Bambus – właściwości lecznicze. Ekstrakt z bambusa

bambus

Orientalny bambus dotarł do Europy z Dalekiego Wschodu i szybko znalazł uznanie w krajach zachodnich. Bambus posiada liczne właściwości lecznicze, takie jak działanie regenerujące, odmładzające, odtruwające czy przeciwnowotworowe. Bambus można spotkać w różnych postaciach: jako olejek bambusowy, herbatę z bambusa, ekstrakt z bambusa, czy inne wyciągi z bambusa.

Bambus

Co to za roślina? Bambus to drzewo sięgające w naturalnych warunkach azjatyckich nawet 40 metrów wysokości. Ta popularna, ceniona roślina zdobyła szacunek i rozgłos po tym jak drzewa bambusowe przetrwały atak bombowy na Hiroszimę i Nagasaki. Jednak właściwości lecznicze i odżywcze bambusa znane są światu (zwłaszcza Dalekiemu Wschodowi) od tysięcy lat.

Łodyga bambusa potrafi rosnąć na około 1 metr w ciągu doby. W warunkach europejskich natomiast bambus maksymalnie osiąga wysokość około 20 metrów.

Liście bambusa

Liście bambusa doskonale przechowują światło słoneczne, będąc w tym zakresie zdecydowanym pionierem (bambus posiada 520 czynnych substancji, podczas gdy żeń szeń – 240, aloes – 180, a czosnek – 140).

Dla Japończyków bambus oznacza czystość, Chińczycy natomiast upatrują w bambusie (tsao – co w dokładnym tłumaczeniu oznacza „trawę”) symbol szczęścia i długowieczności. Cywilizacja dalekowschodnia utożsamia drzewo bambusowe z mocą odżywiania, oczyszczania i bilansowania.

Czytaj też: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

Bambus  właściwości

Bambus jest leczniczym zielem. Liście bambusa oraz jego łodyga zawierają olbrzymią ilość minerałów (krzem – zawartość tego pierwiastka wynosi aż około 75 %, żelazo, wapń, potas, jod), witaminy (głównie witaminę C i D), tłuszcze, aminokwasy, enzymy, białko i fruktozę.

Ze względu na bardzo dużą ilość krzemu bambus wspaniale wpływa na elastyczność i ruchomość stawów regenerując maź stawową. Bambus przeciwdziała zatem takim schorzeniom jak:

Z bambusa płynie odprężenie i ukojenie dla nerwów. Zatem herbatka z bambusa, zaserwowana wieczorem, gwarantuje spokojny sen. Ponadto bambusa można wykorzystać by uodpornić organizm, przyspieszyć regenerację skóry i złagodzić podrażnienia naskórka, a także by oczyścić skórę z bakterii.

Niektórzy przypisują bambusowi także właściwości antynowotworowe.

Czytaj też: Babka lancetowata – właściwości. Zastosowanie na kaszel

Olejek bambusowy

Ponadto dzięki bambusowi skóra nie starzeje się tak szybko bo zawarty w bambusie krzem nawilża, nawadnia i ujędrnia ciało. Bambus wpływa też regenerująco na włosy i paznokcie. Można go stosować w postaci:

  • olejków bambusowych,
  • herbatek z bambusa (z liści bambusa),
  • maści,
  • kremów,
  • mleczek,
  • soli,
  • i innych wyciągów z bambusa.

Bambus działa odtruwająco, usprawnia działanie układu trawiennego i poprawia przemianę materii (np. poprzez obniżenie łaknienia). W dodatku jest niskokaloryczny i ma właściwości chłodzące oraz gaszące pragnienie.

Sprawdź: Olej jojoba - właściwości. Stosowanie na twarz i włosy

Ekstrakt z bambusa

Z bambusa wydobywa się ekstrakt, który można kupić np. w postaci kapsułek. Na co działa ekstrakt z bambusa? Przede wszystkim na poprawę:

  • wyglądu i stanu skóry (przede wszystkim opóźnia proces starzenia ale też działa dobroczynnie na cerę naczynkową);
  • formy włosów (zwłaszcza gdy wypadają);
  • kondycji paznokci (szczególnie kiedy są kruche i łamliwe);
  • funkcjonowania kości (w stanach po urazach i zabiegach ale też zaleca się stosowanie tego środka osobom starszym, u których kolagenu i krzemu jest śladowa ilość).

Poza tym ekstrakt z bambusa chroni przed niekorzystnym promieniowaniem UVA i UVB. Z reguły stosuje się jedną kapsułkę ekstraktu z bambusa dziennie, chyba że producent produktu zaleca inne dawkowanie.

Bambus  zastosowanie

Oprócz medycyny i kosmetologii bambus jest szeroko stosowany w innych gałęziach życia. Bambus jest trwałym i mocnym surowcem, dlatego wykonuje się z niego domy, mosty, meble, a nawet rowery.

Znane są także włókna bambusowe, które wydobywa się z łodygi bambusa. Bambusowe nici charakteryzują się niesamowitą odpornością na bakterie i pleśń oraz cechuje je miękkość i delikatność, a także umiejętność wchłaniania wilgoci. Tkaninę z bambusa wykorzystuje się do produkcji bielizny, skarpetek, ręczników, pieluch oraz odzieży specjalistycznej (jak fartuchy lekarskie). 

Zobacz: Żyworódka (kalanchoe) - zastosowanie, właściwości

 

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.