Ugryzienie meszki - objawy, ślady, co na ugryzienie?

Ugryzienie meszki pozostawia na skórze krwawiąca rankę i obrzęk wokół niej. Opuchlizna po ugryzieniu przez meszkę utrzymuje się kilka dni. Jakie są jeszcze objawy ugryzienia meszek? Co na ugryzienie meszki warto stosować?

Ugryzienie meszki

Ugryzienie meszki - objawy

Jak wygląda ugryzienie meszki? Objawy ugryzienia przez meszki są dotkliwsze niż ukąszenia komara. Po pierwsze pogryzienie przez meszki sprawia większy ból. Meszka ma aparat gębowy za pomocą którego najpierw rozcina skórę, potem chwyta się jej haczykowatymi szczękami i rozrywa znajdujące się w środku tkanki. Meszka wysysa krew i wprowadza do organizmu toksyczne substancje zawarte w ślinie. Ślad po ugryzieniu meszki to krwawiąca mała ranka na skórze, z obrzękiem i rumienieniem wokół.

Opuchlizna po ugryzieniu meszki utrzymuje się kilka dni. Warto zaznaczyć, że meszki zwykle nie latają pojedynczo. Jeśli zaatakują, to z pewnością na ciele zaobserwujemy kilka śladów po ugryzieniu meszki. Inaczej na ugryzienie meszki zareagują osoby uczulone. Poza krwawiącą ranką i czerwoną plamą po ugryzieniu meszki, u osoby uczulonej mogą wystąpić nudności, wymioty, zawroty głowy, biegunka. W przypadku silnej reakcji alergicznej może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, będącego stanem zagrożenia życia.

Czytaj też: Ukąszenia owadów - co zrobić po ukąszeniu przez owada?

Co na ugryzienie meszki?

Ślad po ugryzieniu meszki powinno się przede wszystkim zdezynfekować. Warto najpierw miejsce ugryzienia przez meszki umyć ciepłą wodą z mydłem, a następnie użyć środka do dezynfekcji - wody utlenionej, spirytusu salicylowego lub innego preparatu antyseptycznego. Na ugryzienia meszek można stosować witaminę E oraz leki przeciwhistaminowe.

Leki przeciwhistaminowe można kupić w aptece bez recepty. Pomogą one zmniejszyć rumień i opuchliznę po ugryzieniu meszki. Witaminę E również można kupić w aptece bez recepty, najlepsza będzie w formie kapsułek. Jak stosować witaminę E na ugryzienie meszki? Wystarczy wycisnąć kapsułkę na ślad po ugryzieniu meszki, co pomoże przyspieszyć proces gojenia. Witamina E sprawi także, że nie powstanie blizna po ugryzieniu meszki. Jeśli rumień po ugryzieniu meszki i opuchlizna nie ustępują, należy zasięgnąć porady lekarza. Niewykluczone, że przepisze nam antybiotyk.

Zobacz: Sposób na meszki - na ukąszenia. Jak pozbyć się meszek?

Ugryzienie meszki - kiedy do lekarza?

Ugryzienie meszki może wywołać zatrucie organizmu nazywane hararą. Na hararę narażone są przede wszystkim niemowlęta oraz osoby w stanie upojenia alkoholowego. Zatrucie powodują toksyny zawarte w ślinie owada. Ugryzienia meszek w przypadku małych dzieci i osób w tzw. śpiączce alkoholowej mogą doprowadzić do obrzęku płuc, a nawet śmierci. Jeśli podejrzewa się hararę, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.

W przypadku uczulenia na ugryzienie meszki, a konkretnie na substancje zawarte w jej ślinie, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Należy wtedy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia lub zawieźć osobę ugryzioną przez meszkę do szpitala.

Domowe sposoby na ugryzienia meszek

Czym leczyć w domu ugryzienie meszki?Jednym z domowych sposobów na ugryzienie meszki jest okład z cebuli, który ma działanie antybakteryjnie. Podobne działanie wykazuje olejek lawendowy lub zioła - werbena, szałwia, tymianek. Na ślad po ugryzieniu meszki można położyć okład namoczony w olejku lawendowym lub naparze z ziół. Na ugryzienie przez meszki warto też zastosować wapno, można je wypić albo zrobić z niego okład. Innym domowym sposobem na ugryzienie meszek jest okład z octu lub sody oczyszczonej. Opuchliznę po ugryzieniu meszki pomoże złagodzić też okład z ananasa. Natomiast na rumień po ugryzieniu meszki i swędzenie można zastosować okład ze zsiadłego mleka.

Czytaj także: Preparat na komary - jaki środek wybrać?

Ugryzienie meszki - zapobieganie

Najlepiej jest nie dopuścić do ugryzienia meszek. Meszki są najbardziej aktywne w maju i czerwcu. W tym okresie zwłaszcza osoby uczulone powinny przestrzegać kilku zasad. Samice meszek składają jaja w strumykach i rzekach. W czasie ich największej aktywności należy unikać miejsc wylęgu meszek oraz miejsc, gdzie zwykle przebywają, czyli w okolicach zbiorników wodnych, na terenach podmokłych, łąkach. Jeśli już musimy przebywać w miejscu, gdzie zaobserwowaliśmy meszki, należy koniecznie założyć ubranie z długim rękawem oraz długie spodnie.

Dodatkowo w okresie letnim powinno się zabierać ze sobą preparaty zabezpieczające przed ugryzieniem meszek. W aptekach można znaleźć środki na owady w sprayu, aerozolu czy kremie.

Naturalnym preparatem odstraszającym meszki jest olejek waniliowy. Warto posmarować się olejkiem waniliowym, jeśli planujemy spędzić dzień na łonie natury - meszki atakują od rana do zmroku. Co bardzo ważne, wózek niemowlaka powinien być zabezpieczony moskitierą, bez takiego zabezpieczenia przed meszkami, nie powinno się zostawiać dziecka śpiącego w wózku na świeżym powietrzu. Również osoby dorosłe, a zwłaszcza uczulone na ugryzienie meszki, nie powinny spać na łonie natury w miejscu, gdzie mogą zostać pogryzione przez meszki.

Sprawdź też: Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie kleszcza

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.