Pasta wybielająca – najlepsza pasta wybielająca zęby

 Pasta wybielająca

Pasta wybielająca służy rozjaśnieniu szkliwa oraz usunięciu z niego osadu i płytki nazębnej. Najlepsza pasta wybielająca to taka, która skutecznie i bezpiecznie wybieli szkliwo oraz wykaże się odpowiednim stopniem ścieralności RDA. Oprócz dobrej pasty wybielającej zęby ważna jest też właściwa higiena jamy ustnej, „bezbarwna” dieta oraz niestosowanie używek, takich jak papierosy.

Pasta wybielająca

Pasta wybielająca to rodzaj środka czyszczącego do zębów, który ma za zadanie rozjaśnić szkliwo zębów.

Zęby są bombardowane przez cały dzień różnymi pokarmami (nieraz o intensywnych kolorze i konsystencji), „brudzącymi” szkliwo napojami, takim jak kawa, herbata, czy czerwone wino oraz używkami (np. papierosami). Ponadto na kolor uzębienia mogą mieć wpływ choroby, które toczą się w organizmie, stosowane medykamenty, niedbała pielęgnacja zębów oraz geny.

Stosowanie past wybielających stanowi jedną z prostszych metod wybielania zębów. Pasta wybielająca zęby powinna zawierać w swoim składzie takie składniki jak:

  • dwuwęglan sodu (który czyści plamy i przebarwienia na zębach);
  • węglan wapnia (który separuje płytkę nazębną od szkliwa);
  • perlit (który ściera z zębów osad);
  • krzemionka (która poleruje szkliwo).

Sprawdź: Jak prawidłowo myć zęby?

Czarna pasta wybielająca

Pasta wybielająca do zębów może skutecznie rozjaśnić kolor szkliwa, jednak nie wybieli samych zębów. Warto wiedzieć, że wnętrze skórki od banana oraz woda utleniona to naturalna pasta wybielająca. Rozjaśniające właściwości posiada także czarna pasta wybielająca zęby, zawierająca aktywny węgiel. Pomimo czarnego koloru, nie pozostawia na zębach takiej barwy.

Profesjonalnym wybielaniem zębów najlepiej zajmie się natomiast stomatolog, wykonując zabiegi wybielające zęby, itp.

Pasta wybielająca, a ścieralność płytki nazębnej

Bardzo ważnym składnikiem pasty wybielającej są mikrocząsteczki ścierające, najczęściej występujące w postaci granulatu, który poprzez pocieranie usuwa płytkę nazębną i osad z zębów.

Istotny jest poziom czynnika ścieralności RDA, informujący o stopniu ścierania płytki nazębnej podczas szorowania. W przeciętnej paście do zębów ów czynnik wynosi od 40 (taką pastę powinny wybierać osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów) do 80 RDA.

Czytaj także: Pasta do zębów z fluorem czy bez?

Dobra pasta wybielająca

Dobra pasta wybielająca ma czynnik RDA ma na poziomie 80-100. Jednak te ostatnie stosowane zbyt często i zbyt długo mogą uszkodzić zęby, a nawet dziąsła. Rekomendowanym jako bezpieczny próg czynnikiem ścieralności RDA jest taki, który nie przekracza 200.

Właściwym rozwiązaniem jest skonsultowanie rodzaju pasty do wybielenia zębów z dentystą oraz zrównoważone używanie takiego preparatu. Zaleca się by tak silnie wybielające, a raczej ścierające środki stosować nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Silna, nadmiernie i długo stosowana pasta wybielająca może być powodem problemów z uzębieniem.

Najlepsza pasta wybielająca

Jaka jest zatem najlepsza pasta wybielająca? Taka, która będzie miała czynnik ścieralność RDA na bezpiecznym poziomie, najlepiej oscylującym wokół liczby 90. Innym ważnym czynnikiem dobrej pasty wybielającej zęby jest wybielanie, które osiąga się na szkliwie przy pomocy np. wodorowęglanu sodu, nadtlenku wodoru, czy wody utlenionej.

Zwolennicy wybielania zębów twierdzą, że najlepiej do tego procesu nadaje się czarna pasta wybielająca. To pasta, w której składzie znajdziemy węgiel aktywny – bezpieczny czynnik działający ścierająco i wybielająco na szkliwo zębów.

Poza tym skuteczna pasta wybielająca zęby to pasta, która jest stosowana „z głową”, regularnie, lecz nie codziennie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór pasty opierając się na wiedzy i doświadczeniu stomatologa.

Czytaj też: Nadwrażliwość zębów - jak walczyć́ z tą dolegliwością̨?

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Inne niż pasta wybielająca do zębów sposoby na rozjaśnienie szkliwa to stosowanie m.in. takich środków jak:

  • cytryna – której sok można wyciskać bezpośrednio na zęby;
  • skórka banana – stosuje się wewnętrzną stronę skórki po bananie wsmarowując ją w uzębienie;
  • soda oczyszczona – zabija bakterie oczyszczając nie tylko zęby, ale całą jamę ustną, odświeża oddech i chroni przed próchnicą (można ją także dodać do samodzielnie sporządzonej pasty do zębów lub wykorzystać jako składnik płynu do płukania jamy ustnej po szczotkowaniu zębów);
  • woda utleniona – rozcieńczona woda utleniona lub woda utleniona z dodatkiem sody oczyszczonej wybiela zęby uwalniając je od zanieczyszczeń i bakterii;
  • węgiel (można użyć skruszoną tabletkę aktywnego węgla) – ściera osad nazębny.

Z każdym z wyżej wymienionych sposobów wybielania zębów należy zachować ostrożność i umiar. Warto też poradzić się dentysty co do metody wybielania zębów.

Autor: Olga Tomaszewska 

Sprawdź: Domowe sposoby na afty (pleśniawki) - jak się pozbyć u dzieci?

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.