Prosaki – czym są, gdzie się pojawiają i jak je usunąć?

Prosaki to białe grudki powstające najczęściej w obrębie twarzy, ale nie tylko. Rzadziej pojawiają się też w innych partiach ciała, gdzie skóra jest cienka i delikatna. Skąd biorą się te krostki, czy są groźne dla zdrowia i czy istnieją sposoby, by się ich pozbyć? 

Czym są prosaki i jakie są ich przyczyny? 

Prosaki to niewielkie zmiany skórne. Wyglądają one jak drobne krostki, z reguły rozsiane pojedynczo, ale zebrane w skupiska, dlatego przypominają niezbyt gęstą wysypkę. Są białe (niekiedy delikatnie żółtawe) i posiadają jednolitą strukturę, co jednak trudno ocenić gołym okiem, ze względu na ich bardzo niewielki rozmiar. Są one zmianami niegroźnymi i jako takie przede wszystkim stanowią problem estetyczny, szczególnie, gdy jest ich wiele w jednym miejscu.  

Skąd biorą się prosaki na twarzy lub w innych rejonach ciała? U osób dorosłych mają one charakter nabyty i wynikają z zatkania gruczołów łojowych i nagromadzenia pod naskórkiem produkowanych przez nie wydzieliny. Z czasem wydzielina rogowacieje, zbija w kulkę i w ten sposób powstaje mała zmiana.  

Co ciekawe, prosaki występują też u dzieci, które dopiero przyszły na świat. Z reguły u niemowląt po jakimś czasie znikają one samoistnie i w związku z tym zalicza się je do przemijających zmian skóry okresu noworodkowego. 

 

Prosaki – gdzie się pojawiają? 

Grudki zwane prosakami najczęściej pojawiają się na twarzy, gdzie są dobrze widoczne i stanowią defekt natury estetycznej. Kobiety często ukrywają je pod makijażem, jednak nie jest to łatwe, ponieważ są one wypukłe i wpływają na strukturę skóry, zaburzając jej gładkość. W których rejonach twarzy pojawiają się najczęściej? U wielu osób zauważyć można: 

  • prosaki pod oczami – na delikatnej i cienkiej skórze otaczającej oczy, 
  • prosaki na powiece – powieki to miejsce, gdzie gruczoły łojowe często się zatykają, co prowadzi do powstawania białych grudek, 
  • prosaki na nosie – nos narażony jest na powstawanie różnego rodzaju zaskórników; obecne w jego rejonie gruczoły łojowe są wyjątkowo aktywne, 
  • prosaki na policzkach – policzki, podobnie jak nos, to miejsce, gdzie produkcja łoju odbywa się intensywnie, stąd częste występowanie na nich białych grudek. 

Choć prosaki najczęściej pojawiają się na twarzy, mogą występować również w innych miejscach, głównie na genitaliach, zarówno męskich, jak i żeńskich. Występują np.: 

  • na jądrach, a raczej okalającej je mosznie, 
  • na penisie, 
  • na wargach sromowych. 

 

Prosaki na powiekach i pod oczami 

Skóra okolic oczu jest wyjątkowo delikatna, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji i stosowania odpowiednich, wychodzących naprzeciw jej potrzebom kosmetyków. Choć etiologia prosaków nie jest do końca poznana, uważa się, że niewłaściwa pielęgnacja predysponuje do zatykania porów skóry i powstawania tych drobnych zmian.  

Prosaki na powiekach i pod oczami mogą także wynikać z uwarunkowań genetycznych lub towarzyszyć różnym chorobom, np. o podłożu autoimmunologicznym. Jeśli więc objawy powracają lub długo się utrzymują, nie należy ich lekceważyć. Warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić diagnostykę pozwalające określić podłoże powstawania białych grudek.  

Krostki pod oczami i na powiekach nie należą do rzadkości, a w większości przypadków ich przyczyna jest jednak stosunkowo błaha, warto jednak wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne. Białe krostki na powiece lub w bliskim sąsiedztwie oczu mogą nastręczać trudności w ich pozbywaniu się. Jakiekolwiek zabiegi wykonywane przy oczach wymagają szczególnej ostrożności. 

 

Prosaki na ustach 

Białe krostki zlokalizowane w obrębie warg mogą być jeszcze bardziej widoczne, ponieważ ich biel bardziej kontrastuje w kolorem ust. Tu również mają postać białych grudek wielkości do 3 mm. Prosaki na ustach, podobnie jak te pod oczami, mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych lub niewłaściwej pielęgnacji prowadzącej do zatykania gruczołów łojowych. Podobnie też, jak w rejonach oczu, prosaki na delikatnych wargach mogą być trudne do usunięcia.  

Białe grudki częściej pojawiają się u osób ze skłonnością do łojotoku lub u tych o cerze tłustej, mieszanej czy ogólnie problematycznej. Do powstawania różnorakich zmian i zaskórników predysponowani są również pacjenci cierpiący z powodu chorób skóry. Prosaki występować one na samych wargach, a także w ich bliskim sąsiedztwie – koło kącików ust lub tuż poniżej linii wargi dolnej. Te na wargach trudno zamaskować makijażem, bo nałożenie błyszczącej szminki może wręcz uwydatnić ich strukturę. Ponadto – stosowanie tłustych kosmetyków sprzyja powstawaniu kolejnych krostek i zwiększa ryzyko pogłębienia problemu. 

 

Maść, krem, lek bez recepty i domowe sposoby 

Choć prosaki nie są groźne i stanowią głównie problem natury estetycznej, wielu pacjentów pyta, jak się ich pozbyć. Przede wszystkim, by zahamować zatykanie porów i zmniejszyć ryzyko powstawania kolejnych grudek, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Środki myjące i aplikowane na co dzień kremy powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb skóry i rodzaju skóry (suchej, tłustej, wrażliwej itd).  

Na białe grudki spośród kosmetyków, najskuteczniejsze okazują się zwykle peelingi chemiczne (inaczej kwasowe). Przyspieszają one złuszczanie martwego naskórka i tym samym odblokowują zatkane gruczoły skórne i ujścia mieszków włosowych. Oprócz tego normalizują one produkcję sebum, niwelując jego nadmiar.  

Właściwości wysuszające i ściągające, które wspomagają pozbywanie się grudek, wykazuje z kolei maść cynkowa, jednak nie można traktować jej jako leku na prosaki dostępnego bez recepty. Jej stosowanie nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty. Nie ma złotego środka w postaci maści czy kremu. Złuszczanie jest najlepszą metodą pielęgnacyjną przyspieszającą ustępowanie zmian.  

Warto jednak pamiętać, że kwasowego peelingu na prosaki nie wolno stosować w okolicach oczu. Sprawdza się on wyłącznie w takich rejonach jak nos, policzki czy broda. Wokół oczu nakładać można tylko delikatne kremy przeznaczone do tych właśnie okolic. Podobnie jest z wargami – tu także aplikuje się wyłącznie peelingi do ust. 

Inaczej wygląda usuwanie prosaków z genitaliów. Tu pojawianie się krostek czy grudek może mieć podłoże infekcyjne. Jeśli odpowiedzialne za zmiany są grzyby, pomóc może clotrimazolum – substancja przeciwgrzybicza aplikowana miejscowo. Przed jej zastosowaniem w okolicach intymnych należy jednak poradzić się lekarza. 

 

Zabiegi na prosaki – jak się ich pozbyć? 

Jak pozbyć się prosaków, kiedy metody pielęgnacyjne okazują się niewystarczające, a liczne grudki szpecą twarz? Wówczas – po uprzedniej konsultacji z lekarzem – można poddać się zabiegom medycyny estetycznej. Wśród najpopularniejszych zabiegów na prosaki są: 

  • Laser CO2. Zabieg taki, przeprowadzany w klinice przez wykwalifikowany personel, jest bezpieczny i pozwala szybko pozbyć się zmian, nawet, gdy są one bardzo liczne i zlokalizowane w najbardziej wrażliwych miejscach (np. wokół oczu). Tzw. laser frakcyjny w sposób w pełni kontrolowany prowadzi do fototermicznego urazu skóry i „wypala” grudkę. Usuwanie prosaków laserem wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym, a miejsca po zabiegu szybko się goją. 
  • Elektrokoagulacja (zwana również radiotermolizą). Zabieg usuwa prosaki, prowadząc do denaturacji białka. Polega on na przepuszczaniu prądu przez jednorazową sondę, trwa zaledwie kilka sekund, jest bezpieczny i bardzo skutecznie pozwala pozbyć się nieestetycznych grudek. 
  • Mikrodermabrazja. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych w salonach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej zabiegów. Nazywany bywa również mikropeelingiem mechanicznym, a polega na precyzyjnym usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Mikrodermabrazja poprawia ogólny wygląd skóry i dogłębnie ją oczyszcza, ale pozwala także pozbyć się zaskórników i prosaków. 

 

Czy nakłuwanie i usuwanie prosaków igłą to dobry pomysł?

Dawniej w salonach kosmetycznych różnego rodzaju podskórne zmiany, krostki czy grudki usuwano poprzez nakłuwanie igłą. Co więcej, wiele osób wykonywało takie zabiegi samodzielnie i praktykowało np. nakłuwanie prosaków w domowych warunkach.  

Współcześnie stanowczo nie zaleca się takich metod i odchodzi od nich, nawet jeśli miałyby być przeprowadzane przez osoby wykwalifikowane. Dlaczego? Przede wszystkim samodzielne usuwanie prosaków igłą może prowadzić do zakażenia. Wprowadzanie jakichkolwiek narzędzi w warstwy skóry niesie ryzyko wprowadzenia wraz z nimi bakterii lub innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Nieumiejętne nakłuwanie skóry grozi także powstawaniem na niej nieestetycznych blizn. Jeśli chodzi zaś o zabiegi wykonywane w salonie kosmetycznym, opisane wyżej, nowoczesne metody sprzyjają szybszemu gojeniu, dlatego również zastępują tradycyjne nakłuwanie skóry jałową igłą. 

 

 

Bibliografia: 

  • M. Sikorska, A. Szczerkowska-Dobosz, D. Purzycka-Bohdan, R. Nowicki, Włosy skręcone i mnogie prosaki twarzy jako wyraz dysplazji ektodermalnej u bliźniaczek monozygotycznych, w: Przegląd Dermatologiczny 2014, 101, 35–39 
  • M. Czarnecka-Operacz, A. Sadowska-Przytocka, Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w codziennej praktyce klinicznej, w: Pediatria po Dyplomie 01/2017 
  • B. Zegarska, Peelingi – upiększanie czy leczenie?, Katedra Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, UMK w Toruniu 

 

Czytaj 

Grzybica skóry - jakie leki bez recepty na grzybicę skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) - domowe leczenie

Liszaj rumieniowaty - rodzaje i leczenie

 

Autor: 

Justyna Gabrysiak-Kula 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.