Czym są krwawiące hemoroidy? Objawy, leczenie

Krwawiące hemoroidy to jeden z pierwszych wyraźnych objawów żylaków odbytu. Ten symptom powinien zmobilizować nas do pójścia do lekarza, jak również do rozpoczęcia leczenia w oczekiwaniu na wizytę. Podpowiadamy, jak wyleczyć krwawiące hemoroidy.

krwawiace-hemoroidy

Krwawiące hemoroidy

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, ma tak naprawdę każdy. Uszczelniają one kanał odbytu i kontrolują proces wydalania razem z mięśniami zwieracza. Problemy z hemoroidami pojawiają się wtedy, gdy za bardzo się one rozciągają i wypełniają krwią, której następnie nie są w stanie się pozbyć. Wówczas dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego samych guzków, jak i pobliskich tkanek.

Chorobę hemoroidalną dzieli się na 4 etapy, przy czym krwawienie może występować w każdym z nich. W pierwszym stadium do objawów należy sporadyczne krwawienie i uczucie dyskomfortu, w drugim hemoroidy mogą być już widoczne w okolicach odbytu i zdarza się, że wypadają z niego podczas parcia. Wracają jednak na swoje miejsce. Pojawia się również:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • poczucie niepełnego wypróżnienia.

Krwawienie może przybrać na sile.

Lek na krwawiące hemoroidy

To, jaki lek pomoże na krwawiące hemoroidy, przede wszystkim zależy od stopnia zaawansowania problemu. Sporadyczne krwawienie może pojawić się już w pierwszym etapie schorzenia, a wtedy możemy walczyć z żylakami odbytu na różne sposoby.

Sięgnąć warto zwłaszcza po maść lub czopki na krwawiące hemoroidy. W aptece znajdziemy szeroki wybór produktów bez recepty, m.in. preparaty z lidokainą czy wyciągiem z kasztanowca. Specyfiki te stosujemy zgodnie z opisem znajdującym się na ulotce. Wspomóc warto się również domowymi sposobami, które przyniosą ulgę i wzmocnią leczenie farmakologiczne.

Krwawiące hemoroidy - co robić?

Co na krwawiące hemoroidy? Przede wszystkim – nie zwlekać z wizytą u proktologa, aby móc jak najszybciej przeprowadzić diagnostykę. Lekarz wykona badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt. Umożliwia ono szybką ocenę stanu odbytu, odbytnicy i kanału odbytu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości specjalista przeprowadzi badania dodatkowe, np.:

  • RTG jelita grubego,
  • anoskopię,
  • rektoskopię,
  • kolonoskopię.

Następnie zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli wizyta obędzie się odpowiednio wcześnie, a hemoroidy nie będą na późnym etapie zaawansowania, być może uda się je zwalczyć lekami i domowymi sposobami. W razie niepowodzenia skorzystać można z mało inwazyjnych zabiegów, np. metody Barrona, metody Longo bądź lasera. Klasyczna operacja zazwyczaj jest ostatecznością.

Czy krwawiące hemoroidy są groźne?

W trzeciej fazie hemoroidy wypadają z odbytu, ale nie wracają już do niego samodzielnie i trzeba je tam wprowadzić. Pojawia się też silny ból. W czwartym etapie do powyższych symptomów może dołączyć nietrzymanie stolca.

Samo krwawienie, choć bardziej masywne wraz z upływem czasu, nie stanowi zagrożenia dla życia, może jednak doprowadzić do pojawienia się anemii. W razie zdiagnozowania niedokrwistości częścią procesu leczenia hemoroidów powinno być suplementowanie żelaza.

Hemoroidy same w sobie nie są groźne, jednak nieleczone mogą przyczynić się do wystąpienia zakrzepicy żylaków odbytu i innych powikłań wymagających pilnej interwencji chirurga. Poważne są także choroby, które mają podobne symptomy do żylaków odbytu, i w związku z tym należałoby je wykluczyć. Właśnie dlatego wizyta u proktologa to konieczność.

Domowe sposoby na krwawiące hemoroidy

Popularną domową metodą walki z hemoroidami są nasiadówki, czy ziołowe kąpiele. Aby taką przygotować, wlewamy do wanny wodę o maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza. Jej poziom powinien wynosić około 10 cm. Następnie dolewamy napar z rumianku, kasztanowca lub kory dębu. W tak przygotowanej ziołowej kąpieli siedzimy 10 minut. Ważne, by woda nie była gorąca, ponieważ mogłaby podrażnić okolice odbytu.

Kilka razy dziennie miejsca dotknięte hemoroidami można przemywać wacikiem nasączonym ziołowym naparem (np. tym, wykorzystanym do nasiadówki) lub wyciągiem z aloesu.

Dieta na krwawiące hemoroidy

Niezwykle istotnym elementem walki z hemoroidami jest zastosowanie odpowiedniej diety. Musi być ona bogata w błonnik, który zapobiegnie zaparciom. A zapobieganie zaparciom jest bardzo ważne zarówno w profilaktyce hemoroidów, jak i w ich leczeniu.

W codziennym jadłospisie osoby zmagającej się z żylakami odbytu powinny znaleźć się zatem:

  • świeże warzywa i owoce,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • kefiry,
  • maślanki.

Ograniczyć należy zaś kawę, mocną herbatę, ostre przyprawy oraz produkty zapierające i wzdymające, m.in. banany, kakao, biały ryż i rośliny strączkowe. Codziennie warto pić minimum 1,5-2 l niegazowanej wody mineralnej. Warto sięgnąć również po mieszankę ziołową składającą się z pokrzywy, czarnego bzu i piołunu. Można przygotować ją samodzielnie bądź kupić
w aptece lub sklepie zielarskim.

Krwawiące hemoroidy w ciąży

Hemoroidy, które pojawiają się w okresie ciąży, zwykle mijają po paru tygodniach od jej zakończenia, dlatego w tym czasie nie wykonuje się żadnych zabiegów mających na celu wyeliminowanie żylaków odbytu. Zastosować można każdy z wymienionych powyżej domowych sposobów, wcześniej jednak warto skonsultować się z lekarzem – nie każde zioło będzie się bowiem nadawać do spożycia przez kobietę ciężarną. Specjalista doradzi nam również który lek będzie można zastosować bez obaw. Jeśli hemoroidy nie ustąpią kilka tygodni po rozwiązaniu, konieczna będzie wizyta u proktologa. W razie konieczności, skieruje on pacjentkę na zabieg.

Autor: Olga Szymkowiak

Czytaj też:

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.