Olejek cytrynowy – gdzie się sprawdzi?

Olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy pozyskuje się z wyciskanych skórek cytryn. Posiada wiele właściwości leczniczych i aromaterapeutycznych. Z powodów swoich odkażających właściwości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych olejków m.in. w produktach do sprzątania domów. Pozyskiwany z owoców drzewa herbacianego działa przeciwdepresyjnie i bakteriobójczo. Olejek cytrynowy może być stosowany do twarzy i włosów.

Olejek z trawy cytrynowej – właściwości

Olejek cytrynowy zawiera w sobie:

  • D-limonen
  • L-pinen
  • B-pinen
  • B-felandren
  • Kanfen
  • Citropten
  • Cytral

 Czytaj też: Olej z pestek dyni – właściwości, działanie na pasożyty

Wykazuje właściwości dezynfekujące i odświeżające. Olejek cytrynowy działa pobudzająco i relaksująco. Często wykorzystywany jest w inhalacjach osób cierpiących na kaszel i zapalenie gardła, wzmacniając system odpornościowy. Olejek cytrynowy wybiela przebarwienia na skórze oraz leczy stany zapalne, takie jak trądzik czy opryszczka. Olejku cytrynowego nie należy stosować podczas opalania i ekspozycji na słońce. Do pozostałych właściwości olejku należą:

Olejek, a przede wszystkim jego intensywny zapach działa zniechęcająco na insekty. Dlatego często mówi się o zastosowaniu olejku z trawy cytrynowej na kleszcze. Stanowi on naturalny preparat, pozbawiony szkodliwych substancji DEET. Olejek eteryczny z trawy cytrynowej odstrasza także muchy, meszki czy pchły.

Czytaj także: Domowe sposoby na ból gardła - jaki jest najlepszy?

Olejek cytrynowy – zastosowanie

Olejek cytrynowy może pomóc w wielu codziennych czynnościach, a na dodatek przyczynić się do dbania o zdrowie. Olejek cytrynowy będzie nieoceniony w:

  • czyszczeniu podłóg i blatów, a także odświeżania i dezynfekcji powietrza - wystarczy wlać kilka kropli olejku do wody w rozpylaczu i rozpylić w powietrzu i na powierzchnie płaskie,
  • inhalacji na przeziębienie i kaszel - kilka kropel olejku wlać do gorącej wody w garnku lub misce, pochylić się nad unoszącą się parą i przykryć głowę ręcznikiem. Wdychać parę przez około 20 minut,
  • leczenie zapalenia gardła i jamy ustnej - zapalenie gardła i jamy ustnej spowodowane jest bakteriami. Działający bakteriobójczo olejek pomoże w walce z bólem i zapaleniem nimi spowodowanymi. Do ⅓ szklanki ciepłej wody wlać 5,6 kropel olejku cytrynowego i płukać jamę ustną i gardło.

W ochronie przed owadami, zwłaszcza w sezonie letnim, polecamy olejek cytrynowy na komary. Skuteczne w walce z insektami są także pzoostałe olejki eteryczne, jak olejek lawendowy, olejek geraniowy czy olejek tymiankowy.

Olejek cytrynowy zastosowanie w kosmetyce

  • Do pielęgnacji paznokci - kilka kropel nierozcieńczonego olejku wmasować w paznokcie i skórki. Regularnie stosowany zmniejszy ich tendencję do rozdwajania się i nawilży skórki. Czytaj także: Domowe sposoby na piękne dłonie
  • Do relaksujących kąpieli i masaży - olejek eteryczny cytrynowy idealnie nada się w celach rozluźniających i odprężających. Kilka kropel wlanych do ciepłej (połączenie cytrynowego olejku i gorącej wody może podrażniać skórę!) czy wmasowywane w ciało sprawi, że skóra się nawilży i uelastyczni, a my zrelaksujemy się po ciężkim dniu.

Czytaj także: Płyn do kąpieli - jaki płyn do kąpieli wybrać dla dziecka?

Olejek cytrynowy do twarzy

Działający antyseptycznie olejek cytrynowy pomoże cerze tłustej i mieszanej ze skłonnością do trądziku. Zawierający spore ilości witaminy E i flawonoidów, wyreguluje wydzielanie sebum. Olejek cytrynowy polecany jest do rozjaśniania przebarwień. Zmniejszy rozszerzone pory, zniweluje pęknięte naczynka i złagodzi stany zapalne. Olejek cytrynowy do twarzy, jak go stosować? Przede wszytskim należy pamiętać, by olejek stosować na zwilżoną skórę twarzy, wtedy unikniemy wysuszenia skóry. Cery suche może delikatnie wysuszać.

Czytaj także: Maść na blizny - jaki krem na blizny po trądziku i operacji wybrać?

Olejek cytrynowy na włosy

W walce z łupieżem oraz problemami skórnymi, swoje zastosowanie znajduje olej z trawy cytryny na włosy. Jako naturalny składnik znacznie ogranicza problem przetłuszczajacych się włosów, ponieważ wykazuje właściwości oczyszczające. Olejek cytrynowy do włosów to preparat pomocny w walce z tłustą skórą głowy, a także środek na pasożyty, takie jak wszy.

Olejek cytrynowy – jak zrobić?

Olej cytrynowy, jak zrobić go samemu w domu? Wystarczy zetrzeć skórkę z cytryny (bez białej błonki i zalać oliwą z oliwek). Taki zaczyn należy odstawić na miesiąc w słoneczne miejsce. Jeśli brak słońca za oknem naczynie z oliwą i skórkami należy wstawić do gorącej wody na kilka godzin i codziennie mieszać. Po miesiącu usunąć skórki i dokładnie wycisnąć sam olejek. Ostatnim krokiem jest przelanie go do ciemnej buteleczki, która ochroni go przed czynnikami zewnętrznymi. Domowy olejek należy zużyć w ciągu 2 miesięcy.

Bardzo ważne jest, by oliwa z oliwek była bardzo dobrej jakości, a cytryny pochodziły z ekologicznych upraw i nie zawierały chemicznych składników pochodzących z nawozów. Oprócz gwarancji sprzedającego czy producenta poczytajmy na temat danej firmy (czy to od oliwy czy cytryn) opinię. Jeśli takich nie znajdziemy (w Polsce najlepsze cytryny można kupić od września do końca listopada) nie powinno zmylić nas nasze oko i nos. Przy wyborze cytryn możemy zasugerować się krajem pochodzenia. Lepiej wybierajmy takie pochodzące z Europy, gdyż te z Afryki są mocno nawożone by przetrwały podróż. Dobra cytryna jest niewielkich rozmiarów i ma cienką skórkę 

Czytaj także:

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.