Mleko dla niemowląt – jakie mleko wybrać?

Mleko modyfikowane, określane także jako mleko w proszku, to mleko dla niemowląt, które nie mogą otrzymać od mamy naturalnego pokarmu. W aptekach, drogeriach oraz sklepach dostępne są mleka początkowe o różnym składzie, przeznaczone dla maluchów będących w różnym wieku i zmagających się z rozmaitymi dolegliwościami, takimi jak np. alergia.

mleko dla niemowląt

Mleko dla niemowląt – czym jest?

Pediatrzy zgodnie twierdzą, że najlepszy dla noworodka i niemowlaka jest pokarm mamy. Nie zawsze jednak jest możliwe by kobieta mogła podawać dziecku pierś. Zdarzają się też sytuacje kiedy maluch się nie najada matczynym mlekiem lub przekroczył pewną barierę wieku i potrzeba mu zmiany. Wówczas na ratunek przychodzi mleko w proszku.

Mleko modyfikowane może mieć zróżnicowany skład, zależny od wieku dziecka, dla którego jest przeznaczone oraz od takich czynników, jak np. występowanie nietolerancji laktozy u malucha, alergii na mleko krowie, kłopotów z refluksem żołądkowo-jelitowym, itp.

Inną zawartość zatem będzie miało mleko dla noworodka (oznaczone na opakowaniu numerem 1), inny – dla niemowlęcia, które ukończyło szósty miesiąc życia (numer 2), odmienny dla dzieci, które osiągnęły rok życia (numer 3), kolejny – dla trzylatków (numer 4) oraz dla przedszkolaków (numer 5).

Czytaj także: Desery dla dzieci - jakie słoiczki dla dzieci z deserkami wybrać?

Mleko dla niemowląt – skład

Mleko dla niemowląt musi przede wszystkim zawierać składnik zastępujący pokarm matki. Oprócz niego producenci sztucznego mleka dodają zwykle dodatkowe elementy odżywcze, stanowiące wartość dodaną, takie jak m.in. probiotyki, prebiotyki, kwasy tłuszczowe oraz nukleotydy.

Probiotyki mają za zadanie wzmocnić odporność u dziecka oraz wesprzeć pracę jelit, poza tym niwelują kłopoty z zaparciami u niemowląt. Prebiotyki z kolei pomagają w rozwoju dobrych bakterii w środowisku układu pokarmowego. Kwasy tłuszczowe natomiast mają ogromny wkład w prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a także we wzrost siatkówki oka. Nukleotydy zaś uczestniczą w procesie intensywnego rośnięcia dziecka.

Mleko początkowe może także być wsparte witaminami, np. witaminą D3, czy niezbędnymi minerałami, takimi jak żelazo.

Mleko dla niemowląt – rodzaje

Jakie jest odpowiednie mleko dla noworodka? Wybór mieszanki nie stanowi prostego zadania, dlatego warto poradzić się pediatry w tej kwestii. Lekarz przebada maluszka i oceni jakich składników potrzebuje on najbardziej, a jeśli będzie taka potrzeba, zaleci mleko specjalne, np. dla alergików, czy dzieci ulewających pokarm.

Poza mieszankami różniącymi się od siebie składem ze względu na wiek dziecka, dostępne są również specjalistyczne mleka modyfikowane, zorientowane na jakiś konkretny problem, z którym boryka się niemowlę. Występują zatem:

  • mleko hipoalergiczne (HA) – przeznaczone dla małych alergików, a raczej dla takich, u których występuje ryzyko alergii, ponieważ któryś rodzic jest uczulony;
  • mleko AR – dedykowane dzieciom, które mają problem z ulewaniem pokarmu, jest ono specjalnie zagęszczone;
  • mleko R lub GR – dla łakomczuszków, bardziej sycąca mieszanka z dodatkiem kleiku ryżowego albo ryżowo-gryczanego;
  • mleko Bio – gdzie bazą jest mleko krowie pochodzące z gospodarstw ekologicznych;
  • mleko modyfikowane bez laktozy lub z obniżoną jej zawartością – zawiera rozdrobnione białko oraz błonnik.

 Zobacz też: Gorączka u dziecka i niemowlaka - jak zbić temperaturę?

Mleko dla wcześniaków

Najlepszym lekarstwem dla dzieci urodzonych przed terminem porodu (przyjmuje się, że to czas przed 37 tygodniem ciąży) jest mleko mamy, które działa jak naturalny antybiotyk na malutki organizm. Niestety, nie zawsze naturalne karmienie maluszka jest możliwe, wówczas z pomocą przychodzą inne rozwiązania.

Szczególnym rodzajem modyfikowanej mieszanki na tym etapie życia maleństwa jest mleko dla wcześniaków. Jest ono wzbogacone o składniki odżywcze, które pokrywają dzienne zapotrzebowanie pokarmowe wcześniaka. Musi ono zawierać odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych, laktozy, wapnia, fosforu, magnezu, białka, witamin (m.in. A, z grupy B, D3), itd.

Jeśli dziecko osiągnie wagę ponad 3,5 kg, można je przestawić na zwykłe mleko modyfikowane dla noworodków (z numerem 1).

Najbezpieczniej skonsultować wybór specjalnego mleka dla wcześniaków z neonatologiem, który zbadał dziecko, a najlepiej zajmował się nim podczas jego terapii szpitalnej.

Czytaj też: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?

Mleko hipoalergiczne

Mleko hipoalergiczne stosuje się w sytuacji kiedy kobieta nie może podawać swojemu dziecku piersi, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch będzie alergikiem bo, być może, odziedziczy tę przypadłość po jednym z rodziców lub po obojgu.

Podczas procesu tworzenia mleka hipoalergicznego białko zostaje podzielone na mniejsze cząsteczki, które będą łatwiej przyswajalne przez układ trawienny dziecka podejrzanego o skłonność do alergii. Mieszanki te zawierają m.in. naturalne kultury bakterii kwasu mlekowego, kwasy tłuszczowe Omega-3, prebiotyki, czy błonnik. 

Zobacz też: Mleko roślinne – alternatywa dla mleka krowiego

 

 

 Polecane produkty

 

 

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.