Olej kokosowy na włosy – jak i po co nakładać go na włosy?

Olej kokosowy

Olej kokosowy stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych odżywek do włosów. Kuracja z oleju kokosowego na włosy jest tania i skuteczna. Olej kokosowy sprawi, że włosy będą lepiej nawilżone i mniej łamliwe. Czym jest olej kokosowy, jak stosować olej kokosowy na włosy i dlaczego olej kokosowy wzbudza kontrowersje?

Olej kokosowy - skąd pochodzi?

Olej kokosowy, jak sama nazwa wskazuje, tłoczony jest z kokosów, a mówiąc dokładnie – z miąższu orzechów kokosowych. Są dwa sposoby tłoczenia oleju kokosowego – na zimno (olej kokosowy nierafinowany) i w procesie rafinacji, za pomocą wysokiej temperatury i środków chemicznych. Z oczywistych względów wyżej ceniony jest olej kokosowy nierafinowany, zachowuje on bowiem większą ilość odżywczych składników.

W postaci płynnej olej kokosowy ma delikatnie żółte zabarwienie.

Olej kokosowy - witaminy w nim zawarte  pochodzą z grup A, B, C i E a także składników mineralnych, takich jak:

  • magnez,
  • potas,
  • wapń,
  • cynk,
  • żelazo.

Olej kokosowy - wartości odżywcze wynikają ze względu na zawarte w produkcie kwasy tluszczowe.  Co wyróżnia jednak olej kokosowy jest wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego też powodu, olej kokosowy uznawany był przez dziesięciolecia za szkodliwy, przynajmniej w państwach Europy i Ameryki Północnej (w Azji na wyspach Pacyfiku palma kokosowa uchodzi za „drzewo życia”).

Czytaj też: Olej kokosowy - właściwości kosmetyczne

Olej kokosowy – właściwości

Olej kokosowy obwiniony został o podnoszenie cholesterolu i wywoływanie chorób układu krążenia (z zawałami mięśnia sercowego włącznie). Od kilku lat trwa intensywna „kampania” mająca na celu odczarowanie oleju kokosowego na zdrowy. Do opinii publicznej sączone są wyniki badań naukowych, z których wynika, że zawartość tego oleju stanową głównie średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które w odróżnieniu od tych długołańcuchowych mają nie być szkodliwe. Kwestia ta nie jest do końca wyjaśniona, zanim wprowadzimy olej kokosowy do naszej kuchni, dobrze jest rozszerzyć wiedzę na temat jego ewentualnej szkodliwości.

Na co pomaga olej kokosowy? Co leczy olej kokosowy? Ma on szerokie zastosowanie w kosmetyce, do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Do najczęściej spotykanych w sklepach kosmetyków z olejem kokosowym, które możemy zakupić to balsamy, kremy czy mleczka nawilżające. Na popularności zyskują, także olejki i maski do włosów zawierające ten produkt w sowim składzie.

Sprawdź: Olej lniany – dlaczego warto wprowadzić go do diety?

Olej kokosowy – zastosowanie

Olej kokosowy zastosowanie znajduje w wielu dziedzinach życia i przemysłu. Lansowany w dietetyce, dzięki zawartość kwasów tłuszczowych śreniołańcuchowych, ma zmniejszać przyrost tkanki tłuszczowej, będąc jednocześnie pomocnym w budowaniu masy mięśniowej.

Zawarty w oleju kokosowym kwas laurynowy (czyli jeden z kwasów tłuszczowych) ma działanie wspierające układ immunologiczny. W przemyśle spożywczym olej kokosowy stosowany jest do pieczenia, smażenia, wyrobu czekolady i margaryny. Jednak pamiętajmy, że olej kokosowy do pieczenia oraz smażenia nie jest zalecany w przypadku wysokiej temperatury. Dotyczy to, także czasu ich obróbki termicznej. Przemysł chemiczny znajduje dla oleju kokosowego zastosowanie w produkcji między innymi świec.

Nas jednak najbardziej interesuje obecnie, w jaki sposób wykorzystywany jest olej kokosowy w kosmetyce. Wiele osób stosuje bezpośrednio olej kokosowy jako kosmetyk. Jednocześnie używa go do nawilżania ciała oraz do olejowania włosów, jako uniwersalny i naturalny produkt. Jako składnik produktów kosmetycznych najczęściej spotykany jest w formie oleju kokosowego w słoiku. Ma on konsystencję twardego masła o białym zabarwieniu. Pod wpływem ciepła staje się bezbarwną masą o przyjemnym kokoswym zapachu.

Olej kokosowy na włosy - dlaczego jest taki popularny?

Olej kokosowy na włosy - to jedno z jego głównych zastosowań kosmetycznych. Olej kokosowy na włosy dodawany jest do szamponów i odżywek, na bazie oleju kokosowego przygotowuje się olejki, maseczki i wcierki.

Olej kokosowy na włosy może być używany zamiast tradycyjnej odżywki. Działanie oleju kokosowego na włosy polega przede wszystkim na intensywnym ich nawilżeniu, a także nawilżeniu skóry głowy. Olej kokosowy dostarcza niezbędnych witamin i minerałów a także zamyka łuski włosów. Istotne znaczenie ma wspomniany kwas laurynowy, którego struktura przypomina strukturę białek we włosach.

Dzięki zastosowaniu oleju kokosowego, włosy będą mniej wysuszone i łamliwe, lepiej odżywione, bardziej skłonne do układania się. Olej kokosowy na włosy działa też ochronnie, tworząc barierę dla promieniowania ultrafioletowego, wysokich temperatur oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Olej kokosowy na włosy stosować można także w celu zapobiegania łupieżowi.
Olej kokosowy na włosy daje efekt nawilżonych i zdrowych włosów, od nasady po same końce. Polecany jest zwłaszcza dla osób z problemem osłabionych włosów oraz pierwszych oznak siwienia. Olej kokosowy na siwe włosy stanowi naturalny środek pomagajacy przyciemnić kosmyki oraz zapobiega ich dlaszemu pojawianiu się. To także produkt wspomagający walke z łupieżem i wrażliwą skórą głowy.

Zobacz: Odżywki i maski do włosów

Jak stosować olej kokosowy na włosy?

Jak stosować olej kokosowy na włosy? Nie ma nic prostszego. Po pierwsze, w aptekach i drogeriach dostępne są szampony i gotowe odżywki z olejem kokosowym na włosy. Po drugie, można go bezpośrednio nakładać we włosy i skórę głowy.

Jak nałożyć olej kokosowy na włosy? Wystarczy wetrzeć produkt w skórę. Uprzednio można kilka łyżeczek oleju lekko podgrzać (około 15-25 mililitrów). Tego typu kurację można włosom fundować 2 razy w tygodniu. Jeśli chcemy oleju kokosowego na włosy używać częściej, należy użyć mniejszej jego ilości.

Zobacz: Olej jojoba - właściwości. Stosowanie na twarz i włosy

Maseczka na włosy z oleju kokosowego

Olej kokosowy jako maseczka do włosów to domowy sposób na pielęgnacje skóry głowy. Może być wzbogacona o inne składniki, na przykład olejki lawendowy lub rozmarynowy, oliwę z oliwek, mleko, banan czy awokado

Słoiczki z nierafinowanym olejem kokosowym często mają pojemność 900 ml – zapłacimy za nie około 20-40 zł.

Zobacz także: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.