Czopki na zaparcia - jakie czopki wybrać? Rodzaje

Czopki na zaparcia są skutecznym sposobem na opróżnienie jelit. Najczęściej mają podłoże glicerynowe, które dodatkowo ułatwia usuwanie złogów kałowych. Po konsultacji lekarskiej można je stosować u dzieci i kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać, że można zażywać je tylko doraźnie, gdyż nie leczą przyczyny zaparć.

Czopki na zaparcia

 

Zaparcia to uciążliwy problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Powodują je: siedzący tryb życia, zła dieta, brak aktywności fizycznej oraz częsty stres. Mogą występować również w ciąży poprzez zmiany hormonalne, powiększającą się macicę oraz przyjmowanie preparatów z żelazem. Bezpiecznym rozwiązaniem są czopki na zaparcia

Zobacz: Zioła na trawienie - domowe sposoby na niestrawność

Czopki na zaparcia – rodzaje i działanie

Czopki na zaparcia to forma leku podawana doodbytniczo. Zawierają substancję czynną, która działa miejscowo na odbytnicę lub jest wchłaniana do krwioobiegu i działa ogólnoustrojowo (np. te z paracetamolem).

Czopki na zaparcia najczęściej mają podłoże glicerynowe. Substancja czynna użyta
w produkcji czopków ma za zadanie sprowokować ruchy robaczkowe jelit i uaktywnić ich perystaltykę, natomiast gliceryna dzięki właściwościom natłuszczającym powleka jelita ułatwiając usuwanie mas kałowych.

Ważne jest, że czopki na zaparcia są bezpieczne dla organizmu. Nie obciążają wątroby i można je podawać dzieciom, osobom wymiotującym oraz nieprzytomnym. Dodatkowo przez śluzówkę odbytu substancja czynna jest szybciej wchłaniana do organizmu. Niestety aplikacja nie należy do najprzyjemniejszych.

Sprawdź: Tabletki na trawienie - skuteczne leki na niestrawność

Czopki na zaparcia w ciąży i kobiet karmiących

Czopki glicerynowe na zaparcia mogą być stosowane w ciąży, jednak tylko gdy naturalne sposoby nie przynoszą efektu i nadzór nad zażywaniem leku sprawuje lekarz prowadzący.

Mimo delikatności działania czopków w niektórych przypadkach mogą wywołać przedwczesne skurcze, dlatego nie wolno stosować ich samowolnie.

Walkę z zaparciami w ciąży należy rozpocząć od zmian w diecie i trybie życia. Dopiero jeśli to nie przyniesie żadnych skutków trzeba skontaktować się ze specjalistą. Może on zaproponować laktulozę do picia, która jest delikatniejsza niż czopki.

Substancje czynne zawarte w czopkach na zaparcia nie przenikają do krwioobiegu, dlatego mogą być stosowane u matek karmiących piersią. Stosowany lek nie ma żadnego wpływu na mleko matki.

Poznaj: Herbatka z kopru włoskiego – kiedy ją pić? Właściwości

Czopki dla niemowląt na zaparcia

Zaparcia u niemowląt można rozpoznać nie po czasie w jakim dziecko oddaje stolec, lecz po jego wyglądzie. Jeśli jest on ciemny, zbity i dość skąpy może to oznaczać, że zmaga się
z zaparciami.

Rozwiązaniem mogą być czopki na zaparcia dla niemowląt. Są to czopki glicerynowe, które rozpuszczają spieczony kał i pomagają organizmowi go wydalić. Jednak należy pamiętać, że jest to działanie doraźne i nie leczy przyczyny. Jeśli zaparcia pojawiają się często lub utrzymują przez dłuższy czas należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.

Trzeba pamiętać, że u dzieci poniżej pierwszego roku życia stosowanie czopków musi być konsultowane z lekarzem.

Czy doskwiera ci: Odbijanie po jedzeniu - przyczyny częstego odbijania

Czopki na zaparcia dla dzieci

Zaparcia u dzieci bardzo często występują gdy zaczynają edukację w przedszkolu lub przeżywają inny stres. Dodatkowo zbyt mała aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta, zażywane antybiotyki czy żelazo mogą przyczyniać się do zmian wypróżnień.

Doraźnym rozwiązaniem w przypadku zaparć są m.in. czopki na zaparcia dla dzieci, które pomagają łagodnie oczyścić jelita. Jednak aby nie rozleniwiać jelit należy ich używać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Aby zapobiec kolejnym zaparciom, konieczna może się okazać zmiana diety i stylu życia dziecka. Jeśli zatrzymanie kału utrzymuje się lub powtarza niezbędna jest konsultacja
z lekarzem.

Przeczytaj: Niestrawność – leki i sposoby na niestrawność żołądka

Czopki na zaparcia bez recepty

Czopki glicerynowe na zaparcia dostępne są bez recepty. Jednak przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku:

  • niemowląt,
  • dzieci,
  • kobiet w ciąży,
  • osób starszych. 

Nieodpowiednie stosowanie czopków na zaparcia może doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, natomiast u kobiet w ciąży mogą wystąpić nawet przedwczesne skurcze. W przypadku braku konsultacji lekarskiej niezbędne jest stosowanie się do zaleceń producenta.

Czopki należy przechowywać w chłodzie – najlepiej w lodówce.

Czopki na zaparcia – przeciwwskazania

Czopki na zaparcia nie powinny być stosowane w przypadku:

  • stanów zapalnych jelit,
  • długotrwałych zaparć – należy wyjaśnić przyczynę,
  • ostrych bóli brzucha,
  • zapalenia wyrostka robaczkowego.

Przed zastosowaniem leku należy przeczytać ulotkę i zapoznać się z przeciwwskazaniami
i możliwymi powikłaniami.

Czytaj także: Nadmierne gazy – przyczyny. Co na częste gazy?

Autor: Dominika Rusek

Dominika Rusek

Dominika Rusek

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.