Kinesiotaping – plastry i taśmy – jak naklejać?

 

Kinesiotaping 

Kinesiotaping to plastrowanie dynamiczne, które polega na naklejaniu specjalnych, kolorowych plastrów w miejsca kontuzji. Jego głównym celem jest zmniejszenie bólu oraz przyspieszenie leczenia.

Kinesiotaping to jedna z odmian plastrowania. Jest popularna szczególnie wśród sportowców, ze względu na ich podatność na liczne urazy i kontuzje. Taśma kinezjologiczna naklejana jest na obolałe miejsce lub profilaktycznie, a jej celem jest przede wszystkim usztywnienie stawu i redukcja dolegliwości bólowych.

Czytaj: Łokieć golfisty – przyczyny, objawy i leczenie

Kinesiotaping – na czym polega?

Kinesiotaping to metoda, która inaczej nazywana jest plastrowaniem dynamicznym. Jego rolą jest stabilizacja kontuzjowanych miejsc oraz zmniejszanie ryzyka wystąpienia urazów. Polecany jest przede wszystkim sportowcom, ale także coraz częściej kobietom w ciąży, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia żylaków i dba o właściwą postawę ciała.

W plastrowaniu dynamicznym na ciało przykleja się specjalne wodoodporne taśmy, wykonane z bawełny. Plastry są elastyczne, ale i bardzo cienkie, dzięki czemu dobrze dopasowują się do skóry, nie przynosząc dyskomfortu. Poprawiają krążenie krwi oraz zmniejszają widoczne obrzęki. Plastry kinezjologiczne zwykle noszone są przez kilka dni, a profesjonalnym zakładaniem ich zajmują się fizjoterapeuci.

Dowiedz się: 5 zalet interwałów, które Cię do nich przekonają

Plastry – kinesiotaping

Taśmy kinezjologiczne mają za zadanie przede wszystkim:

  • stabilizować staw, zapobiegając przed jego nadmierną ruchomością,
  • zmniejszać odczuwanie bólu,
  • redukować obrzęk oraz zastoje limfatyczne,
  • usprawniać pracę mięśni,
  • zmniejszać ryzyko kontuzji,
  • korygować wady postawy,
  • niwelować stany po urazach.

Wykorzystywane są najczęściej przy takich dolegliwościach bólowych, jak: bóle kręgosłupa, barku, kolan, nadgarstka czy łokcia.

Sprawdź: Taping czyli plastrowanie – kolana, barku – jak stosować?

Plastry kinesiotaping – jak naklejać?

Taśmy do kinesiotapingu są naklejane różnie, w zależności od rodzaju i miejsca kontuzji. Należy pamiętać, by udać się do profesjonalnego fizjoterapeuty, który we właściwy sposób naklei plaster, a także:

  • przeprowadzi szczegółowy wywiad,
  • zbada siłę mięśniową,
  • oceni ruchomość stawu,
  • wykona testy przesiewowe.

Niekiedy, dodatkowo przeprowadzi również badanie neurologiczne. Wszystkie te wytyczne są niezwykle istotne przed zastosowaniem kinesiotapingu.

W zależności od rodzaju uszkodzenia należy przykleić taśmę elastyczną, bądź nierozciągliwą. Pierwszy typ sprawdza się w przypadku osłabionych stawów i więzadeł, a drugi – by podtrzymywać obolałe miejsce i zmniejszać ruchomość stawów.

Przed wizytą u fizjoterapeuty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie pozbyć się owłosienia z miejsca, w którym ma znajdować się plaster.

Czytaj też: Plastry przeciwbólowe – na kręgosłup, na raka, dla sportowców

Kinesiotaping w ciąży

Plastrowanie dynamiczne zyskuje coraz większą popularność również wśród kobiet ciężarnych. Jakie ma zadanie?

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia żylaków –  w ciąży dochodzi do ucisku macicy, a tym samym spowolnienia przepływu krwi. Taśmy przyklejane są wokół nogi, a ich rolą jest przede wszystkim redukcja obrzęków limfatycznych,
  • polepszenie działania mięśni brzucha – jak wiadomo, brzuch w czasie ciąży cały czas się powiększa, a plastrowanie usprawnia ich pracę, przede wszystkim redukując napięcie mięśniowe, a także zmniejszając  ryzyko pojawienia się rozstępów,
  • niwelowanie bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego – miejsce to często przynosi ból ciężarnym, a dzięki plastrom ból zostanie zniwelowany, a kobiecie będzie łatwiej utrzymać właściwą postawę ciała.


Warto pamiętać, by przed zastosowaniem plastrowania dynamicznego w ciąży, skonsultować się z fizjoterapeutą, który profesjonalnie naklei plastry. Plastry można stosować również po urodzeniu dziecka, gdyż pomagają one w regeneracji skóry i powrotu brzucha do kondycji sprzed ciąży.

Dowiedz się: Pierwsze 3 miesiące z życia dziecka

Plastry kinesiotaping – cena

Cena plastrowania jest różna w zależności od klinki, w której zostanie wykonane, a także rodzaju dolegliwości. Ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Najlepiej zapoznać się z indywidualnym cennikiem w danym mieście, gdyż w każdej klinice ceny mogą być inne. Średni koszt to kilkadziesiąt złotych za usługę.

Plastry można zakupić również w sklepie lub aptece. Ich ceny wahają się od 10 do 50 złotych – w zależności od szerokości i rodzaju plastra.

Taśmy kinesiotaping – przeciwwskazania

Należy wiedzieć, iż plastry do kinesiotapingu nie są przeznaczone dla wszystkich, dlatego przed ich przyklejeniem, warto udać się do fizjoterapeuty.

Kinesiotaping plastry – przeciwwskazania:

  • przewlekłe choroby skóry – m.in. atopowe zapalenie skóry czy łuszczycowe zapalenie skóry,
  • niewygojone rany lub uszkodzony naskórek,
  • alergia na klej będący na wewnętrznej stronie plastra.

Jest to metoda bezpieczna, dlatego lista przeciwwskazań jest bardzo krótka. 

Autor: Katarzyna Pawlik

 Czytaj także:

 

Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.