Jak kupić leki na receptę przez Internet - realizacja e-recept

Recepta przez Internet może zostać zrealizowana tylko w ograniczonym zakresie, czyli bez dostawy do domu - nawet jeśli jest to tzw. e-recepta. Wprowadzenie recept elektronicznych od 1 stycznia 2020 roku nie zniesie zakazu sprzedaży wysyłkowej tego typu farmaceutyków. Poza jednym wszakże wyjątkiem: otrzymawszy e-receptę, leki na receptę online będą mogły zamówić do domu osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

kupowanie-lekow-przez-internet

Recepta przez internet

Wdrożenie programu e-recepta od 1 stycznia 2020 roku (pilotaż w wybranych miastach rozpoczął się już w 2018 r.) po raz kolejny zwiększa możliwość zdalnego, zaocznego wypisywania recept – przez Internet, czy przez telefon, bez konieczności osobistego kontaktu lekarza z pacjentem. Jest to kolejny krok po zmianach ustawowych z roku 2015, które pozwoliły przepisywać leki online, pod warunkiem, iż jest to elementem kontynuacji leczenia. Z punktu widzenia pacjentów istotne są też pewne zmiany, jeśli chodzi o filozofię sprzedaży wysyłkowej leków na receptę kupionych w aptekach internetowych, aczkolwiek nie są to zmiany powszechne. Mimo bowiem zdecydowanego sprzeciwu Naczelnej Izby Aptekarskiej, w znowelizowanym Prawie Farmaceutycznym otwarta została w tym zakresie furtka – na razie tylko dla osób niepełnosprawnych. 

Leki przez Internet

Leki przez Internet sprzedaje się w Polsce na szeroką skalę, a pacjenci coraz chętniej korzystają z rozwiązań e commerce. Duży jednak segment tego rynku stanowią leki bez recepty (tzw. segment OTC). Przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, do ich zakupu nie jest potrzebna recepta, a więc i konsultacja medyczna. Po drugie, tego typu leki przez internet można zamówić z dostawą do domu, jak każdy inny produkt dostępny w sklepie internetowym. Zupełnie inaczej kwestia ta wygląda obecnie w przypadku leków wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza.

Zobacz: Jak zamawiać leki na recepta.pl

Leki na receptę przez Internet

Leki na receptę przez internet wolno sprzedawać, ale nie wolno ich wysyłać do domu pacjenta, ani w żadne inne przez niego wskazane miejsce, poza stacjonarnym punktem aptecznym. Wbrew oczekiwaniom wielu dystrybutorów oraz samym pacjentów, nie zmienia tego stanu rzeczy wprowadzenie e-recepty, poza jednym wyjątkiem, o którym powiemy więcej za chwilę. Tak więc większość osób składając zamówienie przez Internet, tego typu zamówienie odebrać będzie musiała z rąk farmaceuty. Co więcej, medykamenty te powinny zostać dostarczone do miejsca odbioru w specjalnym transportem aptecznym, zapewniającym bezpieczeństwo przewozu.

Czytaj również: Apteka internetowa - leki na receptę i bez recepty online

Sprzedaż wysyłkowa leków na receptę

Od dłuższego czasu dystrybutorzy leków usiłują doprowadzić do zmian w prawie, które umożliwiłyby wysyłkową sprzedaż leków przez Internet, tym bardziej że jest to możliwe za sprawą aptek zarejestrowanych za granicą oraz na czarnym rynku. Kilka lat temu usiłowano w Polsce stosować tzw. sprzedaż przedstawicielską – w myśl tej idei pacjent mógłby upoważniać do odbioru leku np. kuriera firmy wysyłkowej. To rozwiązanie jednak nie przeszło. Wyłom w murze czynią dopiero zmiany prawne związane z wejściem w życie e-recepty, gdzie dla wybranej grupy osób uczyniono wyjątek.

W artykule 68 znowelizowanej w lipcu 2018 roku ustawy Prawo Farmaceutyczne zapisano, iż apteka internetowa może wysłać leki do domu, gdy recepta została wystawiona w postaci elektronicznej oraz pod warunkiem, że produkty te zostały przepisane osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności. Techniczne szczegóły dotyczące warunków transportu mają zostać doprecyzowane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Korzyści dla pacjenta ze sprzedaży leków na receptę przez internet

Mimo iż leków na receptę nie można zamówić do domu, możliwość ich kupna przez Internet dla wielu osób jest kuszącą perspektywą, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach lub w okolicy w której nie ma zbyt wielu aptek stacjonarnych. Bardzo wiele leków na receptę jest bowiem niedostępnych od ręki, co dla pacjenta oznacza konieczność ponownej wizyty u farmaceuty (czasem nie jednej, jeśli zamówiony na dany dzień lek nie dotrze na czas, a pacjent nie wykona kontrolnego telefonu do apteki). Tymczasem zamawiając leki na receptę przez Internet otrzymujemy pewność, iż dany produkt będzie na nas oczekiwać w wybranym punkcie – zazwyczaj w ciągu około 24 godzin od złożenia zamówienia.

Sprawdź: E-rejestracja pacjentów. Zapisy do lekarza przez Internet

Jak kupować leki na receptę w aptece internetowej?

Leki na receptę w Internecie oferują nie wszystkie apteki, dlatego dokonując wyboru warto dokładnie przestudiować ofertę. Pamiętać też należy, że zakup tego typu farmaceutyków różni się w istotny sposób od składania zamówienia na leki OTC, czy inne produkty. Jeżeli dany farmaceutyk nie podlega refundacji, należy umieścić go w wirtualnym koszyku, a następnie wybrać punkt odbioru, którym jest jedna ze stacjonarnie funkcjonujących aptek. Jeśli natomiast kupujemy lek refundowany, należy w pierwszej kolejności określić kilka zmiennych w wybranych polach na stronie danej apteki internetowej, posługując się danymi z otrzymanej recepty. Pozwoli to określić ostateczną cenę leku. Po przejściu tej krótkiej procedury, można złożyć zamówienie na przedstawionych powyżej zasadach.

Zobacz także: Lekarz online - za darmo, porady, konsultacje

Piotr Brzózka

Źródła:

  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. (Dz.U. 2001 nr 126 poz. 1381)
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych (Dz.U. 2015 poz. 481)

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.