Elektroniczna dokumentacja medyczna - rejestracja pacjenta, opis wizyty i e-recepty

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna - następne z rozwiązań, które informatyzuje służbę zdrowia w Polsce, wchodzi w życie 1 stycznia 2019 roku. Miesiąc wcześniej funkcjonować zaczęły e-zwolnienia, zaś w ciągu kolejnego roku mają zostać wdrożone recepty elektroniczne (e-recepty).

elektroniczna-dokumentacja-medyczna

Czym jest elektroniczna dokumentacja medyczna?

Począwszy od 1 stycznia 2019 roku placówki zdrowia mają obowiązek prowadzenia części dokumentacji medycznej pacjentów w formie elektronicznej. A zatem tylko do końca grudnia 2018 roku menedżerowie szpitali czy przychodni mogą decydować w jakiej formie archiwizują rzeczone dane – papierowej, czy wirtualnej. Pamiętać jednak należy, że system tzw. Elektronicznej Dokumentacji Medycznej nie powinien być utożsamiany z podobnymi działaniami, które wcześniej wiele placówek wprowadziło na własną rękę, nie z przyczyn ustawowych, lecz pobudek medycznych, organizacyjnych czy ekonomicznych na podstawie ustaw z roku 2011 i 2015. Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM) obejmuje bowiem wyłącznie wybrane obszary leczenia szpitalnego i specjalistycznego, które zostały precyzyjnie opisane w rozporządzeniu.

Czytaj też: Leki na receptę przez Internet - jak kupować leki online

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna - rozporządzenie

8 maja Minister Zdrowia wydał rozporządzenie określające, że Elektroniczną Dokumentację Medyczną stanowią:

  • Karta informacyjna z leczenia szpitalnego;
  • Karta odmowy przyjęcia do szpitala - informacja o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach;
  • Opis wizyty u specjalisty - informacja zwrotna dla lekarza kierującego pacjenta do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym okresie ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych.

Sprawdź: E-rejestracja pacjentów. Zapisy do lekarza przez Internet

EDM a recepty elektroniczne

Do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej nie zostały tym samym zaliczone m.in. dane, które agregowane będą w związku z informatyzacją kolejnych obszarów służby zdrowia – mowa tu o takich systemach, jak e-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie oraz e-zlecenie (na zaopatrzenie w wyroby medyczne). Nie mniej wiedzieć należy, że tego typu rozwiązania również właśnie są wdrażane i również implikują obowiązek tworzenia dokumentów elektronicznych zamiast papierowych.

Jako pierwsze zmaterializowało się e-zwolnienie – od 1 grudnia 2018 roku zlikwidowane zostały papierowe blankiety na rzecz informacji w wirtualnym systemie – w ten sposób z pacjentów zdjęty został obowiązek dostarczania „chorobowego” do pracodawcy, ten zaś zyskał błyskawiczną informację o zwolnieniu lekarskim pracownika. Kolejnym systemem będzie e-recepta, która ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2020 r., i która testowana jest obecnie w pierwszych miastach. Rozwiązanie to nie tylko archiwizuje recepty w systemie informatycznym, ale też przynosi szereg wymiernych korzyści dla pacjenta, takich jak możliwość przepisania leków bez konieczności wizyty u lekarza.

Zobacz także: Lekarz online - za darmo, porady, konsultacje

Dokumentacja medyczna w formie elektronicznej – opis wizyty

Tak jak powiedzieliśmy wyżej, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna ma zawierać m.in. zdigitalizowany opis wizyty u specjalisty, którego adresatem jest lekarz POZ kierujący uprzednio na konsultacje. Jednak już na gruncie wcześniej obowiązujących przepisów wiele poradni generowało i archiwizowało krótkie opisy wizyt, wraz z danymi pacjenta i lekarza, używając do tego wygodnych w obsłudze programów informatycznych, pozwalających systematycznie gromadzić dane przy jednoczesnej oszczędności czasu. Z niewątpliwą korzyścią dla pacjentów oraz lekarzy.

Elektroniczna rejestracja pacjenta

Innym powszechnie wprowadzanym rozwiązaniem usprawniającym działanie służby zdrowia jest elektroniczna rejestracja pacjenta, przy czym w tym przypadku również nie mówimy o centralnym systemie dla wszystkich pacjentów i lekarzy w kraju, lecz rozwiązaniach stosowanych na poziomie poszczególnych szpitali, poradni, ambulatoriów.

Elektroniczna rejestracja pacjenta jest prostym mechanizmem umożliwiającym umówienie wizyty lub badania w pierwszym wolnym terminie korzystając ze strony internetowej danej placówki, bez konieczności osobistej fatygi lub wykonania telefonu. Aczkolwiek pamiętać należy, że do czasu wprowadzenia rozwiązania, jakim jest e-skierowanie (prawdopodobnie nastąpi to w roku 2021), pacjenci posiadający papierowe skierowanie zobligowani są do jego dostarczenia rejestracji  w ciągu 14 dni od wpisania się na listę oczekujących.

Czytaj również: Apteka internetowa - leki na receptę i bez recepty online

Autor: Piotr Brzózka

Źródła:

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 maja 2018 r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej. Dz.U. 2018 poz. 941
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Dz.U. 2017 poz. 1809
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Dz.U. 2015 poz. 2069
  • Elektroniczna dokumentacja medyczna znów przesunięta – oilgdansk.pl, Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.