Maść na uczulenie – maść na uczulenie skóry bez recepty

 Maść na uczulenie

Uczulenie skóry jest powszechnym problemem. Uczulać mogą kosmetyki, proszki do prania, tkaniny, biżuteria, leki, a nawet słońce. Na skórze pojawiają się wówczas nieprzyjemne, swędzące, czerwone bąble, na które najlepiej zastosować maść na uczulenie skóry oraz leki przeciwhistaminowe, wapno i inne preparaty.

Uczulenie skórne – co je powoduje?

Uczulenie skóry może być wywołane przez ogromną ilość alergenów (substancji uczulających). Należą do nich przede wszystkim:

  • leki;
  • kosmetyki;
  • środki chemiczne, czyszczące, itp.;
  • lateks;
  • nikiel;
  • produkty spożywcze;
  • rośliny;
  • warunki atmosferyczne (ekspozycja na słońce, mróz, wiatr, zanieczyszczenie powietrza, itp.).

Atakowana przez czynniki zewnętrzne skóra najogólniej rzecz ujmując źle się czuje i manifestuje to szeregiem objawów, takich jak swędzenie, wysypka, zaczerwienienie, itd. Im silniejszy alergen, tym mocniejsza reakcja zapalna organizmu. U niektórych osób uczulenie na jakiś czynnik może objawić się sączącą się nadżerką, liszajem i innymi. Oprócz symptomów dostrzegalnych na skórze mogą dodatkowo pojawić się kaszel, katar, czy wymioty.

Zobacz też: Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki

Uczulenie skóry – testy alergologiczne

Aby przekonać się z jakim przeciwnikiem – alergenem – mamy do czynienia, a w związku z tym, jak z nim walczyć i czy to jest moment na zastosowanie maści przeciwko uczuleniu skóry, najlepiej wykonać testy alergologiczne. Jedne z nich – testy płatkowe – polegają na nałożeniu na powierzchnię skóry różnych alergenów, które są podejrzane o uczulanie pacjenta i pozostawieniu ich pod przykryciem na około 72 godziny. Po tym czasie lekarz sprawdza czy i na jaką substancję skóra zareagowała alergicznie.

Wizyta u doświadczonego dermatologa także powinna przynieść oczekiwany efekt. Niejednokrotnie jest on w stanie postawić celną diagnozę po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu chorego. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań można określić sposób leczenia.

Sposoby na uczulenie skóry

Przede wszystkim należy wykluczyć czynnik uczulający, jeśli jest wiedza o tym co nim jest. Poza tym ważne jest, by nie drapać swędzącej skóry, nie podrażniać jej dodatkowo ekspozycją na gorącą wodę, zimno, ostre słońce, itp.

Na uczulenie skórne skuteczne będą leki przeciwhistaminowe, a także wapno, preparaty steroidowe, środki odkażające (możliwe, że konieczne okaże się podanie antybiotyku) oraz maść na uczulenie.

Z domowych środków na uczulenie skórne mogą przydać się mleko, mleko koksowe, jogurt, a nawet świeżo starty ogórek zielony, które można przykładać do miejsc chorobowo zmienionych.

Czytaj też: Wapno na alergie i uczulenie – skuteczność

Maść na uczulenie skóry

Maść ichtiolowa to maść na uczulenie bez recepty, którą ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne rekomenduje się na wypryski, czyraki, zapalenia skórne.

Natomiast jako maść na uczulenie na nikiel (z którego produkowana jest biżuteria, zegarki, części do pasków, itp.) z reguły przepisuje się maść sterydową do stosowania miejscowego.

Inna maść na uczulenie skóry to maść z hydrokortyzonem, która ma działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwobrzękowe.

Maść na uczulenie słoneczne

Natomiast jako maść na uczulenie słoneczne poleca się maść zawierającą cynk lub kortkosteroidy. Dobra maść na uczulenie na słońce to także maść z rumiankiem.

Kolejna maść na uczulenie skórne bez recepty to np. maść z witaminą A. Pomaga ona na drobne podrażnienia skóry ale też na wypryski, a nawet trądzik. Witamina A wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, dlatego preparat z tym składnikiem pomoże wstrzymać procesy starzenia się skóry.

Sprawdź: Leki na alergię – jakie wybrać? Tabletki, krople

Maść na uczulenie dla dzieci

Jeśli chodzi o maść na uczulenie dla dzieci warto zastosować maść ze sterydami.

Jednak najbezpieczniej będzie wybrać się na wizytę do dermatologa, który fachowo oceni jaki rodzaj preparatu należy zaaplikować na skórę.

Uczulenie skórne – profilaktyka

Jeśli zachodzi podejrzenie w kierunku alergii skórnej, a tym bardziej jeśli występuje pełnia wiedzy o konkretnym pierwiastku uczulającym, należy go wykluczyć ze środowiska mieszkalnego, diety, itd.

Poza tym warto stosować się do poniższych zaleceń:

  • należy ostrożnie korzystać z bardzo gorących i bardzo zimnych kąpieli;
  • dobrze jest ograniczyć eskpozycję na słońce (szczególnie intensywne), mróz, wiatr i suche powietrze;
  • nie powinno się nosić sztucznej biżuterii oraz dodatków odzieżowych ozdobionych metalowymi elementami (np. w paskach, zegarkach, odzieży, itp.);
  • należy zrezygnować z uprawiania roślin doniczkowych, które są uznane za wysoko uczulające, jak np. chryzantemy, geranium, poinsecja;
  • warto unikać zakładania ubrań z tkanin sztucznych, szorstkich oraz z wełny;
  • najlepiej używać do kąpieli i mycia preparatów o odczynie ph 5,5, a także wybierać takie emulsje, które będą łagodne dla skóry alergicznej.

Autor: Olga Tomaszewska 

 

Czytaj też: Maść na odleżyny - plastry, opatrunki. Leczenie odleżyn

 

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.