Astma sercowa - objawy, leczenie. Jakie wykonać badania?

Astma sercowa objawia się napadową dusznością, pojawiającą się szczególnie w nocy. W jaki sposób dokonuje się diagnozy astmy sercowej i jak wygląda leczenie tej choroby?

astma-sercowa

Co to jest astma sercowa?

Astma sercowa to potoczne określenie dychawicy sercowej, czyli napadowej duszności spowodowanej niewydolnością lewej komory serca. Co ciekawe, prawa komora pracuje wówczas prawidłowo, a czasem wykazuje nawet wzmożoną czynność. W wyniku niewydolności dochodzi do zastoju krwi w krążeniu płucnym, ponieważ lewa komora nie jest w stanie przepompować całej krwi, która do niej napływa. To z kolei prowadzi do przekrwienia płuc.

Objawy astmy sercowej

Astmę sercową określa się również mianem napadowej duszności nocnej, ponieważ objawy choroby pojawiają się najczęściej w nocy i powodują wybudzenie się pacjenta. Duszność ustępuje zwykle po upływie 30-40 minut, przy czym aby tak się stało chory musi zmienić pozycję z leżącej na siedzącą lub stojącą. Powinien jednak unikać wysiłku i nie chodzić. Napad astmy może pojawić się także jako efekt przeżycia silnych emocji, stresu, w trakcie aktywności fizycznej oraz po posiłku.

Oprócz duszności, występują również objawy, takie jak:

  • kaszel,
  • spadek wydolności,
  • bladość,
  • chłód kończyn,
  • nadmierne pocenie się.

Jeśli duszność będzie wyjątkowo silna i dołączy do niej sinica lub odkrztuszanie plwociny o różowym zabarwieniu, należy niezwłocznie udać się do lekarza - może to bowiem oznaczać obrzęk płuc, który jest stanem zagrażającym życiu.

Jakie badania wykonać przy astmie sercowej?

Zdiagnozowanie dychawicy sercowej nie będzie trudne. Zwykle wystarczy konsultacja kardiologiczna bądź pulmonologiczna, a najlepiej obie. Najważniejsze jest odnalezienie przyczyny niewydolności serca, a także podjęcie leczenia chorób, które mogą jej towarzyszyć. Należą do nich: arytmia, nadciśnienie tętnicze oraz choroba niedokrwienna serca.

W badaniu osłuchowym przy astmie sercowej lekarz usłyszy świsty i rzężenia nad polami płucnymi. W razie wątpliwości może skierować chorego na spirometrię, czyli badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach. Podobnie jak w innych odmianach astmy, również przy dychawicy sercowej w oskrzelach zbiera się gęsty śluz. To właśnie on powoduje, że podczas badania lekarz słyszy rzężące i trzeszczące dźwięki.

Leczenie astmy sercowej

Leczenie astmy sercowej polega przede wszystkim na zdiagnozowaniu, a następnie podjęciu leczenia choroby, która doprowadziła do niewydolności lewej komory serca, a co za tym idzie - napadu duszności sercowej. Astma sercowa dotyczy osób borykających się z różnego rodzaju wadami i chorobami serca, np. zapaleniem mięśnia sercowego lub niewydolnością wieńcową.

Istotną częścią leczenia jest również zmiana stylu życia, szczególnie zaś wprowadzenie zdrowej, ubogiej w sód i tłuszcze zwierzęce diety, oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Konieczne będzie zadbanie o optymalny poziom aktywności fizycznej, jak również rezygnacja z palenia papierosów i znaczne ograniczenie spożycia alkoholu. Jeśli zaistnieją ku temu powodu, lekarz może zadecydować
o wdrożeniu do terapii farmaceutyków, np. tych z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, beta-blokerów lub leków moczopędnych. Czasami konieczne okazuje się także leczenie inwazyjne.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.