Katar u niemowlaka - zielony, gęsty, biały. Co oznacza?

Katar to przypadłość, z którą do czynienia mają zarówno niemowlęta, jak i osoby dorosłe. Jak odróżnić alergiczny od tego, zwiastującego poważniejszą infekcję? Opisujemy najlepsze sposoby na katar u niemowlaka.

katar-u-niemowlaka

Jak zaczyna się katar u niemowlaka?

Jak rozpoznać katar u niemowlaka? Pierwszym objawem najczęściej jest znacznie pogorszone samopoczucie.

Dziecko jest:

  • niespokojne,
  • rozdrażnione,
  • niechętne do ssania piersi lub butelki.

Zwykle dopiero po wystąpieniu tych objawów można zauważyć katar. Na początku zazwyczaj pojawia się on pod postacią przezroczystej, wodnistej wydzieliny. Z czasem może ona lekko zgęstnięć i zmienić kolor na biały. Taki katar jest objawem infekcji wirusowej, którą można spróbować wyleczyć samodzielnie.

Ile trwa katar u niemowlaka?

Powiedzenie, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni, sprawdza się także w przypadku niemowląt. Nie oznacza to jednak, że nie mamy się nim zupełnie przejmować. Zwykły katar
u niemowlaka może przerodzić się nawet w zapalenie ucha, dlatego zawsze należy zadziałać. Jeśli wydzielina wskazuje na infekcję wirusową, nie trzeba od razu iść do lekarza – warto wypróbować domowe sposoby.

Żółty lub zielony katar u niemowlaka to zazwyczaj objaw infekcji bakteryjnej, jeśli więc zauważymy taki rodzaj wydzieliny u malca, należy wybrać się z nim do pediatry. Konsultacja
z lekarzem będzie konieczna również, gdy leczenie kataru wirusowego domowymi sposobami nie przyniesie efektów, będzie się on nasilał lub dołączą do niego inne objawy, np. gorączka czy kaszel.

Co na katar u niemowlaka?

Jak leczyć katar u niemowlaka? Podstawowym zabiegiem, który regularnie musimy wykonywać u zakatarzonego niemowlaka jest oczyszczanie noska. Ułatwi to oddychanie i zmniejszy ryzyko namnożenia się bakterii. W tym celu wydzielinę należy odciągać aspiratorem.

Ważne: kupując aspirator trzeba sprawdzić czy produkt posiada wszelkie niezbędne atesty. Powinien być także zarejestrowany jako wyrób medyczny. Dobrze też, jeśli będzie posiadał rekomendacje uznanych placówek, np. Centrum Zdrowia Dziecka. W aptece warto zakupić również spray z solą morską, oczywiście dostosowany do wieku dziecka. Taki preparat nawilży śluzówkę i udrożni nosek, dzięki czemu stanie się on mniej podatny na zakażenie bakteryjne.

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

W leczeniu kataru u niemowlaka mogą pomóc domowe sposoby na katar. Pamiętajmy o podawaniu zakatarzonemu dziecku większej niż zwykle ilości płynów. Choć niemowlaków do 6. miesiąca życia nie trzeba dopajać, okres infekcji stanowi wyjątek. Jeśli maluszek nie skończył jeszcze pół roku, jako dodatkowy płyn podajemy mu przegotowaną wodę. Ważne jest również, by dziecko znajdowało się w dobrze wywietrzonym, odpowiednio wilgotnym pomieszczeniu. W sezonie grzewczym warto korzystać w tym celu z nawilżacza powietrza. Przy katarze u niemowlaka można zastosować również maść majerankową. Smarujemy nią skórę pod noskiem dziecka. Należy przy tym uważać, by maść nie dostała się do noska, ponieważ mogłaby podrażnić błonę śluzową.

Inhalacje na katar u niemowlaka

Jedną z bardziej skutecznych metod radzenia sobie z katarem u niemowlaka jest inhalacja. Poprzez zmniejszenie obrzęku błon śluzowych, udrożni ona zatkany nosek i ułatwi odpływanie wydzieliny. Jeśli nie posiadasz specjalnego inhalatora, wlej do garnka z gorącą wodą napar z szałwii lub rumianku albo zarekomendowany przez lekarza olejek eteryczny. Jeśli dziecko jest bardzo małe i nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć, garnek stawiamy w pobliżu jego łóżeczka, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Jeśli malec potrafi już siedzieć, sadzamy go na naszych kolanach i ustawiamy naczynie w pobliżu noska – w takiej odległości, by unosząca się para nie oparzyła dziecka.

Wodnisty katar u niemowlaka – czy to alergia?

Rozpoznanie kataru alergicznego u niemowlaka nie należy do najprostszych zadań. Warto przy tym pamiętać, że u dzieci poniżej 1. roku życia alergia najczęściej pojawia się po kontakcie z pokarmem, a alergeny wziewne takie, jak pyłki traw i drzew, roztocza kurzu czy sierść zwierząt, zwykle dokuczają małym alergikom dopiero w późniejszych latach ich życia.

Jeśli katar jest wodnisty, długo się utrzymuje i towarzyszą mu napady kichania, istnieje ryzyko, że mamy do czynienia z reakcją alergiczną. Przy takim podejrzeniu dziecko należy zabrać do lekarza. W razie podejrzenia kataru alergicznego, otrzymamy od niego skierowanie do poradni alergologicznej, w której dowiemy się jak radzić sobie z tą przypadłością. Możliwe, że specjalista zleci również wykonanie odpowiednich testów.

Katar u niemowlaka a spacer

Katar u niemowlaka nie jest przeciwwskazaniem do wychodzenia z nim na dwór. Jeśli dziecko nie ma gorączki, spacer dobrze mu zrobi. Chłodne powietrze obkurczy błonę śluzową noska, dzięki czemu maluchowi będzie się lepiej oddychało. Ważne jest, by podczas wyjścia na spacer z zakatarzonym niemowlakiem nie ubrać go cieplej niż zwykle. Ubieramy go tak, jak zwykle, czyli stosownie do pogody. Przegrzewanie dziecka to pierwszy krok do pojawienia się lub zaostrzenia istniejącej już infekcji.

Zobacz także:

Autor: Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.