

Maska do włosów suchych humektantowa  jest zalecana do włosów bardzo przesuszonych i łamliwych. Po kuracji maską humektantową warto uzupełnić pielęgnację włosów o proteiny, które wypełnią braki w strukturze włosów i przywrócą im blask.

Maska do włosów nawilżająca emolientowa sprawdzi się w przypadku włosów, które się puszą i nie chcą się układać.

Najlepsza maska nawilżająca do włosów to kwestia indywidualna, można jednak wyróżnić kilka składników, na które warto zwrócić uwagę: gliceryna, kwas hialuronowy, sorbitol, lecytyna (są to przykłady humektantów), olejek lniany, olejek arganowy, parafina, oliwa z oliwek (są to przykłady emolientów).

Kosmetyk taki, jak maska do włosów nawilżająca nakłada się w dużej ilości na mokre włosy, najlepiej zaraz po umyciu, rozprowadzając preparat dokładnie na całą długość włosów. Następnie należy odczekać zazwyczaj około 20-30 minut i zmyć maskę ciepłą, ale nie gorącą wodą; aby kosmetyk jak najlepiej przeniknął do włosa warto włożyć na głowę czepek i owinąć ją ręcznikiem.

Zobacz także: Sucha skóra – jak ją pielęgnować? 

 

Maska do włosów zniszczonych

Najlepsza maska na zniszczone włosy to bez wątpienia maska proteinowa; w składzie takiej maski można znaleźć np. proteiny pszenicy, proteiny soi, proteiny mleka, hydrolizowane proteiny jedwabiu czy znane z reklam telewizyjnych kolagen oraz keratynę. Maska regenerująca do włosów na bazie protein to świetny sposób na odżywienie, odbudowę i wzmocnienie włosów. Dzięki substancjom wnikającym w głąb włosa, maska do włosów zniszczonych może być z powodzeniem traktowana także jako maska do włosów wygładzająca.

Maska do włosów z keratyną lub innymi proteinami nie może być stosowana nieprzerwanie przez długi okres czasu, ponieważ powoduje to przeproteinowanie włosów, co objawia się to przede wszystkim “sztywnością” włosów, łamliwością i kruchością.

Dbasz o włosy, skórę i paznokcie? Poznaj osiem przepisów na domowy peeling do twarzy i ciała!


Maska do włosów blond

Dobre maski do włosów blond zawierają ekstrakty z roślin, które mają właściwości rozjaśniające (np. z kwiatu rumianku). Dzięki temu kolor włosów powinien zostać nieco odświeżony. Pozostałe składniki mają za zadanie przede wszystkim nawilżyć włosy i chronić je przed uszkodzeniami.

Maska do włosów farbowanych

Włosy farbowane są z reguły bardzo osłabione i wymagają odżywienia. Dlatego najlepiej sprawdzi się w tym przypadku maska regeneracyjna do włosów czyli maska proteinowa przeznaczona do włosów zniszczonych - zachęcamy do zapoznania się z częścią tekstu opisującą właśnie ten rodzaj maski. Najlepsza maska do włosów rozjaśnianych to także maska proteinowa. Po zużyciu opakowania maski zawierającej białka, warto sięgnąć po maskę nawilżającą, aby uniknąć przeproteinowania włosów. Tę samą metodę pielęgnacji włosów zalecamy osobom, które poszukują kosmetyku takiego, jak maska na wypadanie włosów.

Zobacz także: Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny, zapobieganie i sposoby

 

Maska do włosów kręconych

W przypadku włosów kręconych, które są szczególnie “kapryśne” jeśli chodzi o pielęgnację i łatwo ulegają uszkodzeniom, konieczne jest postawienie dużego nacisku na emolienty oraz proteiny. Część osób radzi, aby włosy kręcone były myte delikatnymi maskami lub odżywkami do włosów. Maseczka nawilżająca na włosy kręcone powinna zawierać oleje roślinne, masła roślinne lub inne tłuszcze. Dla głębszej regeneracji włosów kręconych, można stosować dodatkowo odżywkę proteinową. Jeśli włosy kręcone przetłuszczają się u nasady, odżywki oraz maski należy nakładać dopiero od wysokości ucha w dół.

Polecamy: Przetłuszczające się włosy – przyczyny i sposoby na nadmiar sebum

 

Łucja Cymkiewicz

Łucja Cymkiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.