Szampon bez sls - szampon bez sls i parabenów

Moda na szampony bez SLS trwa już od kilku lat. Co oznacza ten tajemniczy skrót? Czy SLS-y naprawdę nam szkodzą? Jaki szampon bez SLS wybrać?

szampon-bez-sls

Szampon bez SLS – co to jest SLS?

SLS to skrót od Sodium Lauryl Sulfate – nazwy środka myjącego, który jest silnym detergentem anionowym. Siarczan ten znajdziemy w szeregu produktów chemicznych – szamponach do włosów, płynach do mycia naczyń, mydłach do rąk, a nawet… kremach do twarzy! Zbyt częste używanie szamponów z zawartością SLS może przyczynić się do przetłuszczania skóry głowy – wszystko przez to, że nadmiernie oczyszczona skóra w mechanizmie obronnym zaczyna wydzielać większą ilość sebum. Podobnie rzecz ma się w przypadku stosowania żeli do mycia twarzy z siarczanami. SLS może również powodować podrażnienia, dlatego osoby z wrażliwą cerą i skórą głowy powinny unikać kosmetyków
z jego zawartością.

Czytaj też: Szampon przeciwłupieżowy - dla dzieci, na receptę, męski

Szampon bez SLS i SLES

Oprócz SLS w szamponach do włosów możemy znaleźć także SLES, czyli Sodium Laureth Sulfate. To pochodna ropy naftowej – etoksylowany laurylosiarczan sodu – substancja pokrewna SLS, ale trochę łagodniejsza. Celem obu tych związków jest odtłuszczenie mytej powierzchni oraz silne spienienie kosmetyku, co ułatwia korzystanie z niego i umycie włosów czy twarzy. Podobnie jak SLS, także SLES wykazuje właściwości drażniące dla skóry. SLS i SLES to nie jedyne detergenty, które znajdują się
w kosmetykach. Jeśli chcemy ich unikać, zwracajmy uwagę na składy produktów i odrzucajmy te, w których widzimy słowo „sulfate”, czyli siarczan. Drażniąco na skórę głowy podziałają także: Dodecyl Alcohol oraz Sodium Salt.

Zobacz również: Co na wypadanie włosów? Tabletki przeciw wypadaniu włosów

Łagodny szampon bez sls

Szamponów do włosów z SLS i SLES w składzie nie powinny stosować osoby z wrażliwą skórą głowy. Jeśli jednak nie borykamy się z takim problemem, raz w tygodniu spokojnie możemy sięgnąć po szampon z zawartością siarczanów. Dokładnie oczyści on skórę głowy, co raz na jakiś czas zrobić po prostu trzeba. Pamiętajmy jednak, by szampon z SLS zawsze dokładnie spłukać – źle spłukany kosmetyk może stać się pożywką dla grzybów wywołujących łupież. Szampon z SLS stosowany od czasu do czasu nie tylko oczyści skórę głowy i włosy, ale też pozostawi je puszyste, sypkie i łatwe do rozczesania. Kosmetyk z dodatkiem siarczanów przyda się nam również jeśli olejujemy włosy – zmycie z kosmyków oleju szamponem naturalnym jest znacznie trudniejsze.

Szampon bez sls i parabenów

SLS i SLES to nie jedyne tajemnicze substancje, które znajdziemy w szamponach do włosów. Równie złą sławą owiane są parabeny. To ogólne określenie grupy związków hamujących rozwój drobnoustrojów pochodzących między innymi z naszej skóry czy z powietrza. Co ciekawe, niektóre parabeny występują w naturze. Tak jest chociażby z metyloparabenem, który znajduje się w borówce amerykańskiej.

W kosmetyce parabeny to najbardziej powszechne, a przy tym najlepiej przebadane środki konserwujące. Zabezpieczają one kosmetyki przed rozwojem mikroorganizmów, grzybów czy pleśni. Nie wszystkie parabeny są jednak szkodliwe. Propyloparaben i butyloparaben mogą zaszkodzić nam tylko w wysokim stężeniu, a metyloparaben oraz etyloparaben są uznawane za niegroźne dla skóry. Wątpliwości dotyczą jedynie parabenów z rozgałęzionymi łańcuchami chemicznymi, np. izobutyloparabenu, przy czym w szamponach do włosów zazwyczaj znajdziemy metyloparaben lub propyloparaben.

Sprawdź: Odżywka do włosów - jaką odżywkę do włosów wybrać?

Dobry szampon bez sls

Jeszcze kilka lat temu poszukiwanie produktów wolnych od siarczanów i parabenów nie było najłatwiejsze, jednak dziś nie powinno stanowić to większego problemu. Substancji tych nie zawierają kosmetyki naturalne i ekologiczne, które znajdziemy w zielarniach, aptekach czy sklepach internetowych. Jeśli szukasz szamponu do włosów bez SLS i SLES, podpowiadamy że do bezpiecznych detergentów należą m.in. Decyl glucoside, Coco glucoside, Polysorbate, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Steareth, Polysor, Lauryl glucoside, Laureth-4, Laureth-10, Laureth-23 oraz PEG-10 Sorbitan Laurate.

Tani szampon bez SLS

Kosmetyki ziołowe i naturalne wcale nie muszą być drogie. Już za kilkanaście złotych kupimy szampon do włosów bez SLS i SLES, który będzie dobrze się pienił. Często jest to zasługa mydlnicy lekarskiej - gatunku rośliny wieloletniej należącego do rodziny goździkowatych. Dzięki zawartości saponin, roślina ta powoduje, że szampon do włosów bez trudu spieni się na naszej głowie. Siarczanów zwykle nie zawierają także szampony do mycia włosów dla dzieci, jeśli więc mamy problem ze znalezieniem odpowiedniego ziołowego preparatu, sięgnijmy po ten dla najmłodszych.

Zobacz: Olej kokosowy na włosy - jak i po co nakładać go na włosy?

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.