Jak powstaje wzdęcie brzucha? Co oznacza? Leczenie

Wzdęcie brzucha to skutek nagromadzenia zbyt dużej ilości gazów w jelitach. Przypadłość ta od czasu do czasu dopada każdego nas, powtarzająca się może być jednak objawem rozwijającego się schorzenia w obrębie układu pokarmowego. Sprawdź, co oznaczają przewlekłe wzdęcia.

wzdecie-brzucha

Czym jest wzdęcie brzucha?

O wzdęciach mówimy, gdy mamy uczucie wewnętrznego rozpierania brzucha i powiększa on swoją objętość. U niektórych dodatkowo pojawia się uczucie ucisku pod żebrami – to skutek znajdującego się tam powietrza. Często występującym objawem towarzyszącym jest również nadmierne wydalanie gazów. Wzdęcia powstają gdy połykamy zbyt duże ilości powietrza w czasie jedzenia lub z powodu nadmiernej fermentacji zachodzącej w trakcie procesu trawienia, np. po spożyciu konkretnych produktów, takich jak rośliny strączkowe czy śliwki. Również duża ilość ciężkostrawnych, tłustych potraw w diecie sprawia, że bakterie obecne w jelicie grubym muszą intensywniej pracować. Przyspieszają one procesy fermentacyjne, a skutkiem tego jest właśnie nadmiar gazów.

Wzdęcie brzucha po jedzeniu

Jeśli wzdęty brzuch pojawia się bezpośrednio po jedzeniu, musimy zrewidować naszą dietę. Posiłki bogate w białko i tłuszcz zwierzęcy sprawiają, że w jelitach może wytworzyć się zbyt dużo dwutlenku węgla, a to może prowadzić do wzdęć.

Sprawdźmy, czy objawy nie pojawiają się wyłącznie po spożyciu produktów mlecznych. Uczucie wzdęcia, ból brzucha, odgłos „przelewania się” w żołądku i nudności występujące po wypiciu mleka, zjedzeniu jogurtu czy sera mogą świadczyć to o tym, że w naszym organizmie brakuje laktazy. To enzym ułatwiający trawienie znajdującej się w mleku krowim laktozy. Jego niedobór sprawia, że po spożyciu produktów mlecznych mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości. Rozwiązaniem jest wówczas odstawienie nabiału.

Wzdęcie brzucha po każdym posiłku

Wzdęcia brzucha pojawiają się również w przebiegu celiakii, potocznie nazywanej „nietolerancją glutenu”. Wzdęciom towarzyszy wówczas uczucie „przelewania się” i burczenia w brzuchu, częstsze wydalanie gazów, biegunki i niedokrwistość. W takie sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza oraz odstawienie produktów zawierających gluten. Wzdęcie brzucha po każdym posiłku może być objawem zespołu jelita drażliwego.

Możemy zaobserwować wówczas również symptomy takie, jak zaparcia, biegunki, ból brzucha, zmęczenie, ospałość, a nawet bóle głowy. Jeśli zauważymy u siebie takie dolegliwości, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą, który zaleci odpowiednie postępowanie i modyfikację diety.

Inne przyczyny wzdęć brzucha

Przyczyną wzdęć może być jedzenie w pośpiechu lub mówienie w trakcie spożywania posiłku – wówczas do żołądka dostaje się nadmierna ilość powietrza. Jeśli wyeliminujemy powyższe czynniki, będziemy jeść powoli i w skupieniu, problem wzdęć powinien zniknąć. Do przyczyn częstych wzdęć brzucha zalicza się również niedobór enzymów trzustkowych, schorzenia wątroby, dróg żółciowych
i jelita grubego.

Jeśli zatem cierpimy z powodu przewlekłych wzdęć, którym towarzyszy nadmierne wydalanie gazów, warto wybrać się do lekarza, aby odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Specjalista zapyta o wszystkie dolegliwości towarzyszące, a w razie potrzeby zleci wykonanie dodatkowych badań, np. gastroskopii, kolonoskopii i USG brzucha. W razie podejrzenia nietolerancji glutenu lub laktozy konieczne będzie również badanie krwi.

Leczenie wzdęć brzucha

Leczenie wzdęć zależy przede wszystkim od ich przyczyny. Jeśli pojawiają się one pod wpływem spożywania określonych produktów, konieczne będzie ich wyeliminowanie z diety. Trzeba będzie również zwrócić uwagę na nasze nawyki żywieniowe, szybkość jedzenia i wielkość porcji. Jeśli zdarzy nam się zjeść „ciężki” posiłek, w pozbyciu się związanych z tym dolegliwości pomoże nam herbatka ziołowa z kopru włoskiego. Dobre efekty przyniesie także spacer. Zastosować można również leki dostępne w aptece bez recepty. Jeśli wzdęcie brzucha będzie objawem dysfunkcji lub schorzenia toczącego się w układzie pokarmowym, konieczne będzie wdrożenie leczenia specjalistycznego.

Wzdęcie brzucha w trakcie ciąży

Wzdęty brzuch w ciąży to problem, który dotyczy wielu przyszłych mam, jest on bowiem związany ze zmianami, które zachodzą w ich ciałach. Na pojawienie się uporczywych wzdęć wpływ może mieć podniesiony poziom progesteronu, który spowalnia proces trawienia. W późniejszych etapach ciąży pracę jelit może utrudnić z kolei powiększająca się macica. Warto pamiętać, że ryzyko pojawienia się wzdęć zwiększa przede wszystkim nieprawidłowa dieta.

W związku z tym warto zmniejszyć objętość posiłków i zmienić sposób jedzenia. Potrawy spożywane wolno i dokładnie przeżuwane będą łatwiejsze do strawienia. Dobrze jest obserwować swój organizm, aby zobaczyć czy w naszej diecie nie znajdują się produkty nasilające wzdęcia brzucha. Zalicza się do nich przede wszystkim rośliny strączkowe, warzywa kapustne i niektóre owoce. Jeśli dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe, warto wówczas wyeliminować problematyczne składniki z jadłospisu.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.