Zioła szwedzkie – zastosowanie, przeciwwskazania

Zioła szwedzkie, to mieszanka 11 roślin o leczniczych i profilaktycznych właściwościach, które znajdują szerokie zastosowanie zdrowotne. Szwedzkie zioła pomogą  m.in. na ból głowy, dolegliwości miesiączkowe, zaparcia, trądzik, skaleczenia, a nawet, jak sądzą niektórzy, na raka. Jednym z przeciwwskazań do stosowania ziołowej kompozycji jest marskość wątroby.

ziola-szwedzkie

Zioła szwedzkie – czym są?

Zioła szwedzkie stanowią zestaw idealnie dobranych pod względem leczniczym i profilaktycznym 11 ziół. Historia mówi o pewnym szwedzkim lekarzu o nazwisku Klaus Samst, który w XVII wieku wynalazł tę ziołową mieszankę i stosował ją przez całe życie dożywając aż 104 lat.

W XX wieku znana austriacka zielarka, Maria Treben, przypomniała o słusznej sławie tej cudownej ziołowej kompozycji. Według autorki książek nt. ziół, zbiór leczniczych składników jest pomocny na każde schorzenie. Natomiast żeby nie chorować i czuć się dobrze każdego dnia powinno się profilaktycznie przyjmować codziennie łyżeczkę nalewki z ziół, rozcieńczonej w wodzie.

Zanim jednak zaczniemy rozkoszować się właściwościami zdrowotnymi szwedzkich ziół powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Zioła szwedzkie zawierają:

  • aloes (10 g),
  • senes (10 g),
  • kamforę (10 g),
  • korzeń rabarbaru (10 g),
  • kurkumę (10 g),
  • mannę (10 g),
  • drakiew (10 g),
  • arcydzięgiel (10 g),
  • mirrę (5 g),
  • korzeń dziewięćsiłu (5 g)
  • oraz szafran (0,2 g).

Czytaj też: Szałwia lekarska - właściwości. Czy można ją pić?

Zioła szwedzkie – właściwości

Według znawców ziołolecznictwa nieocenione są właściwości kompozycji określanej jako zioła szwedzkie. Zastosowanie tego koszyka dobroci polega m.in. na wsparciu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, odpornościowego, nerwowego oraz krążeniowego.

Zioła szwedzkie - zastosowanie

Na co zioła szwedzkie pomagają w szczególności? Na ból głowy (w tym na migrenę), zęba, brzucha, menstruacyjny, dolegliwości bólowe stawów, kości i mięśni (w tym bóle reumatyczne). Szwedzka mieszanka sprawdzi się także na zapalenie gardła oraz inne infekcje górnych dróg oddechowych, dlatego często stosuje się zioła szwedzkie na przeziębienie. Ponadto mieszanka poprawia krążenie i zwalcza kłopoty z niedociśnieniem tętniczym krwi.

Co ciekawe, szwedzkie ziela okazują się przydatne na kaca oraz w walce się z pasożytami bytującymi w jelitach. Na wzdęcia, niestrawność (zwłaszcza po obfitych posiłkach), zaparcia i inne problemy trawienne także skuteczne będą zioła szwedzkie.

Ponadto stosuje się także zioła szwedzkie na trądzik, brodawki, wysypkę, a nawet afty. Szwedzkie zioła działają także regeneracyjnie na skaleczenia, odparzenia, odmrożenia, odciski oraz blizny. Poprawiają również pamięć, koncentrację, przeciwdziałają problemom związanym z bezsennością oraz stresowi i depresji.

Zgodnie z teorią Treben zioła szwedzkie na raka również wykazują lecznicze działanie.

Czytaj także: Sok z karczocha - wyciąg na cholesterol i odchudzanie

Zioła szwedzkie – jak stosować?

Jak stosować zioła szwedzkie? Można je zażywać zarówno doustnie (pijąc rozcieńczoną w wodzie nalewkę z ziół szwedzkich), jak i stosować zewnętrznie, przykładając okłady namoczone w nalewce do chorego miejsca.

Zioła szwedzkie - dawkowanie

Dawkowanie ziół szwedzkich jest zależne od przeznaczenia kompozycji. Jeśli ma działać profilaktycznie, zaleca się stosowanie nalewki z ziół szwedzkich dwa razy dziennie: rano i wieczorem po łyżeczce. Wcześniej jednak należy rozcieńczyć nalewkę w wodzie (w proporcji: 1 łyżka stołowa nalewki na pół szklanki wody).

Jeśli zmierzamy do wyleczenia (czy bardziej wsparcia kuracji zaleconej przez lekarza) jakiegoś schorzenia, wówczas dawka wygląda następująco: od 3 łyżeczek dziennie do 2-3 łyżek stołowych podanych w ciągu dnia.

W przypadku zastosowania zewnętrznego przygotowuje się okłady z gazy, czy wacików nasączonych w ziołowym wywarze i przykłada do newralgicznej części ciała. Przed położeniem okładu należy natłuścić skórę w tym miejscu np. wazeliną, czy oliwą.

Zobacz: Kozieradka - jak stosować na włosy

Zioła szwedzkie – przeciwwskazania

Pomimo swoich licznych właściwości zdrowotnych zioła szwedzkie mają też przeciwwskazania. Należą do nich takie choroby jak padaczka, ostra niewydolność nerek, niedrożność jelit oraz marskość wątroby. Z leczniczego działania ziół szwedzkich nie mogą także korzystać osoby uczulone na którykolwiek składnik ziołowej kompozycji oraz alkoholicy. Ponadto przyjmowania nalewki z ziół szwedzkich zabrania się kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią. Warto także wiedzieć żeby nie łączyć picia ziołowej nalewki z produktami mlecznymi, szczególnie z mlekiem.

Zioła szwedzkie – nalewka

W aptekach i sklepach zielarskich można bez problemu otrzymać gotową nalewkę z ziół szwedzkich. Jednak można ją też sporządzić samodzielnie. Jak przygotować nalewkę w domu? Wystarczy zakupić susz z wymaganych 11 ziół i zalać je alkoholem (38-40 %) w ilości około 1,5 litra. Następnie syrop należy odstawić w ciepłe, suche miejsce na około 2 tygodnie, codziennie dokładnie mieszając zawartość butelki. Po tym czasie, po odcedzeniu ziela, należy przelać ciecz do mniejszych, ciemnych butelek i przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu.

Sprawdź: Olej lniany - właściwości, zastosowanie na włosy i twarz

 

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.