Muzyka dla niemowląt – do snu, do zabawy. Jaką wybrać?

Dzieci, także w wieku niemowlęcym, a nawet płodowym, uwielbiają muzykę. Koją je spokojne, rytmiczne, nie za głośne dźwięki, a pobudzają – radosne i bardziej żwawe. Warto zatem pokazywać niemowlęciu muzyczny świat od jego pierwszych dni.

muzyka-dla-niemowlat

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć?

Dopiero co narodzone niemowlę już słyszy dźwięki. Co więcej jego słuch klaruje się od około trzeciego miesiąca w życiu płodowym. Dźwięki dobiegające do brzucha, w którym maluch się znajduje, są przez niego słyszalne, a nawet rozpoznawalne. Dziecko świetnie zna głos mamy ponieważ doskonale go słyszy. Dlatego już na tym etapie rozwoju dziecka tak ważne jest w jaki sposób przyszła mama zwraca się do płodu.

Dzieci lubują się w łagodnych, spokojnych, miarowych odgłosach. Nie lubią hałasu, gwałtownych dźwięków. Dlatego kobieta ciężarna nie powinna podnosić głosu, denerwować się. Świetnie zarówno na nią, jak i na noszone w jej łonie dziecko wpłyną relaksujące nuty łagodnych utworów muzycznych, ale też śpiewanie przez nią kołysanek, czytanie na głos ulubionych powieści, itp.

Muzyka, jaką w tym czasie warto aby słuchała przyszła mama, powinna być dla niej przyjemna, niezbyt głośna, ani nie za szybka. Jeśli muzyka będzie przynosiła ciężarnej kobiecie ukojenie, taki sam stan emocjonalny zaistnieje u maluszka.

Co daje muzyka niemowlętom?

Muzyka potrafi wzbudzić w dziecku ogrom pozytywnych odczuć oraz miłych skojarzeń z życia płodowego. Jeśli zasłyszane dźwięki spodobają się dziecku, rodzą się u niego endorfiny, czyli hormony szczęścia. Niemowlę słysząc uspokajającą muzykę, wycisza się i rozluźnia. Z drugiej strony niektóre dźwięki mogą wpłynąć na dziecko w sposób pobudzający i zachęcający do zabawy, do dokazywania, itp.

Ponadto jeśli muzyka jest puszczana wszystkim domownikom, nie tylko niemowlęciu, pozytywnie wpływa na wszystkich członków rodziny, tych dorosłych i tych mniejszych. Takie wspólne uczty muzyczne zacieśniają więzi rodzinne i stanowią zalążki wspaniałych wspomnień na przyszłość.

Trzy- lub czteromiesięczne niemowlę kieruje spojrzenie w stronę pojawiającego się dźwięku, reaguje okrzykami, porusza nóżkami. Jeśli zasłyszany dźwięk mu się nie spodoba lub się go wystraszy, płacze, a we wczesnym etapie życia wykonuje odruch Moro (czyli gwałtownie wyrzuca rączki i nóżki do przodu).

Muzyka dla niemowląt do snu

Najlepsza muzyka do snu dla niemowlaka powinna być:

  • spokojna,
  • niezbyt głośna,
  • o powtarzających się dźwiękach i rytmie, który łatwo zapamiętać.

Może być ona zarówno pełna nut i instrumentów, jak i być „biała”, czyli zawierać jedynie szum przywodzący na myśl szmer włączonej suszarki do włosów, odkurzacza, czy pochłaniacza kuchennego. Obecnie takie dźwięki można po prostu odtworzyć na jakimś nośniku muzycznym. Jeszcze niedawno rodzice malucha radzili sobie z uspokojeniem, a nawet uśpieniem go włączając jeden z tych sprzętów domowych, by szumiąc wyciszył ich pociechę.

Badania naukowców wykazały, że muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta, chorały gregoriańskie, czyli ogólnie muzyka klasyczna w tonacji „dur” doskonale wpływają na wyciszenie malca. Ponadto mały człowiek wychowywany przy dźwiękach takiej muzyki w przyszłości będzie miał lepszą pamięć, koncentrację oraz większą odporność na stres.

Muzyka dla niemowląt do zabawy

Nieco starsze niemowlę, np. takie które już zaczyna siadać, bardzo lubi trochę żywsze melodie, które zachęcają go do wygłupów, zabaw oraz pierwszych samodzielnych prób zmiany położenia ciała, czołgania się, raczkowania, itd.

Jaka zatem jest najlepsza muzyka do zabawy dla małego dziecka? Między innymi warto puścić maluchowi twórczość:

  • Jana Sebastiana Bacha,
  • Antonio Vivaldiego,
  • Ludwiga von Beethovena,
  • Georga Philippa Telemanna,

która może wpłynąć pobudzająco na mózg maluszka. Na rynku muzycznym pełno jest gotowych składanek muzycznych przeznaczonych dla uszu niemowlaków, zarówno o brzmieniu klasycznym, jak i współczesnym.

Specjaliści twierdzą, że warto z muzyką eksperymentować i od czasu do czasu włączać dzieciom np. muzykę ludową oraz etniczną, pochodzącą z Afryki, Azji i innych zakątków świata, a także dźwięki przyrody, za którymi dzieci przepadają. Nic tak nie ukoi do snu jak:

  • świergot ptaków,
  • szum morskich fal,
  • poszmer wiatru,
  • odgłos płonącego potoczku,
  • dźwięk padającego deszczu.

W jaki sposób puszczać niemowlęciu muzykę?

Należy pamiętać żeby muzyka aplikowana niemowlęcym uszkom nie była za głośna oraz za mocna. Ciężkie, agresywne dźwięki i głębokie basy mogą nie zachwycić młodego melomana. W żadnym wypadku nie powinno się zakładać dziecku słuchawek do słuchania muzyki.

Co więcej, niemowlę nie powinno być wystawiane na dźwięki muzyczne za długo. Wystarczy godzina dziennie, którą można podzielić na kilka sekwencji (np. cztery razy dziennie po około 15 minuty, czy dwa razy w ciągu dnia po około pół godziny).

Jeśli muzyka pomaga uśpić dziecko, należy ją wyłączyć jak tylko osiągnie się zamierzony cel. Odpoczynek, aby był efektywny, powinien odbywać się w ciszy.

Czytaj też:

 

Autor: Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.