Jak zmniejszyć apetyt? Tabletki i zioła hamujące apetyt

 Jak zmniejszyć apetyt

Jak zmniejszyć apetyt? Apetyt, w odróżnieniu od głodu, pojawia się nagle i domaga szybkiego zaspokojenia. Najczęściej mamy apetyt na produkty słodkie, słone lub tłuste, a więc takie, których powinniśmy się wystrzegać, jeśli walczymy z nadwagą. Jak zmniejszyć apetyt, by zgubić zbędne kilogramy? Czy są skuteczne tabletki na zmniejszenie apetytu?

Jak zmniejszyć apetyt?

Zanim dowiemy się jak zmniejszyć apetyt, musimy wiedzieć czym w ogóle jest apetyt, a także czym różni się od głodu.

Apetyt to pojawiająca się nagle chęć zjedzenia konkretnego produktu. Taka zachcianka nie jest jednak uwarunkowana fizjologicznie – wtedy mamy do czynienia z głodem, ale psychologiczne. Innymi słowy apetyt nie pojawia się wtedy, kiedy w organizmie zaczyna brakować składników odżywczych, ale z innych powodów. Do takich powodów zalicza się najczęściej chęć stłumienia negatywnych emocji, takich jak:

  • żal,
  • smutek,
  • rozczarowanie,
  • stres.

Dietetycy nazywają to głodem emocjonalnym.

Innym powodem pojawienia się apetytu są bodźce wzrokowe lub zapachowe. Apetyt pojawia się, kiedy widzimy w sklepowej gablocie pięknie udekorowany torcik lub kiedy dociera do nas zapach smakowitego jedzenia.

Kiedy jemy kierowani apetytem, organizm przyzwyczaja się do gromadzenia zapasów i odkłada je w postaci tkanki tłuszczowej.

Bez względu na to, skąd się bierze apetyt i jak działa, jeśli zmagamy się z otyłością lub nadwagą, musimy przede wszystkim wiedzieć jak zahamować apetyt. Jednym ze sposobów są tabletki na zmniejszenie apetytu.

Sprawdź: Mięta – właściwości lecznicze i zastosowanie

Tabletki hamujące apetyt

Tabletki na zmniejszenie apetytu są polecane szczególnie osobom będącym na diecie. Tabletki zmniejszające apetyt eliminują uczucie głodu i zastępują je uczuciem sytości, co pomaga osobom odchudzającym się wytrwać na diecie.

W aptekach znajdziemy wiele rodzajów tabletek na zahamowanie apetytu. Wśród nich należy wymienić tabletki, których głównymi składnikami są:

  • chrom,
  • pektyny roślinne (wyciąg z ananasa, octu jabłkowego),
  • ekstrakt z guarany,
  • ekstrakt z african mango,
  • ekstrakt z gorzkiej pomarańczy czy z czarnego pieprzu.

Te składniki zawarte w lekach hamujących apetyt, poza zahamowaniem łaknienia, często przyspieszają też metabolizm.

Czytaj też: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać?

Zioła na zmniejszenie apetytu

Jak wcześniej wspomnieliśmy, apetyt ma podłoże psychologiczne, dlatego są też tabletki hamujące apetyt, które mają za zadanie podnieść poziom serotoniny (hormonu szczęścia) w organizmie. Badania naukowe potwierdzają, że niski poziom serotoniny zwiększa apetyt.

Oprócz tabletek hamujących apetyt, w aptekach znajdziemy też zioła na zmniejszenie apetytu. Jedną z najpopularniejszych roślin na odchudzanie jest hoodia gordonii. Ta południowoafrykańska roślina oddziałuje na mózg oraz przyspiesza krążenie krwi, co sprawia, że w organizmie odkłada się mniej tłuszczu. Do ziół na zmniejszenie apetytu zalicza się także: kruszynę, kolendrę, pokrzywę oraz liście malin. Na poskromienie apetytu poleca się także cykorię, miętę pieprzową oraz rozmaryn lekarski.

Należy pamiętać, że tabletki hamujące apetyt są rozwiązaniem tymczasowym – działają jedynie kilka tygodni. Poleca się ich stosowanie w trakcie diety odchudzającej.

Zobacz także: W czym jest żelazo? Produkty i jedzenie zawierające żelazo

Co hamuje apetyt - jakie produkty spożywać

Istnieje wiele produktów, które wpływają na hamowanie apetytu. Jednym z nich jest błonnik. Błonnik pęcznieje w żołądku, przez co sprawia, że czujemy się dłużej najedzeni. W codziennej diecie warto zadbać o dużą ilość błonnika – około 30-40 gramów dziennie.

Drugim produktem na zmniejszenie apetytu jest cynk. Niski poziom cynku w organizmie może powodować wilczy głód. Cynk znajdziemy w roślinach strączkowych, otrębach, owocach morza czy cebuli i czosnku. Na zmniejszenie apetytu warto również spożywać produkty zawierające chrom, takie jak:

  • daktyle,
  • gruszki,
  • brokuły,
  • orzechy laskowe,
  • wołowinę,
  • śledzie.

Chorm bowiem jest odpowiedzialny za metabolizm glukozy – jej niedobór zwiększa ochotę na słodycze.

Na zmniejszenie apetytu poleca się także jedzenie produktów nieprzetworzonych lub przetworzonych w niewielkim stopniu. Zasada jest prosta, im produkt jest bardziej przetworzony, tym daje krótsze poczucie sytości. Innymi słowy bardziej nasyci nas jabłko niż sok jabłkowy.

Jak zahamować apetyt - triki żywieniowe i zakupowe

Poza stosowaniem leków hamujących apetyt, warto zmienić kilka nawyków żywieniowych oraz zakupowych.

Po pierwsze poleca się jedzenie produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli takich, które nasycą organizm na dłużej. Należą do nich m.in. śliwki, migdały, truskawki. Po drugie należy unikać produktów, które są przetworzone i mają dużą ilość sztucznych dodatków, takich jak spulchniacze smaku, konserwanty czy barwniki. Po trzecie i co bardzo ważne, kiedy przychodzi ochota na słodycze, zamiast nich warto sięgnąć po owoce. Po czwarte, na zmniejszenie apetytu wpływa sposób jedzenia - jedz wolniej oraz mniejsze porcje. Po piąte, zanim sięgniesz po dokładkę, odczekaj 20 minut, niech do mózgu dotrze sygnał z żołądka, że jesteś już najedzony. Po szóste wreszcie, pij dużo wody mineralnej pomiędzy posiłkami. 

Zobacz: Cztery produkty na dobrą pamięć i koncentrację

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.