Olejek miętowy – jak zrobić? Zastosowanie i właściwości

 Olejek miętowy

Olejek miętowy pozyskiwany jest z mięty – najczęściej pieprzowej. Dzięki zawartości mentolu, znajduje olejek miętowy zastosowanie w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie, ale też w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i tytoniowym. Olejek miętowy dojelitowy reguluje procesy zachodzące w jelitach i łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Korzystnie działa też olejek miętowy na włosy.

Olejek miętowy

Olejek miętowy jest olejkiem eterycznym pozyskiwanym z mięty. Mięta jest rośliną z rodziny jasnowatych, a więc „kuzynką” takich ziół jak:

  • melisa,
  • szałwia,
  • kocimiętka,
  • bazylia,
  • rozmaryn.

Z 30 rodzajów mięty najbardziej ceniona jest mięta pieprzowa. Jest to mieszanka powstała wskutek skrzyżowania mięty zielonej i nawodnej, prawdopodobnie po raz pierwszy wyhodowana w XVIII-wiecznej Anglii.

Olejek miętowy – zastosowanie

Najcenniejszą częścią mięty pieprzowej są jej liście. Bogate są one w takie składniki, jak olejek miętowy, kwas askorbinowy, karoten, rutyna, apigenina, betaina. Nas z tego zestawu w szczególności interesuje olejek miętowy, którego najważniejszym składnikiem jest mentol.

Pochodzący z olejku miętowego mentol wykorzystywany jest przez przemysł kosmetyczny, między innymi do produkcji past do zębów i płynów do ust. Przemysł spożywczy wykorzystuje właściwości olejku miętowego na przykład do wytwarzania gum do żucia. Jest też mentol używany przez przemysł tytoniowy do produkcji, jak łatwo się domyślić, papierosów mentolowych. Z kolei inny składnik olejku miętowego, menton, służy do produkcji perfum. Co jednak najważniejsze, olejek miętowy zastosowanie znajduje także w medycynie naturalnej.

Czytaj też: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

Olejek miętowy dojelitowy

Stosowany w ziołolecznictwie olejek miętowy ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, będąc pomocnym przy dolegliwościach żołądkowych, czy też działając regulująco na żołądek w przypadku ciężkostrawnej diety. Zawarty w olejku miętowym mentol pobudza wytwarzanie żółci, usprawniając pracę jelit. Działa też wiatropędnie.

Przeprowadzone w ostatnich latach badania pozwalają widzieć w olejku miętowym duży potencjał jeśli chodzi o bolesną dolegliwość – zespół jelita nadwrażliwego. Nie uznano póki co olejku miętowego i zawartego w nim mentolu za lek na to schorzenie, ale udowodniono, iż działają one łagodząco na włókna odpowiedzialne za odczuwanie bólu w jelitach, aktywując swego rodzaju kanał przeciwbólowy.

Olejek miętowy – zastosowanie

Oprócz mentolu i mentonu, olejek miętowy zawiera też inne składniki. Jest wśród nich walerianian mentylu, który działa uspokajająco. Dzięki temu olejek miętowy może być stosowany alternatywnie do popularnej melisy.

W olejku miętowym jest też zawarty tymol – substancja przeciwgrzybiczna i antybakteryjna, służąca do odkażania.

Sprawdź: Olej jojoba - właściwości. Stosowanie na twarz i włosy

Olejek miętowy na włosy

Olejek miętowy na włosy to kolejna propozycja wykorzystania wyciągu z tej cennej rośliny. Chłodzący olejek miętowy jest częstym składnikiem szamponów i odżywek do stosowania na włosy przetłuszczające się, a także – na łupież. Olejek miętowy reguluje wydzielanie łoju. Redukuje świąd skóry na głowie. Dodaje też włosom blasku i sprężystości.

Jak zrobić olejek miętowy?

Jak zrobić olejek miętowy samodzielnie w domu? Przepisów jest wiele. Jeden z prostszych podpowiada, by naczynie wypełnione w jednej drugiej suszonymi liśćmi mięty, zalać olejem (na przykład słonecznikowym) albo oliwą. Miksturę te odkładamy na kilkanaście dni w chłodne miejsce, co 3-4 dni, wkładając ją do garnka z gorącą wodą (kąpiel wodna).

Czytaj także: Olej z pestek dyni – właściwości, działanie na pasożyty

Japoński olejek miętowy

Wśród licznych preparatów zawierających olejek miętowy, dostępny jest też japoński olejek miętowy. Pozyskiwany on jest, jak sama nazwa wskazuje, z mięty japońskiej. Charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością (70-90 procent) mentolu, a więc substancji, której olejek miętowy zawdzięcza powszechne zainteresowanie ze strony przemysłu farmaceutycznego, spożywczego, czy kosmetycznego. Japoński olejek miętowy przeznaczony jest do pica, albo inhalowania.

Zobacz: Olej kokosowy – właściwości kosmetyczne

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.