Plastry przeciwbólowe – na kręgosłup, na raka, dla sportowców

 

Plastry przeciwbólowe

Plastry przeciwbólowe przynoszą ukojenie w czasie odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów plastrów, na rozmaite schorzenia, a także kontuzje i urazy. Część z nich nasączona jest specjalnymi substancjami leczniczymi, a niektóre mają za zadanie jedynie podtrzymywać uszkodzony mięsień, bez dodatkowej ingerencji preparatami.

Plastry przeciwbólowe na receptę, jak i plastry przeciwbólowe bez recepty różnią się przede wszystkim rodzajem zawartych w nich substancji.

Warto po nie sięgać po wcześniejszej konsultacji lekarskiej, a niektóre z rodzajów, jak chociażby plastry dynamiczne, powinny być przyklejane przez fizjoterapeutów.

Sprawdź: Taping czyli plastrowanie – kolana, barku – jak stosować?

Plastry przeciwbólowe i plastry przeciwzapalne

Wyróżnić można wiele różnych rodzajów plastrów, dzieląc je m.in. na typ dolegliwości. Zaliczyć należy do nich:

  • plastry przeciwbólowe na plecy – zwykle są to plastry rozgrzewające, które niwelują odczuwanie bólu, jednak nie eliminują jego przyczyny. Dochodzi do pobudzenia krążenia i rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym do uczucia ciepła w miejscu, w którym znajduje się plaster,
  • plastry przeciwbólowe na kolana – na bóle kolan zalecany jest tzw. taping, czyli plastrowanie. Metoda ta, polega na naklejaniu bawełnianych plastrów, które nie zawierają w sobie żadnych dodatkowych substancji chemicznych. Ich zadaniem jest podtrzymanie obolałego stawu oraz zmniejszenie odczuwalnego bólu,
  • plastry przeciwbólowe na kręgosłup szyjny – podobnie, jak w przypadku dolnego odcinka, także i tutaj zaleca się plastry rozgrzewające. Obniżają one napięcie mięśniowe, co redukuje ból. Należy sięgać jedynie po sprawdzone plastry i pamiętać o zapewnieniu przepływu powietrza. Unikajmy zakładania np. golfów w czasie kuracji plastrami.

Plastry przeciwbólowe na kręgosłup – dla kogo?

Coraz więcej osób w różnym wieku zmaga się z bólem kręgosłupa.

Często taki stan wynika z:

  • niedostosowania miejsca pracy,
  • nieumiejętności wykonywania ćwiczeń,
  • przeciążenia kręgosłupa,
  • zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa,
  • siedzącego trybu życia,
  • dyskopatii,
  • zmian pourazowych.

Przed zastosowaniem plastrów, należy udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu badań znajdzie przyczynę przykrych dolegliwości bólowych oraz zaproponuje właściwą formę leczenia.

Plastry przeciwbólowe na kręgosłup - rodzaje

Jakie są rodzaje plastrów na ból kręgosłupa?

  • plastry chłodzące – chłód ma za zadanie znieczulić oraz zniwelować obrzęk, odciążając tkanki od ucisku,
  • plastry rozgrzewające – rozluźniają mięśnie oraz polepszają ukrwienie skóry,
  • plastry znieczulające – są to plastry przepisywane na receptę o bardzo silnym działaniu i zalecane jedynie w skrajnych sytuacjach. Przepisywane, gdy inne leki nie działają, przy bólach z podrażnieniem nerwów,
  • plastry z substancjami przeciwbólowymi – zwykle są to plastry bez recepty, które mają w składzie lek. Jego zadaniem jest przeniknięcie przez skórę, a działanie jest na podobnej zasadzie, jak w przypadku maści.

W przypadku bólu kręgosłupa zaleca się stosowanie głównie plastrów rozgrzewających, które mają za zadanie pobudzić krążenie, a tym samym rozszerzyć naczynia krwionośne i zmniejszyć ból.

Zobacz: Kinesiotaping – plastry i taśmy – jak naklejać?

Plastry przeciwbólowe dla sportowców

Sportowcy są narażeni na częste kontuzje i urazy, na skutek wzmożonej aktywności fizycznej. Jednym z rodzajów plastrów zalecanych dla osób uprawiających sport są tzw. plastry dynamiczne, czyli kinesiotaping.

 Ich głównie zadania to:

  • stabilizacja uszkodzonego stawu,
  • zmniejszenie odczuwania bólu,
  • redukcja obrzęku,
  • usprawnienie pracy mięśni.

Jeden plaster nakłada się na kilka dni. Ich zaletą jest wodoodporność, a także niskie ryzyko powikłań i hipoalergiczność. Nie są one nasączone żadną substancją chemiczną, dlatego niosą niewielkie ryzyko skutków ubocznych.

Czytaj: Łokieć golfisty – przyczyny, objawy i leczenie

Plastry przeciwbólowe na raka

Plastry te mają silne działanie przeciwbólowe, a najczęściej jedną z głównych substancji jest Buprenorfina lub Fentanyl (zdecydowanie silniejszy niż morfina). Przeznaczone są głównie dla osób w średniozaawansowanym i zaawansowanym stadium choroby.

Plastry należy zmieniać co trzy dni, jednak warto pamiętać, iż zaczynają one działać dopiero po kilkunastu godzinach od przyklejenia.

Autor: Katarzyna Pawlik

Czytaj też:

 

Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.