Olejek arganowy – zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji

Olejek arganowy

Olejek arganowy, jeden z najcenniejszych „klejnotów” Maroka, jest doskonałym środkiem pielęgnującym, o bogatym zastosowaniu w kosmetologii. Olejek arganowy do włosów zapewni pasemkom nawilżenie, blask i elastyczność. Olejek arganowy do twarzy będzie opóźniać procesy starzenia, wygładzać zmarszczki i chronić przed zanieczyszczeniami. Olejek arganowy przydatny jest też w walce z łupieżem, trądzikiem, łuszczycą i łojotokiem. Zobacz, jak stosować olejek arganowy na włosy, sprawdź, dlaczego warto aplikować olej arganowy na twarz.

Olejek arganowy

Olejek arganowy wytwarzany jest z nasion arganii żelaznej. Drzewo arganowe rośnie endemicznie w regionie Sus w południowym Maroku. Sporadycznie, w zdziczałej formie spotykane jest też na Półwyspie Iberyjskim. Wyjątkowość tego drzewa stanowi o tym, że olejek arganowy należy do najdroższych tego typu specyfików na świecie. Zwłaszcza, że do wytworzenia 1 litra olejku arganowego niezbędnych jest pozyskanie aż 30-35 kilogramów owoców arganii, co odpowiada mniej więcej rocznym zbiorom z jednego drzewa.

Arganowy olejek – pochodzenie

Drzewo, z którego nasion tłoczy się olejek arganowy osiąga wysokość do 10 metrów. Jego charakterystyczna, ułatwiając wspinanie się budowa oraz nisko zawieszona korona sprawiają, że owoce arganii często padają łupem pasących się w pobliżu kóz – zwierzęta te bez problemu sięgają nawet górnych partii arganii. Widok kóz na drzewie arganowym jest jedną z wizytówek Maroka.

Sprawdź: Olej lniany – dlaczego warto wprowadzić go do diety?

Olej arganowy – właściwości

Olejek arganowy ceniony jest przede wszystkim za wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. W jego skład wchodzą między innymi kwasy omega 3 i omega 6, przy zachowaniu korzystnego między nimi balansu. Znajdziemy też w olejku arganowym kwas oleinowy, zwany inaczej omega 9. Jest też kwas linolenowy. Do tego należy doliczyć oraz przeciwutleniacze chroniące skórę przed aktywnością wolnych rodników przyspieszających procesy starzenia, wśród których wymienić można przede wszystkim witaminę E, karoten (prowitamina witaminy A) a także fitosterole i polifenole.

Olej arganowy – zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, olej arganowy zastosowanie znajduje przede wszystkim w kuchni i przemyśle spożywczym, a także w kosmetologii. Ten pierwszy, jadalny, pozyskuje się z prażonych nasion arganii, drugi – który nie nadaje się do spożycia, wytwarzany jest z nasion nieprażonych. Nas szczególnie interesuje teraz, jak moc zaklęta w olejku arganowym może zostać używa do pielęgnacji ciała oraz włosów.

Zobacz także: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

Olejek arganowy do włosów

Stosując olejek arganowy do włosów, zapewnimy im doskonałe nawilżenie i odżywienie, a także ochronę przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych.

Olejek arganowy nałożony na skórę głowy wzmacnia cebulki, przyspieszając wzrost i regenerację włosów. Aplikując olejek arganowy na włosy zapobiegamy w szczególności rozdwajaniu się końcówek. Włosy stają się mocniejsze, nabierają gładkiego, lśniącego wyglądu, łatwiej się układają, nie puszą się i nie elektryzują. Olejek arganowy będzie pomocny również w walce z łupieżem, łojotokiem, łuszczycą i innymi schorzeniami skóry głowy.

Zobacz: Odżywki i maski do włosów

Olejek arganowy na włosy – jak używać

Jak należy nakładać olejek arganowy na włosy? Sposobów jest kilka. Po pierwsze, kilka jego kropel można dodać do zwykłego szamponu. Pozwoli to rozprowadzić równomierną warstwę na całej głowie i włosach, nie zabierając dodatkowego czasu. Olejek arganowy na włosy można także nanieść w sposób taki, w jaki nanosi się odżywki, to znaczy wcierając w wilgotne włosy po myciu i zostawiając bez spłukiwania do wyschnięcia.

Olejek arganowy na włosy nanosimy także jako maseczkę - kilka jego kropel należy wówczas dokładnie wmasować w skórę, a następnie zawinąć głowę ręcznikiem na 30-60 minut. Całość można dodatkowo podgrzać suszarką. Po zabiegu skórę i włosy zmywamy szamponem.

Zobacz: Kuracje dla włosów

Olejek arganowy do twarzy

Można też stosować olejek arganowy do twarzy. Wykorzystywane w tym przypadku będzie przede wszystkim antyoksydacyjne działanie witaminy E, powszechnie zwanej witaminą młodości. Dzięki niej olejek arganowy do twarzy będzie pomocny w zwalczaniu wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia się skóry i powodując spłycenie zmarszczek.

Nieocenione, jeśli chodzi o olejek arganowy do twarzy, jest też działanie zawartych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które biorą aktywny udział w regeneracji tak zwanego płaszcza hydrolipidowego skóry, podnosząc tym samym ochronę twarzy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Olejek arganowy do twarzy ma też regulujący wpływ na produkcję sebum, dzięki czemu nadaje się do walki z łojotokiem czy trądzikiem.

Zobacz: Olej jojoba - właściwości. Stosowanie na twarz i włosy

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.