Problemy trawienne w okresie świątecznym - jak sobie z nimi radzić?

trawienie, święta

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z błogim lenistwem i wyśmienitym smakiem świątecznych potraw. Niestety, długie siedzenie za stołem, nadmiar jedzenia i brak ruchu często sprawiają, że zaczynają dokuczać nam problemy trawienne. Jak sobie z nimi poradzić?

Kto z nas nie zna tego uczucia, gdy po kolejnej świątecznej uczcie, mamy ochotę jedynie na drzemkę w fotelu. Senność to pierwsza z oznak przejedzenia, którego tak trudno uniknąć w Święta. Niestrawność częstopowoduje, że czujemy się ociężali, rozleniwieni i rozdrażnieni. Gorzej, jeśli towarzyszą temu bóle brzucha, zgaga, a nawet ostrzejsze objawy. Mamy jednak dobrą wiadomość. Nie trzeba rezygnować z przyjemności jedzenia, a jedynie przestrzegać kilku zasad, by w nadchodzące dni bez żadnych przeszkód cieszyć się smakiem świątecznych smakołyków.

Pij dużo płynów

Mowa tu nie tylko o popularnej, niegazowanej wodzie mineralnej. W przypadku niestrawności powinniśmy sięgnąć również po herbatę – zieloną lub czerwoną. Wystarczą 2-3 filiżanki dziennie, by oczyścić organizm i zapomnieć o świątecznym przejedzeniu.

Na wigilijnym stole nie bez powodu pojawia się też kompot z suszu. Ten napój doskonale reguluje nasze trawienie, a zawarte w nim suszone owoce znane są z wielu prozdrowotnych właściwości. Suszone śliwki, czy jabłka zawierają bardzo dużo błonnika, który reguluje perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom.

Sprawdź: Elektrolity – co to jest? Jak uzupełnić?

Nie żałuj przypraw

Wzbogacając świąteczne potrawy o dodatkową porcję ziół zyskasz nie tylko wspaniały smak i aromat dań. Niektóre przyprawy, na przykład:

  • tymianek,
  • majeranek,
  • jałowiec,
  • mięta,

pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i ułatwiają trawienie tłuszczów. Inne, takie jak oregano i kminek, działają rozkurczowo na przewody żółciowe. Przyprawione nimi tłuste dania będą łatwiejsze do strawienia. Jeśli to możliwe, ogranicz ostrą paprykę, pieprz i curry, bo to właśnie one mogą podrażnić Twój przewód pokarmowy.

Lampka wina nie zaszkodzi

Alkohol w nadmiarze na pewno nie pomoże uporać się ze świątecznymi dolegliwościami, ale lampka czerwonego wytrawnego wina lub 50 g czystej wódki - jak najbardziej. Bardzo dużo mówi się o tym, że mała porcja alkoholu działa pozytywnie na nasz organizm. Nie przesadzajmy jednak z ilością, bo możemy uzyskać odwrotny rezultat!

Zadbaj o odrobinę ruchu

Zrób sobie przerwę między kolejnymi posiłkami i wykorzystaj ją na przykład na rodzinny spacer. Wystarczy, że w świąteczne popołudnie wybierzemy się na 30-minutowy marsz o umiarkowanym tempie, a spalimy nadprogramowe kalorie i nabierzemy apetytu na dalsze świętowanie.

Napary ziołowe

W problemach trawiennych (nie tylko świątecznych) polecane są również napary, na przykład z takich popularnych ziół jak:

Stymulują one wydzielanie soku żołądkowego i żółci, poprawiają ruchy jelit i oczyszczają organizm. Dobrze wpływają na naszą przemianę materii, a więc nie tylko zwalczymy nimi doskwierające nam dolegliwości bólowe, ale także przyspieszymy pracę metabolizmu.

Zobacz: Herbata z lipy - właściwości. Jak zrobić napar lipowy?

Leki w pogotowiu

Kiedy domowe sposoby nie wystarczają, warto sięgnąć po leki, których nie powinno zabraknąć w podręcznej apteczce. Wybór jest ogromny – preparaty na trawienie możemy kupić w tabletkach, kapsułkach, płynach, kroplach, proszkach do sporządzania zawiesin, a także w formie herbatek ziołowych. Co ważne – produkty te często dostępne są bez recepty. Kiedy ból nie ustaje, a objawy się nasilają, pamiętajmy jednak, by niezwłocznie udać się do lekarza. 

Czytaj też: Dania wigilijne dla wegetarian - przepisy

 

 

Ewa Więckiewicz

Ewa Więckiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.