Szczoteczka soniczna - do twarzy, do zębów, jaką wybrać?

Szczoteczka soniczna to prawdziwy hit wśród akcesoriów do higieny jamy ustnej. Spośród wszystkich rodzajów szczoteczek do zębów uznawana jest za najbardziej skuteczną. Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej i jak wybrać najlepszą szczoteczkę soniczną?

szczoteczka-soniczna

Co to jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to wynalazek z drugiej połowy XX wieku. Produkt, który szybko stał się popularny, a dziś jest wręcz hitem, został wynaleziony przez amerykańskiego naukowca, Roberta Bocka. Szczoteczki soniczne do masowej sprzedaży trafiły na początku lat 90. XX wieku. Z początku były dostępne jedynie dla konsumentów w Stanach Zjednoczonych, jednak dość szybko pojawiły się także w innych krajach. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że skuteczniej niż inne szczoteczki usuwają płytkę nazębną, resztki jedzenia, a także bakterie.

Sprawdź: Jak prawidłowo myć zęby?

Szczoteczka soniczna do zębów – jak działa?

Aby najlepiej zrozumieć mechanizm działania szczoteczek sonicznych, warto porównać je ze szczoteczkami elektrycznymi, które były dużą rewolucją w kwestii higieny jamy ustnej – wszystko przez to, że w ciągu minuty wykonują około 8 tys. obrotów, co jest absolutnie nieosiągalne w przypadku stosowania tradycyjnej szczoteczki manualnej. Z drugiej strony to nadal niewiele w zestawieniu ze szczoteczką soniczną, która wykonuje od 31 do aż 62 tys. ruchów na minutę! Dzięki temu, że są to ruchy wymiatająco-pulsacyjne, delikatnie usuwają one zabrudzenia i przebarwienia, nie uszkadzając przy tym szkliwa ani dziąseł. Obliczono, że szczoteczki soniczne usuwają aż sześć razy więcej płytki nazębnej niż standardowe szczoteczki manualne.

Jaka szczoteczka soniczna?

Nie tylko ilość ruchów szczoteczki sonicznej świadczy o jej wyjątkowości. Szczoteczka soniczna pracuje z częstotliwością minimum 260 Hz, wytwarzając przy tym fale dźwiękowe, które wzbudzają drgania w włóknach szczoteczki. Jednocześnie, docierając na odległość do 4 mm od ich zakończenia, wprawiają w ruch także cząsteczki śliny zmieszanej z pastą. Tworzące się na skutek tego mikrobąbelki uderzają w powierzchnię zębów, usuwając płytkę nazębną i bakterie. Docierają one również tam, gdzie nie są w stanie dotrzeć zwykłe szczoteczki, czyli do przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczka soniczna jaką wybrać?

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej? Nawet najbardziej podstawowa szczoteczka soniczna sprawi, że odczujemy dużą różnicę po umyciu zębów. Producenci jednak prześcigają się w dodawaniu kolejnych funkcji, które wpływają zarówno na wygodę użytkowania, jak i skuteczność. I tak, smarttimer sprawia, że szczoteczka automatycznie wyłącza się po upływie zalecanego czasu szczotkowania – zwykle jest to około dwóch minut. Quadpacer to opcja, która co pół minuty wstrzymuje na chwilę pracę szczoteczki – to znak, że należy zmienić myty aktualnie obszar zębów, zgodnie z zasadą, że na mycie każdej z czterech stref w jamie ustnej trzeba przeznaczyć 30 sekund.

Czytaj też: Nadwrażliwość zębów - jak walczyć́ z tą dolegliwością̨?

Dobra szczoteczka soniczna

Szczoteczki soniczne są napędzane baterią akumulatorową. Częstotliwość jej ładowania zależy od modelu, jednak zwykle wystarczy naładować szczoteczkę raz na kilka tygodni. Wiele szczoteczek sonicznych jest wyposażona w kilka trybów czyszczenia, które różnią się przede wszystkim siłą nacisku. Dostępne są również funkcje trybu pulsacyjnego lub masowania dziąseł. Często spotykaną opcją jest wskaźnik siły nacisku, który ostrzeże nas jeśli zbyt mocno dociśniemy szczoteczkę do zębów. Najdroższe modele szczoteczek sonicznych wyposażone są w Bluetooth, dzięki czemu szczoteczkę można zsynchronizować z aplikacją, którą instalujemy na tablecie lub smartfonie. Posiada ona funkcję wykrywania położenia szczoteczki i rozpoznawania twarzy, dzięki której podczas mycia zębów możemy sprawdzić na ekranie czy dociera ona tam, gdzie powinna. Aplikacja umożliwia również ustawienie indywidualnego programu higieny jamy ustnej, a w przypadku szczoteczek sonicznych dla dzieci – nauki cierpliwości i odpowiedniej techniki szczotkowania.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna

Jaką szczoteczkę soniczną kupić? A może sięgnąć jednak po elektryczną? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Szczoteczka soniczna jest zdecydowanie droższa od elektrycznej. Za markową szczoteczkę soniczną zapłacimy od 150 zł za wersję podstawową do aż 900 zł za wersję bardziej rozbudowaną i z dodatkowymi akcesoriami. Warto w nią zainwestować na pewno w przypadku nadwrażliwych zębów lub problemów z  dziąsłami, gdyż umożliwia ona dokładne, ale delikatne czyszczenie.

Szczoteczka soniczna dla dzieci

Na rynku znajdziemy szczoteczki soniczne przeznaczone dla dzieci już od 4. roku życia. Wersje dla maluchów posiadają dodatkowe funkcje, które umilają najmłodszym czas mycia zębów. Należy do nich m.in. odtwarzacz muzyki, a także możliwość zmiany wyglądu szczoteczki poprzez naklejki w kolorowe wzory. Warto dodać, że szczoteczki soniczne dla dzieci często posiadają także różne tryby - delikatny dla młodszych dzieci i ten mocniejszy, przeznaczony dla dzieci od 7. roku życia.

Szczoteczka soniczna do twarzy

Szczoteczki soniczne do zębów to nie wszystko – coraz popularniejsze stają się także szczoteczki soniczne do mycia twarzy. Powoli wypierają one te plastikowe, ponieważ są delikatniejsze i znacznie bardziej efektywne. Szczoteczka soniczna do twarzy sprawdzi się przede wszystkim u kobiet z cerą mieszaną lub tłustą, ze skłonnościami do zapychania porów. Masaż z użyciem szczoteczki delikatnie złuszcza naskórek i pobudza krążenie, co sprawia, że nakładane po umyciu twarzy kosmetyki lepiej się wchłaniają. Szczoteczkę soniczną możemy dobrać w zależności od rodzaju cery – także jeśli posiadamy skórę wrażliwą.

Czytaj także: Pasta wybielająca - najlepsza pasta wybielająca zęby

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.