Jakie są skuteczne domowe sposoby na hemoroidy?

Domowe sposoby na hemoroidy mogą uchronić pacjenta przed zabiegiem chirurgicznym, o ile zostaną wdrożone wystarczająco szybko. W późniejszych etapach stanowią natomiast dobre uzupełnienie leczenia zaproponowanego przez lekarza. Opisujemy najskuteczniejsze domowe sposoby na hemoroidy.

domowe-sposoby-na-hemoroidy

Domowe sposoby na hemoroidy

Jeśli zaczniemy szybko leczyć hemoroidy, istnieje szansa, że nie będziemy musieli poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Właśnie dlatego warto pokonać wstyd i kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy, udać się do proktologa.

Jeśli okaże się, że nie jest na to zbyt późno na leczenie miejscowe, lekarz zaleci zastosowanie:

  • maści,
  • czopków,
  • innych farmaceutyków.

Będzie to również dobry moment, aby wspomóc się domowymi sposobami. Nasiadówki czy przemywanie podrażnionych miejsc ziołowymi naparami to metody, które zminimalizują nieprzyjemne odczucia związane z hemoroidami. Nasiadówkę przygotowujemy, wlewając do wanny wodę o maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza. Jej poziom niech wyniesie około 10 cm. Następnie dolewamy napar z rumianku, kasztanowca lub kory dębu. W tak przygotowanej ziołowej kąpieli siedzimy 10 minut. Ważne, by woda nie była gorąca, ponieważ mogłaby podrażnić okolice odbytu.

Domowe sposoby na hemoroidy: ziemniak i miód

W Internecie można znaleźć informacje o zastosowaniu ziemniaka w leczeniu hemoroidów. Sposób ten jest jednak dość kontrowersyjny i warto zamienić go na bardziej sprawdzone i skuteczne metody. Polega on na obraniu i wystruganiu ziemniaka tak, by otrzymać czopek. Następnie należy włożyć go do odbytu na całą noc.

Innym sposobem, na który można trafić na portalach internetowych jest smarowanie okolic odbytu miodem. Mimo, że miód posiada właściwości bakteriobójcze, lepiej nie stosować takich metod bez konsultacji ze specjalistą.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży

W leczeniu hemoroidów w okresie ciąży stosuje się wszystkie opisane powyżej domowe sposoby, przy czym picie ziół, jak i zażywanie jakichkolwiek leków należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Przyszłe mamy powinny również wykonywać lekką gimnastykę i często spacerować. Skuteczny naturalny sposób na hemoroidy, który zaleca się nie tylko ciężarnym kobietom to zmiana diety. Powinna być ona bogata w błonnik, który zapobiega zaparciom i poprawia perystaltykę jelit.

A zapobieganie zaparciom jest ważne zarówno w profilaktyce hemoroidów, jak i w ich leczeniu. Jelita powinny być w tym czasie bowiem jak najmniej obciążone. W codziennym jadłospisie osoby zmagającej się z żylakami odbytu powinny znaleźć się:

  • świeże warzywa i owoce,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • kefiry i maślanki.

Ograniczyć należy zaś kawę, mocną herbatę, banany, kakao, biały ryż, ostre przyprawy i rośliny strączkowe. Codziennie warto pić minimum 1,5-2 l niegazowanej wody mineralnej.

Domowe sposoby na hemoroidy odbytu: zioła

Zioła na hemoroidy:

  • zmniejszają stan zapalny,
  • łagodzą podrażnienia,
  • działają ściągająco i antybakteryjnie,
  • przyspieszają także gojenie drobnych ranek,

dzięki czemu znacznie zmniejszają dyskomfort związany z żylakami odbytu. Do stosowania zewnętrznego warto zastosować wyciąg z kasztanowca, rumianku lub kory dębu. Dobrze sprawdzą się także nagietek i aloes. Wystarczy nasączyć wacik i przemyć nim podrażnione miejsca. Robimy tak kilka razy dziennie. W leczeniu hemoroidów zioła można stosować także wewnętrznie. Na aptecznych półkach znajdziemy gotowe mieszanki ziół do picia, ale równie dobrze można przygotować własną. Do jej sporządzenia wykorzystujemy pokrzywę, czarny bez i piołun. Łyżeczkę takiej mieszanki zalewamy gorącą wodą i parzymy przez 10 minut. Przygotowany w ten sposób napar pijemy codziennie.

Domowe sposoby na hemoroidy po porodzie

Hemoroidy, które pojawiają się w czasie ciąży zwykle mijają po paru tygodniach od jej zakończenia. Właśnie dlatego w okresie ciąży nie wykonuje się żadnych zabiegów mających na celu wyeliminowanie żylaków odbytu. Jeśli jednak dolegliwość ta nie ustępuje po urodzeniu dziecka, a wręcz przybiera na sile, trzeba odwiedzić proktologa. Przepisze on specjalne leki, a w razie konieczności skieruje pacjentkę na zabieg.

Miód na hemoroidy

Sprawdzonym domowym sposobem na hemoroidy jest miód, który przyspiesza gojenie małych ranek i działa bakteriobójczo. Dzięki temu może posłużyć on nam jako naturalna maść. Wystarczy posmarować nim okolice odbytu i po około 10 minutach spłukać wodą. Ważne, by miód był naturalny i dobrej jakości. Zamiast kupować go w hipermarketach, lepiej udać się na targ lub do sklepiku ze zdrową żywnością. Co ciekawe, można zastosować go także w formie nalewki. Pół litra miodu łączymy z taką samą ilością soku z aloesu i spirytusu. Po wymieszaniu, całość wlewamy do butelki z ciemnego szkła i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na tydzień. Łyżeczkę tak przygotowanej nalewki rozpuszczamy w kieliszku przegotowanej, chłodnej wody i pijemy 2 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, które ma każdy człowiek. Nie każdemu będą jednak sprawiać one problem. Kłopoty z hemoroidami najczęściej pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb życia, gdyż zaburza to ciśnienie w układzie żylnym w okolicach odbytu. Dolegliwości te dotykają zatem przede wszystkim zawodowych kierowców i osoby siedzące dużo przed komputerem, które dodatkowo nie uprawiają żadnych sportów i mało się ruszają. Jedną z przyczyn wystąpienia problemów z hemoroidami jest także dieta uboga w błonnik i płyny – ich niewystarczająca ilość powoduje bowiem zaparcia zmuszające jelita do większej pracy i rozciąganie błony śluzowej w okolicach guzków. Wówczas mówimy o żylakach odbytu, które są bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Wiążą się z nią bowiem objawy takie, jak:

  • ból,
  • świąd,
  • krwawienie z odbytu,
  • ciągłe uczucie dyskomfortu.

Autor: Olga Szymkowiak

Czytaj też:

 

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.